سنج سنج TSE هفته پایین تر

0

شاخص معیار بورس اوراق بهادار تهران در هفته معاملاتی منتهی به ۹ نوامبر ۱۲۵۹ واحد یا ۱.۶ درصد کاهش یافت و در ۷۸۴۱۱ بسته شد.

معاملات بورس اوراق بهادار از شنبه آغاز می شود و در روز چهارشنبه به پایان می رسد.

بازارهای ایران با انتخاب غیرمنتظره دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده در روز چهارشنبه متزلزل شد. با واکنش تهران به ابرهای جمع آوری شده بر سر توافق هسته ای با غرب، بورس اوراق بهادار بیشترین افت خود را از ۱۶ آوریل تجربه کرد.

TEDPIX افت ۱.۸۳ درصدی داشت و معاملات چهارشنبه را با ۱۴۵۹ واحد کاهش به پایان رساند، در حالی که فرابورس کوچکتر ایران با افت ۲.۴ درصدی یا ۲۰ واحدی، صعود خود را شکست.

سرمایه گذاران از سهام فرار کردند و در جستجوی پناهگاه امن خود، ارزهای خارجی و طلا را جمع کردند. در حالی که سرمایه گذاران ایرانی امنیت ارز ذخیره جهانی را به ریال ترجیح دادند، دلار آمریکا که در بازارهای بین المللی شکست سنگینی را پشت سر گذاشت، در برابر ریال با ۰.۴۷ درصد افزایش به ۳۶۵۳۰ ریال رسید.

علاوه بر این، بازارهای طلای تهران تحولات بین‌المللی را از نزدیک دنبال می‌کردند، اگرچه نوسانات بیشتر مهار شد. سکه شمش امامی – معیار تجارت طلای ایران – در همان روز با ۱.۳۵ درصد افزایش به ۱۱،۳۵۵،۰۰۰ ریال رسید.

با این وجود شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیری درازمدت بر بازارهای سهام ایران نخواهد داشت.

به گزارش بورس پرس، او وحشت سرمایه گذاران را “بی مورد” توصیف کرد و گفت: “سرمایه گذاران در نهایت متوجه خواهند شد که انتخابات هیچ اثر ماندگاری ندارد و آنچه مهم است تجزیه و تحلیل صحیح بازار و برنامه های سرمایه گذاری بلندمدت است.”

طی هفته گذشته بیش از ۴.۵ میلیارد سهم به ارزش ۳۴۸.۸ میلیون دلار در بورس اوراق بهادار در ۳۴۲۰۰۰ نوبت معامله شد. تعداد سهام معامله شده و ارزش معاملات هفتگی به ترتیب ۳۲% و ۱۱% نسبت به هفته قبل کاهش یافته است.

شاخص اول بازار با ۶۷۷ واحد یا ۱.۲ درصد کاهش به ۵۵۳۷۲ رسید.

شاخص بازار دوم ۳۹۲۰ واحد یا ۲.۲۷ درصد از دست داد و در ۱۶۸۵۲۶ بسته شد.

گروه «استخراج نفت» از صنایع ثبت شده در بورس اوراق بهادار بالاترین افزایش هفتگی ارزش سهام (۱۴.۰۸ درصد) را داشتند. “محصولات چوبی” (۴.۲۶٪) و “فلزات اساسی” (۳.۲۷٪) در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

IFX، شاخص اصلی فرابورس ایران فرابورس، در همین هفته ۲۳.۶ واحد یا ۲.۸ درصد از دست داد و در ۸۱۹.۲ به پایان رسید.

بیش از ۸۸۳ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۳۲۳.۸ میلیون دلار در ۹۶۰۰۰ معامله در IFB معامله شد. تعداد سهام معامله شده ۳۳ درصد کاهش یافت، در حالی که ارزش معاملات هفتگی در مقایسه با هفته قبل ۵۵ درصد رشد کرد.

ارزش بازار IFB 158 میلیون دلار یا ۰.۶ درصد از دست داد و به ۲۷.۹ میلیارد دلار رسید.

بازار اول IFB شاهد معامله ۱۵۹ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۹.۳ میلیون دلار بود که نشان دهنده کاهش ۱۸ درصدی در تعداد اوراق بهادار معامله شده و ۱۱ درصد کاهش ارزش معاملات است.

حدود ۳۷۶ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۴۲.۵ میلیون دلار در بازار دوم معامله شد که به ترتیب ۳۰ درصد و ۳۹ درصد کاهش را نشان می دهد.

گروه «فلزات اساسی» از صنایع فهرست شده در فهرست IFB بیشترین افزایش هفتگی ارزش سهام (۲۰ درصد) را داشتند. “حمل و نقل، ذخیره سازی و ارتباطات” (۱۰٪) و “اطلاعات و ارتباطات” (۹٪) در رتبه های بعدی قرار دارند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.