سنگاپور پس از دهه‌ها تبلیغات باز، تهدید مداخله خارجی را می‌بیند

0

سنگاپور – برای دهه‌ها، سنگاپور خود را به عنوان یکی از بازترین و جهانی‌ترین اقتصادهای جهان معرفی کرد. برای جبران قلمرو کوچک و کمبود منابع طبیعی.

اکنون دولت-شهر آسیای جنوب شرقی با چالش جدیدی روبرو است: حفظ عناصر جادویی موفقیت خود و در عین حال محافظت در برابر مداخلات خارجی که چنین فضایی می تواند باعث ایجاد آن شود.

در روز دوشنبه، هفته‌ها پس از اینکه مقامات قصد خود را برای تعیین تاجر اعلام کردند، سنگاپور برای اولین بار از قانون مداخله خارجی خود استفاده کرد و چان من پینگ فیلیپ، یک شهروند ۵۹ ساله تابعیت شده را به عنوان “فرد مهم سیاسی” معرفی کرد. .

وزارت کشور سنگاپور گفت که چان که در هنگ کنگ به دنیا آمده است، “مستعد بودن تحت تاثیر قرار گرفتن از بازیگران خارجی و تمایل به پیشبرد منافع خود” نشان داده است.

بر اساس این نامگذاری، چان ملزم به افشای کمک های سیاسی سالانه ۱۰۰۰۰ دلار سنگاپور (حدود ۷۴۰۰ دلار) یا بیشتر است که دریافت می کند، وابستگی های خارجی و مزایای مهاجرت.

در حالی که دولت نگفته است که چان ادعا می‌کند منافع کدام کشور را در سنگاپور پیشبرد کرده است، تاجر و توسعه‌دهنده املاک و مستغلات به حمایت از دیدگاه چین مشهور است.

چان سال گذشته هنگام حضور در چین به نقل از یک رسانه چینی گفت: «وظیفه ما به‌عنوان چینی‌های خارج از کشور این است که داستان چین را به خوبی بازگو کنیم، و فرهنگ سنتی شگفت‌انگیز چینی را در زمانی که در خارج از کشور هستیم، گسترش دهیم و انتقال دهیم.» دو جلسه جلسات پارلمانی.

چان، که شرکت مشاوره آموزشی China Link را تأسیس کرد و ریاست انجمن بازرگانی سنگاپور هنگ کنگ و باشگاه Kowloon را بر عهده داشت، همچنین به طور فراوان برای خبرگزاری چینی زبان Lianhe Zaobao نوشته است.

در سال ۲۰۱۹، پلیس به دلیل تسهیل بحث در مورد یک لایحه بحث‌برانگیز در هنگ‌کنگ بدون مجوز در نقض محدودیت‌های سخت‌گیرانه سنگاپور در تجمعات عمومی، هشداری از سوی پلیس صادر کرد.

چان به رسانه‌های محلی گفت که هیچ نظری در رابطه با این نامگذاری ندارد و درخواستی که الجزیره از طریق انجمن سابقش برای اظهار نظر ارائه کرده بود، بی‌پاسخ ماند.

سنگاپور قانون مداخله خارجی (اقدامات متقابل) یا FICA را در سال ۲۰۲۱ در میان انتقادات شدید سیاستمداران و فعالان مخالف که هشدار داده بودند این قانون می تواند برای سرکوب مخالفان مشروع استفاده شود، تصویب کرد.

کشورهای دیگر، مانند استرالیا و بریتانیا، قوانینی را با هدف جلوگیری از مداخله خارجی تصویب کرده‌اند.

اما برای سنگاپور، وظیفه ایجاد تعادل بین اقتصاد باز و امنیت ملی بسیار حساس است.

سنگاپور یک ایالت-شهر جزیره کوچک با منابع طبیعی کم، به شدت به جریان آزاد کالاها و مردم متکی است.

تجارت بیش از ۳۰۰ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) را تشکیل می دهد – بالاترین نسبت هر کشوری – و مهاجران غیردائم حدود ۳۰ درصد از ۵.۹۲ میلیون ساکن کشور را تشکیل می دهند.

fbd
سنگاپور بالاترین نسبت تجارت به تولید ناخالص داخلی را در بین هر کشوری دارد [پرونده: Wong Maye-E/AP]

برای مقامات، درک روزافزونی وجود دارد که این باز بودن می‌تواند یک شمشیر دولبه باشد.

دیلان لوه، کارشناس سیاست خارجی چین در نانیانگ، “برای سنگاپور، همیشه نگرانی دائمی از نفوذ خارجی وجود داشته است و این فقط مختص چین نیست، زیرا ما یک اقتصاد باز و به شدت دیجیتالی هستیم.” دانشگاه فناوری (NTU)، به الجزیره گفت.

“ما نمی توانیم موانعی را برای افراد، اطلاعات، ایده ها، سرمایه به روشی که دیگران انجام داده اند ایجاد کنیم.”

لو گفت که سنگاپور به ویژه نگران “اشکال نفوذ موذیانه” است که فراتر از تبادلات معمول اقتصادی و فرهنگی است.

لوه گفت: “به عنوان کشوری با اکثریت چینی، کاملا طبیعی است که ما به عنوان یک مکان حاصلخیز برای کشت و نفوذ در نظر گرفته شویم.”

او با اشاره به اینکه «برای سنگاپور، فکر می‌کنم این بدان معناست که ما مجبور شده‌ایم ابزارهایمان از جمله مقرراتمان را به‌روزرسانی کنیم تا بتوانیم از چنین فعالیت‌هایی بهتر جلوگیری کنیم و همچنین در صورت شناسایی چنین فعالیت‌هایی به درستی واکنش نشان دهیم و این حادثه دقیقاً دلیل نیاز FICA است.» مورد چان.

رسانه‌های محلی نشان داده‌اند که چینی‌های قومی سنگاپور، که حدود سه چهارم جمعیت را تشکیل می‌دهند، به طور فزاینده‌ای نسبت به چین همدل هستند.

در نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو از ساکنان ۱۹ کشور که در سال ۲۰۲۲ انجام شد، سنگاپور یکی از تنها دو کشوری بود – به همراه مالزی – که اکثریت ساکنان آن دیدگاه مطلوبی نسبت به چین داشتند.

چونگ جا یان، دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)، گفت که در سنگاپور نگرانی در مورد بسیج چینی دیاسپورا توسط حزب کمونیست چین و سوء استفاده از روابط تجاری برای پیشبرد منافع خود وجود دارد.

«این که سنگاپور در گذشته به بحث‌های جدی‌تر و اساسی‌تر در مورد نژاد، قومیت، شهروندی و معنای آنها پرداخته است به این معنی است که جامعه سنگاپور برای مقابله با چالش‌هایی که این مفاهیم را به چالش می‌کشند، به چالش می‌کشند و شاید به دنبال بازتعریف مجدد این مفاهیم هستند کمتر مجهز است. چونگ به الجزیره گفت.

سنگاپور نیز مانند بسیاری از همتایان آسیایی، تمایلی به جانبداری در رقابت داغ بین ایالات متحده و چین ندارد، در عوض این شعار “دوست برای همه و دشمن هیچ‌کس” بودن را پذیرفته است. /p>

بن چستر چئونگ، مدرس حقوق در دانشگاه سنگاپور، گفت: سنگاپور در موقعیت چالش برانگیزی قرار دارد زیرا سیاست خارجی آن خواستار ایجاد شبکه ای از شرکا بر اساس اصول احترام متقابل، حاکمیت و برابری کشورها، صرف نظر از اندازه است. علوم اجتماعی (SUSS).

«هر چیزی که در اطراف ما اتفاق می افتد باید با توجه به مبانی سیاست خارجی سنگاپور درک شود. چئونگ به الجزیره گفت: سنگاپور به عنوان یک اقتصاد کوچک و باز، اجتناب ناپذیر است که باید با کشورهای مختلف در بخش‌های مختلف از جمله فناوری، جامعه و دانشگاه همکاری نزدیک داشته باشد.

وزارت امور داخله سنگاپور (MHA) به تعدادی از نمونه‌های سازمان‌های خارجی که گفته می‌شود کمپین‌های نفوذ خصمانه راه‌اندازی می‌کنند به عنوان توجیهی برای FICA اشاره کرده است.

در یکی از برجسته‌ترین پرونده‌های ادعایی مداخله خارجی، مقامات در سال ۲۰۱۷ دانشگاه آمریکایی چینی-آمریکایی هوانگ جینگ را پس از اینکه او را «عامل نفوذ یک کشور خارجی» دانستند، اخراج کردند.

هوانگ، استاد دانشکده سیاست عمومی لی کوان یو، اقامت دائم او را به اتهام همکاری با سازمان های اطلاعاتی برای تأثیرگذاری بر سیاست دولت و افکار عمومی لغو کرد.

هوانگ در آن زمان عامل خارجی بودن را انکار کرد و این ادعاها را “بیهوده” توصیف کرد.

FICA که پس از یک بحث ۱۰ ساعته پارلمان را تصویب کرد، جنجال برانگیز شد مصونیت از بازبینی قضایی و دامنه اختیارات آن، از جمله مقرراتی که به مقامات اجازه می‌دهد ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی و پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی را برای ارائه اطلاعات کاربر، مسدود کردن محتوا و حذف برنامه‌های کاربردی مورد استفاده برای انتشار محتوایی که آنها خصمانه می‌دانند هدایت کنند.

در نامه ای سرگشاده قبل از تصویب FICA، ۱۱ سازمان حقوق بشر، از جمله عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر، گفتند که مفاد این قانون “در تضاد با اصول حقوق بشری و حقوق بشری بین المللی است” و “فضای مدنی، چه آنلاین و چه آفلاین” را محدودتر می کند. .

Singapore
سنگاپور یکی از بازترین اقتصادهای جهان را دارد [پرونده: Edgar Su/Reuters]

جامعه تجاری سنگاپور در مورد این قانون، چه قبل و چه پس از تصویب آن، نادیده گرفته شده است.

چندین انجمن تجاری سنگاپور-چین با مراجعه به الجزیره از اظهار نظر خودداری کردند.

چونگ از SUSS گفت که او معتقد نیست استفاده از FICA علیه چان باعث ترس سرمایه‌گذاران یا کسب‌وکارها می‌شود، زیرا او به جرمی مجرمانه متهم نشده بود و به نظر می‌رسید که پرونده‌اش جدا شده باشد.

چئونگ گفت:

سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارها به سنگاپور جذب می‌شوند زیرا یکی از بهترین محیط‌های تجاری جهان را دارد که همچنان مورد توجه قرار می‌گیرد.

او گفت: “اکثریت خوبی از سرمایه گذاران و کسب و کارها نه از نظر سیاسی مهم هستند و نه تمایلی به فعالیت سیاسی دارند.”

“بنابراین، برای اکثر سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارهایی که از نظر سیاسی بی‌تفاوت هستند، این احتمال وجود دارد که FICA برای آنها اعمال شود، ناچیز است.”

الثاف مرصوف، استادیار دانشکده بازرگانی نانیانگ در دانشگاه فناوری نانیانگ، گفت که این قانون ممکن است در واقع اعتماد تجاری را تقویت کند زیرا امنیت ملی و نظم عمومی “پیش‌نیازهای اساسی برای یک محیط تجاری باثبات و امن هستند”.

مرصوف به الجزیره گفت: «FICA شهرت سنگاپور را به عنوان مکانی امن و قابل اعتماد برای فعالیت‌های اقتصادی، که برای حفظ و جذب سرمایه‌گذاری و تقویت رشد کسب‌وکار ضروری است، افزایش می‌دهد.

مرصوف گفت که این قانون تاکنون به صورت “هدفمند” اعمال شده است و دولت مایل است “جایگاه بین المللی پایدار و متعادل” را حفظ کند.

او گفت: «این رویکرد سنجیده تضمین می‌کند که عملیات و سرمایه‌گذاری‌های تجاری مشروع تحت تأثیر منفی قرار نخواهند گرفت، و تعهد سنگاپور به حفظ یک محیط عملیاتی ایمن و قابل پیش‌بینی را که برای اعتماد تجاری و تصمیمات سرمایه‌گذاری حیاتی است، تقویت می‌کند.

چونگ NUS گفت که جامعه سنگاپور باید در مورد مسائل مربوط به هویت و دخالت خارجی بحث های بازتری داشته باشد و نه تنها به قانون تکیه کند.

او گفت: “سایر بازیگران گاهی اوقات سعی می کنند از سنگاپور و سنگاپوری ها برای اهداف خود استفاده کنند.”

«نمی توان به آن کمک کرد. آنچه می تواند کمک کند این است که سنگاپور و سنگاپوری چگونه به این چالش ها رسیدگی می کنند. وجود قوانینی مانند FICA بدون بحث های گسترده تر و بدون شفافیت بیشتر ممکن است کافی نباشد.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.