سهام بورس اوراق بهادار به کجا می‌رود؟

0

بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته رشد سریعی داشت، زیرا نه تنها به رکورد تاریخی خود رسید، بلکه از دو کانال ۱۰۰۰ امتیازی نیز عبور کرد.

همچنین از ابتدای سال مالی جاری (۲۱ مارس) بیشترین بازگشت سرمایه را در بین تمام بازارها داشته است.

TEDPIX 1130.40 واحد یا ۱.۲۷ درصد افزایش یافت تا معاملات شنبه را در بالاترین سطح تاریخ ۹۰۴۶۹.۵ به پایان برساند. TEDPIX در ۵ ژانویه ۲۰۱۴ به بالاترین سطح قبلی یعنی ۸۹۵۰۰ رسید. رشد روزانه بالاترین میزان در ۱۳ ماه گذشته بود.

حال، سوال اصلی که ناظران بازار را متحیر می کند این است که بازار بعد به کجا خواهد رفت؟

برای یافتن پاسخ، دنیای بورس یک نظرسنجی با ۱۰۷ معامله گر سهام و ۲۵ تحلیلگر بازار برای پیش بینی مسیر پیشروی TSE تا پایان سال مالی جاری (مارس ۲۰۱۸) انجام داد.

اکثر پاسخ دهندگان پیش بینی کردند که معیار TSE تا پایان سال ایران یک حرکت صعودی ثابت داشته باشد.

جالب توجه است که هیچ یک از تحلیلگران روند کاهشی را برای بازار پیش بینی نکردند، در حالی که برخی از معامله گران نگرانی خود را در مورد تصحیح سودهای TEDPIX ابراز کردند.

دنیای بورس یک سرویس اطلاع رسانی بازار سهام است که توسط شرکت رسانه ای دنیای اقتصاد مستقر در تهران در دسامبر ۲۰۱۶ راه اندازی شد.

وب‌سایت به آدرس www.donyayebourse.com، تحلیل‌ها و اخبار شرکت‌ها، صنعت و اقتصاد کلان و اخبار از داده‌های تجاری گرفته تا جلسات توجیهی شرکتی را ارائه می‌کند. این داده‌ها، اخبار و ارقام کیفی و کمی را پوشش می‌دهد.

این سرویس، که نام آن به معنای واقعی کلمه به معنای “دنیای بورس” است، با هدف ارائه فوری اطلاعات مهم به بازیگران بازار اوراق بهادار است.

دارای بخش نظرسنجی است که در آن سرمایه گذاران و تحلیلگران روند بعدی بازار را هر هفته پیش بینی می کنند. این ویژگی بر اساس سرویس مشابه ارائه شده توسط Kitco.com، یک وب سایت مشهور جهانی در زمینه فلزات گرانبها، است.

رشد ثابت

حدود ۸۸ درصد از تحلیلگران شرکت کننده معتقد بودند TEDPIX به رشد ثابت خود برای بقیه سال ادامه خواهد داد. آنها قیمت های جهانی را که رشد آن باعث تقویت سهام شده است، پیش بینی می کنند که یا به افزایش خود ادامه دهند یا در سطوح بالای فعلی خود باقی بمانند. کاهش مداوم ارزش پول نیز به این روند کمک خواهد کرد. تحلیلگران بر این باورند که با توجه به کمبود نقدینگی و سطح بالای قیمت سهام در برخی صنایع، این شاخص افزایش نخواهد یافت.

حدود ۵۹ درصد از معامله گران شرکت کننده نیز همین روند را پیش بینی کردند. آنها با تاکید بر سطح بالای بی سابقه قیمت سهام، سرمایه گذاران را پیش بینی می کنند که حرکات بازار را با احتیاط ارزیابی کنند. با این حال، عوامل مثبت همچنان سهام را یک فرصت سرمایه گذاری جذاب نگه می دارد.

بی حالی بالقوه

حدود ۸ درصد از تحلیلگران بر این باور بودند که TEDPIX از نظر فنی می تواند به آخرین بالاترین سطح خود یعنی ۸۹۵۰۰ یا حتی پایین تر سقوط کند، اما سهام تأثیرگذار – که باعث رشد هفته گذشته شد – از افت شاخص جلوگیری می کند و منجر به روند بلغمی تا پایان سال (۲۰ مارس) می شود. ، ۲۰۱۸).

خطرات سیاسی در مورد سرنوشت توافق هسته ای ایران نیز می تواند این تصور را تقویت کند.

حدود ۲۱ درصد از معامله گران نیز همین اظهارات را تکرار می کنند. آنها معتقدند که رشد سهام از سه ماهه دوم با جهش قابل توجه قیمت های جهانی حمایت شده است و فراتر از این به انگیزه های جدیدی مانند حرکت های مثبت در شاخص های اقتصاد کلان ایران نیاز دارد.

چهار درصد از تحلیلگران و ۲۱ درصد از معامله گران پیش بینی می کنند TEDPIX به روند صعودی خود با یک مسیر تند ادامه خواهد داد. آنها استدلال می کنند که کاهش نرخ سود سپرده، پول جدیدی را به بازار سرمایه تزریق می کند، که به طور بالقوه همه سهام را با توجه به عملکرد بهتر از حد انتظار آنها در سال جاری، جذب خواهد کرد.

تصحیح قیمت و تغییر روند

آخرین گروه از شرکت‌کنندگان، رشد هفته گذشته و افزایش قبل از آن را صرفاً مبتنی بر هیجان معامله‌گران می‌دانند، رشدی که به زودی از بین خواهد رفت.

این گروه که ۸ درصد از معامله گران و هیچ یک از تحلیلگران را تشکیل می دهد، به ریسک های سیاسی احتمالی به عنوان عامل اصلی تغییر روند بازار اشاره می کند و استدلال می کند که سرمایه گذاران در حال حاضر به دلیل موج غالب خوش بینی، آنها را نادیده می گیرند.

به محض اینکه خوش بینی فروکش کند، عوامل سیاسی وارد خواهند شد و قیمت های بالای سهم سیگنال های فروش را به چشم می اندازد که منجر به افت TEDPIX می شود.

نسبت P/E چه چیزی را نشان می دهد

اوضاع در TSE در دو روز گذشته کند شده است. به نظر می‌رسد که میانگین پایین ارزش تجاری نشان می‌دهد که ابهامات سیاسی مانع از حرکت سرمایه‌گذاران جدید در بازار و واکنش مثبت به تحولات مثبت می‌شود.

این را می توان از این واقعیت استنباط کرد که نسبت قیمت به سود بازار نشان دهنده تعداد بالای سهام پرریسک است.

بر اساس آخرین اطلاعات، نسبت P/E بورس اوراق بهادار تهران در ماه گذشته (۲۳ مهر تا ۲۱ آبان) با ۰.۱۵ درصد رشد به ۶.۷۷ رسید. این در حالی است که ۶۴ درصد از ۳۲۵ شاخص سهام TSE P/E بالاتر از میانگین ماه را نشان دادند.

دنیای اقتصاد بر این باور است که با در نظر گرفتن این اطلاعات دو سناریو ممکن است رخ دهد. اگر نسبت P/E بازار بتواند در سطح فعلی باقی بماند و نقدینگی وارد بازار نشود، سرمایه به طور بالقوه می‌تواند از سهام در ردیف P/E بالا به سهام‌های جذاب‌تر و کم‌ریسک‌تر، یعنی بازارسازان با سرمایه کلان تغییر کند. /p>

با این حال، اگر پول جدیدی وارد شود، این نسبت در همه صنایع و سهام افزایش می یابد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.