سهام در خواب

0

بازارهای سهام در تهران روز سه‌شنبه با کاهش حجم معاملات و تلاش شاخص‌های سهام برای گرفتن هر جهتی در رکود بودند.

شرط‌های صعودی در بورس تهران و فرابورس ایران کمی از شرط‌های نزولی پیشی گرفت و هر دو بازار اندکی افزایش یافتند.

شاخص بورس اوراق بهادار TSE در معاملات اولیه به مرز 78000 واحد رسید و از بالاترین میزان خود در دو سال گذشته فاصله داشت. TEDPIX پس از آن به تدریج کاهش یافت و 0.15 درصد بالاتر از باز بودن روز در روز سه شنبه به 77663 واحد بسته شد.

حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران با افت 200 میلیارد ریالی نسبت به روز دوشنبه به 4.4 تریلیون ریال کاهش یافت.

شرکت سرمایه گذاری غدیر افزایش دهنده اصلی معاملات روز سه شنبه بورس اوراق بهادار بود. سهام این هلدینگ غول پیکر تا پایان بازار با 3.58 درصد افزایش به 2573 ریال رسید. تولیدکننده پتروشیمی جم با 2.77 درصد افزایش به 10337 ریال تا پایان روز دومین پیشرو بازار بود.

اما سقوط شرکت خدمات انفورماتیک و خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از جمله بازار را در آرامش نگه داشت. سهام ISC با افت 3.53 درصدی به قیمت 20745 ریال به پایان رسید. IRISL با افت 1.84 درصدی به 5980 ریال رسید.

فرابورس ایران که معمولاً از TSE بالاتر است نیز آرام بود. شاخص IFX آن 0.16% افزایش یافت و روز را در 828.55 واحد به پایان رساند.

با این حال، حجم تجارت IFB به طور قابل توجهی کاهش یافت. حجم معاملات در روز سه شنبه تقریبا به نصف کاهش یافت و به 2.1 تریلیون ریال رسید در مقایسه با بیش از 4 تریلیون ریال سهام معامله شده در روز دوشنبه.

شرکت پالایش نفت تهران با 4.51 درصد افزایش به 5288 ریال در روز پیشتاز بود و پس از آن گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با 4.74 درصد افزایش به 1656 ریال رسید. پالایشگاه های شیراز و لاوان دیگر خیزشگران اصلی بودند.

شرکت پالایش نفت تهران از 4600 ریال در افتتاحیه روز دوشنبه به 5288 ریال در پایان روز سه شنبه افزایش یافت.

حوادث تهران جدا از تحولات بین المللی بود. به گزارش رویترز، بهبود اخیر در دارایی‌های پرریسک‌تر در بازارهای جهانی روز سه‌شنبه با کاهش سهام، نفت و ارزش یوان چین که تقاضای سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های مطمئن‌تری مانند ین ژاپن، اوراق قرضه دولتی و طلا را افزایش داد، به پایان رسید.

نفت بیش از 2 درصد سقوط کرد و شاخص های اصلی سهام اروپا تا 1 درصد کاهش یافتند که بخشی از دستاوردهای اخیر آنها را جبران کرد: نفت در روز دوشنبه بیش از 5 درصد افزایش یافت و سهام جهانی بیشترین افزایش خود را در هفته گذشته از اوایل اکتبر به ثبت رساندند.

پوند در روز دوشنبه از پایین ترین سطح هفت ساله خود در برابر دلار بهبود یافت، اما با ادامه ابهامات در مورد عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا در آستانه همه پرسی 23 ژوئن، تلاش زیادی برای پیشرفت داشت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.