سهام در مهر صعود می کند

0

در ماه مهر (منتهی به ۲۱ اکتبر) در هر دو بورس تهران، به دلیل افزایش قیمت نفت و کاهش تحریم‌ها از سوی ایالات متحده به رشد سهام کمک کرد، سهام در ماه مهر (منتهی به ۲۱ اکتبر) رشد کمی داشتند.

بورس اوراق بهادار تهران با افزایش بیش از ۱۸۰۰ واحدی معادل ۲.۳۸ درصد به بالاترین رقم در دو ماه گذشته در مهرماه ۷۸ هزار و ۹۱ واحد رسید. بازار در محدوده‌ای محدود معامله می‌شود، چیزی که تحلیل‌گران فنی آن را روند جانبی می‌نامند. TEDPIX ماه را با پایین ترین سطح هفت هفته ای آغاز کرده بود.

ارزش بازار TSE در حال حاضر ۳,۲۳۸ تریلیون ریال (۹۰.۱ میلیارد دلار به نرخ ارز فعلی بازار) با سودهای ماهانه است.

شاخص صنعت بازار در ماه جاری با ۲.۷۹ درصد افزایش به ۶۵۲۷۰ ریال رسید و نسبت به کل بازار عملکرد بهتری داشت.

طبق گزارش Rahavard365.com، یک وب سایت تحلیلی بازار، سهام با رشد متوسط ​​به طور متوسط ​​۳-۷ درصد در TSE سقوط کرد، برخلاف سایر سهام های ارزشی و رشدی که در حال افزایش بودند.

بیشترین رشد در بازار مربوط به سهام با ارزش متوسط ​​و شرکت‌های در حال رشد کوچک است که بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش داشته است.

این وضعیت در بورس ایران فراتر حادتر بود. شاخص اصلی آن، IFX، با ۱.۶۶ درصد افزایش به ۸۲۴.۴۶ واحد رسید. معاملات در طول ماه در محدوده ۱۷ امتیازی محدود بود. IFX به طور پیوسته در چهار ماه گذشته افزایش یافته و به اندازه بازار ۵۴۶ تریلیون ریال (۱۵.۲ میلیارد دلار) در روز جمعه رسیده است.

همه گروه های اصلی در طول مهر در IFB افزایش یافتند. شرکت‌های با رشد کوچک و سهام با ارزش متوسط ​​بیشترین رشد را در این دوره در بورس داشتند.

ifx_monthly.png

tedpix_monthly.png

> افزایش قیمت نفت خام

رشد بازارها ارتباط زیادی با نفت داشت. قیمت نفت از زمانی که اوپک و روسیه بر سر توقف تولید در اوایل ماه جاری توافق کردند، افزایش یافته است. داده های بلومبرگ نشان داد که نفت خام WTI در طول ماه ۱۱ درصد افزایش یافت و به ۵۰.۶۹ دلار رسید. قیمت نفت برنت در همین مدت با ۹.۲ درصد افزایش به ۵۱.۵۷ دلار رسید.

قیمت های بالاتر نفت به معنای درآمد بیشتر برای دولت است، زیرا دولت برای پوشش هزینه های عملیاتی خود در سه ماهه اول تلاش کرد. همچنین، این امر به معنای درآمد بیشتر برای شرکت‌های نفتی ایران از جمله تولیدکنندگان پتروشیمی است که ۴۵ درصد از ارزش بازار IFB را تشکیل می‌دهند. تقریباً نیمی از سهام موجود در بورس اوراق بهادار به طور مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به صنعت نفت است.

> ارزهای آرام

بازارهای ارز در مهر آرام بود. وب سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران نشان می دهد که دلار در ۱۶ اکتبر به بالاترین رقم ۳۶,۳۶۰ ریال رسید، اما بعداً به نرخ برابری خود در ابتدای ماه در ۳۵,۹۲۰ ریال کاهش یافت.

با این حال، استرلینگ در برابر ریال کاهش یافت، زیرا ترس از برگزیت بر ارز فشار وارد کرد. صرافی رویال، وب سایت صرافی، نشان داد که پوند انگلیس ۴.۸ درصد کاهش یافت و ماه را با ۴۴۶۰۰ ریال به پایان رساند.

بانک مرکزی ایران در سال گذشته به طور پیوسته در حال کاهش ارزش ریال بوده است. این روند در مهر ادامه یافت و نرخ معیار آن برای دلار آمریکا با ۰.۹ درصد افزایش به ۳۱۶۸۷ ریال رسید.

این بانک ضرب الاجل خود تحمیلی خود را برای یکسان سازی رژیم فارکس ایران تا ۸ ماه تا مارس ۲۰۱۷ تمدید کرد. یکسان سازی رژیم مبادله بر اساس نرخ بازار تک مدیریت شده، شفافیت و سهولت را برای اقتصاد به ارمغان می آورد و فرصت های فساد را کاهش می دهد.

داده های بلومبرگ نشان داد که طلا در ۳۰ روز گذشته با ۵.۴۶ درصد کاهش به ۱۲۶۴.۴۹ دلار رسید.

سکه طلای امامی، معیار معاملات طلا در ایران، بر همین اساس کاهش یافت. ۲.۳ درصد کاهش یافت و در پایان ماه با قیمت ۱۰,۹۳۹,۰۰۰ ریال به پایان رسید. جذابیت سکه در فضای بدبینانه اقتصادی کنونی ایران، سقوط آن را کاهش داد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.