سوئیس ، ایران برای استحکام روابط دو جانبه

0

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در آستانه سفر هیاتی از بخش خصوصی به سوئیس با سفیر تازه منصوب شده ملت اروپای مرکزی در ایران دیدار و درباره راه‌های تقویت روابط دوجانبه، عمدتاً از طریق حل‌وفصل، گفت‌وگو کرد. مسائل بانکی در داخل و خارج از ایران.

مسعود خوانساری، رئیس TCCIM گفت: سفارت سوئیس علاوه بر پیشبرد امور دیپلماتیک خود با ایران، وظیفه حفظ منافع سایر کشورها را نیز بر عهده دارد و بنابراین نقش بسزایی در این زمینه ایفا می کند.

وی همچنین گفت: سوئیس همواره به عنوان یک تسهیل کننده در امور بین الملل عمل کرده و نقش بسزایی در برجام [توافق هسته ای ایران] ایفا کرده است.

در غیاب روابط دیپلماتیک و کنسولی ایران و آمریکا، دولت سوئیس از می ۱۹۸۰ از طریق سفارت خود در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

همانطور که خوانساری اشاره کرد، یک هیئت تجاری با TCCIM به نمایندگی از بیش از ۳۰ کسب و کار بخش خصوصی به زودی برای یک دیدار سه روزه برای گفتگو با همتایان سوئیسی خود به ژنو سفر خواهند کرد.

این مقام در کنفرانسی که قرار است با هدف جذب منابع مالی خارجی برای ایران در زوریخ برگزار شود، سخنرانی کلیدی خواهد داشت.

وی گفت: من صمیمانه امیدوارم که این دیدارها و گردهمایی ها گامی قابل توجه در تسهیل روابط دوجانبه و توسعه معاملات تجاری بین بخش خصوصی دو کشور باشد.

رهبر بخش خصوصی سپس توجه خود را به مسائل داخلی معطوف کرد و ضمن اشاره به پیشرفت‌های سال‌های اخیر از جمله کاهش شدید نرخ تورم و احیای ثبات اقتصادی، اذعان داشت که مسائل ساختاری به‌ویژه در بخش بانکی وجود دارد که نیازمند رسیدگی فوری و فوری است. توجه جدی.

وی گفت: «بانک مرکزی ایران گام‌هایی [در راستای اجرای اصلاحات] برداشته است، اما برای انطباق ساختار نظام بانکی با استانداردهای بین‌المللی، کار بیشتری لازم است.

دولت و بانک مرکزی در حال برنامه ریزی برای بازنگری اساسی در سیستم بانکی در آینده نزدیک از طریق لایحه اصلاحات بانکی و لایحه بانک مرکزی هستند که در حال حاضر در مجلس در حال بررسی هستند.

به گفته خوانساری، تعدادی از تحریم‌های باقی‌مانده همراه با رویکرد محتاطانه بانک‌های بزرگ اروپایی، مانع از توسعه روابط بانکی شده است که امیدواریم با کمک سفرا به عنوان نمایندگان رسمی سایر کشورها در ایران، این روابط کاهش یابد. .

رئیس TCCIM به عنوان یک بازیگر اصلی در بخش بانکداری بین‌المللی، به ویژه در اروپا، از سوئیس خواست تا به رفع این موانع کمک کند و به معاملات اخیر امضا شده با Oberbank اتریش و Danske Bank دانمارک به ارزش ۱.۵ میلیارد یورو (۱.۸ میلیارد دلار) اشاره کرد. نشانه های مثبت.

وی همچنین به سطح پایین تجارت ایران و سوئیس در نتیجه تحریم‌ها اشاره کرد، اما گفت: چشم انداز در حال افزایش است زیرا حجم تجارت از ۷.۷ میلیارد یورو (۹ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۵ به ۱۱.۵ میلیارد یورو (۱۳.۵ میلیارد دلار) در هفت دوره اول افزایش یافته است. ماه های سال ۲۰۱۷ در حالی که ایران آماده است تا آن را بیشتر کند.

به گفته خوانساری، TCCIM اخیراً یک دفتر خدمات سرمایه گذاری ایجاد کرده و جلساتی را با نمایندگان مؤسسات معتبر بین المللی مانند مؤسسه کانادایی فریزر و پرایس واترهاوس کوپرز برگزار کرده است.

برای تغییر تصویر تماس بگیرید

مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در این دیدار با بیان اینکه تهران باید تصویری را که در حال حاضر در کشورهای اروپایی مطرح می شود، تغییر دهد، گفت: TCCIM می تواند به عنوان یک رابط خوب بین دو کشور عمل کند.

در حال حاضر، تجار سوئیسی تنها تصویر ناقص و غیرشفاف ارائه شده در رسانه‌های اروپایی را می‌بینند، بنابراین نهادهایی مانند TCCIM باید هیئت‌های تجاری اعزام کرده و رویدادهایی را در آنجا برگزار کنند تا به تجار سوئیسی تصویری واضح از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌های بالا ارائه دهند. اقتصاد ایران.»

به گفته سفیر، ایران کشوری قدرتمند است و باید تلاش کند تا سرمایه‌گذاران خارجی را با بازارهای خود آشنا کرده و آنها را جذب کند.

لایتنر حمایت خود را از افزایش روابط دوجانبه ابراز کرد زیرا روابط توسعه یافته سناریوی برد-برد را ایجاد می کند که به نفع هر دو کشور خواهد بود.

خوانساری در پایان به سخنان لایتنر اشاره کرد و گفت: ایران انتظار جهش ناگهانی در روابط دوجانبه را ندارد، اما واقعیت این است که در حال حاضر درآمد سرمایه گذاری در ایران بیشتر از سایر کشورهای منطقه است که فضای مناسبی را برای فعالیت های دوجانبه ایجاد کرده است. شرکت های سوئیسی در ایران”.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.