سکه بازان گوش به زنگ اخبار هسته ای ۲۰ شهریور

0

 

 در حالی که تقریبا یک هفته به آغاز نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره رسیدگی به پرونده فعالیت هسته‌ای ایران باقی مانده، اخبار و سیگنال‌های مثبت و منفی حول این موضوع فضای بازار ارز و سکه تهران را پر کرده است.

اخباری که گاه مانند سرعت‌گیری در مسیر صعود نرخ ارز و سکه و گاه به شکل عامل تحریک برای قیمت‌ها عمل می‌کنند. به‌نظر می‌رسد معامله‌گران ارز و سکه به این نشست و نتایج آن نگاه ویژه‌ای دارند.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره مدعی شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود کاهش سرعت غنی‌سازی در ایران را تائید کرده است.

 

در گزارش آژانس‌ آمده است که ایران ۱۲۱.۶ کیلوگرم (۲۶۸ پوند) اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد دارد که رشد بسیار کندتری نسبت به میزان قبلی است.

 

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که برای اولین بار در چند ماه اخیر، آمریکا در ماه آگوست هیچ تحریمی علیه ایران وضع نکرده است.

 

البته در این بین روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی تازه خود به افزایش قابل توجه ذخایر اورانیوم ۵ و ۲۰ درصدی ایران اشاره کرده است.

 

منازعه اخبار منفی و مثبت موجب شده برخی معامله‌گران به این جمع‌بندی برسند که توافق نانوشته ایران و آمریکا به مراحل نهایی نزدیک شده است. آنان نشانه‌های این تصور را در روند صعودی عرضه نفت ایران عنوان می‌کنند. گزارش‌ها از این جریان صعودی بطور مدام بازار نفت را نشانه می‌گیرد.

 

بلومبرگ اعلام کرد صادرات نفت ایران با رشد ۵۴ درصدی از ابتدای سال جاری میلادی، در ماه اوت، به بیش از ۱ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسید. طبق ادعای این رسانه، این رقم بالاترین میزان صادرات نفت ایران طی ۵ سال گذشته یعنی از زمان خروج آمریکا از برجام است.

 

اما از سوی دیگر جناح بدبین از میان نشانه‌های مثبت که بر انتظارات متمرکز است گاه به متغیرهای اقتصادی و گاه نیز به برخی نکات منفی گزارش‌ها و اظهارنظرهای سیاسی می‌پردازند. منازعه این دو دیدگاه قیمت سکه را در یک دامنه مشخص قرار داده جایی میان کانال ۲۷ و ۲۸.

 

در حال حاضر هم قیمت سکه و طلای آب‌شده و هم قیمت دلار پشت مرز مقاومتی قرار دارند و برای شکست این مرز در تلاش هستند.

 

برخی می‌گویند این سه در حال استراحت برای مشخص کردن مسیر بعدی خود به سپر می‌برند. اما عده‌ای دیگر معتقدند که چشم‌و‌گوش معامله‌گران به اخبار ۲۰ شهریور ماه، یعنی روز نشست شورای حکام، تیز شده است.

 

بنابر گفته تکنیکالیست‌ها سکه‌بازان افزایشی درحال‌حاضر سعی می‌کنند فلز گران‌بهای داخلی را به اولین مرز مقاومتی ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برسانند. به باور آنها اگر سکه امامی به این محدوده برسد و بالای آن ماندگار شود، می‌تواند به‌تدریج به‌سمت کانال ۲۹ میلیون تومان حرکت کند. البته لازمه رسیدن سکه به مرز ۲۹ میلیون تومان این است که دلار بالای مرز ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت دهد.

 

در غیر این صورت، اگر دلار به سمت کف کانال ۴۹ هزار تومان برگردد، احتمالا سکه هم تا ابتدای کانال ۲۸ میلیون تومان عقب‌نشینی خواهد کرد و حتی ممکن است تا کانال ۲۷ میلیونی نوسان کند.

 

ارزش ذاتی سکه در بازار امروز سه شنبه ۱۴ شهریور، ۲۲ میلیون و ۶۴۷ هزار تومان است که نسبت به قیمت نقدی آن در بازار ۵ میلیون و ۵۰۲ هزار تومان فاصله دارد.

 

منبع: اکوایران

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.