سکه طلا در بازار تهران سقوط کرد

0

پس از برگزاری ۱۰ مزایده توسط بانک کارگشایی بانک ملی ایران برای کاهش حباب قیمت سکه طلا، به نظر می رسد تقاضا برای این فلز گرانبها در حال کاهش است.

به منظور مهار افزایش اخیر قیمت سکه طلا و افزایش بی سابقه آن، بانک مرکزی ایران در تاریخ ۲۵ آبان ماه حراجی را برای کاهش شور طلا برگزار کرد.  قیمت سکه طلای بهار آزادی در ۲۱ نوامبر به ۱۴.۵ میلیون ریال (۳۴۷ دلار) رسید تا بالاترین ارزش سکه طلای معیار در شش سال اخیر را نشان دهد.

قیمت سکه طلا – که در ابتدا از کاهش خودداری می کرد و به افزایش خود ادامه می داد – در هفته گذشته سیر نزولی را نشان داده است.

مسعود سلیمانی، رئیس بانک کارگشایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایبنا گفت: با کم شدن صف خرید سکه و شلوغی سالن حراج، پیش بینی ما این است که کاهش قیمت سکه طلا در بازار ادامه داشته باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مزایده روز شنبه برگزار شد و حراج بعدی روز چهارشنبه برگزار می شود. همانطور که قبلا اعلام شده بود، حراج ها تا زمانی که حباب سکه طلا به اندازه کافی مقابله نشود، ادامه خواهد داشت.

به گفته سلیمانی، بانک مرکزی ایران روز شنبه قیمت پایه هر قطعه سکه طلای بهار آزادی را ۱۱.۶۸ میلیون ریال (۲۷۹ دلار) تعیین کرد که با اخذ مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی، به قیمت ۱۲.۷۳ میلیون ریال (۳.۴ دلار) فروخته شد. /p>

قیمت پایه سکه نیم آزادی نیز از سوی سیاستگذار ۵.۴۸ میلیون ریال (۱۳۱ دلار) تعیین شد، به این معنی که در حراج پس از مالیات بر ارزش افزوده، حدود ۶.۳۶ میلیون ریال (۱۵۲ دلار) معامله شد.

سلیمانی با بیان اینکه حباب سکه بهار آزادی در حال حاضر حدود ۹۵۰۰۰۰ ریال (۲۳ دلار) است، گفت: نرخ واقعی سکه در حدود ۱۲.۹۰ میلیون ریال (۳۰۹ دلار) است. /p>

به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه طلا و جواهر تهران، سکه طلای محک در روز دوشنبه به مبلغ ۱۳.۹۳ میلیون ریال (۳۳۳ دلار) معامله شد.

سلیمانی گفت: در ۹ حراج گذشته در مجموع حدود ۳۹۰۰۰ قطعه سکه بهار آزادی و نیم سکه بهار آزادی فروخته شده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.