سیل خروشان جمعیت عاشقان سالار شهیدان به سمت حرم عبدالعظیم حسنی(ع) / اجرای پویش من هم آنجا هستم + فیلم و عکس

0
– اخبار فرهنگی –

خبرگزاری تسنیم- گروه فرهنگی

امروز دل‌های تهرانی‌ها دوباره لک زده برای کربلا، برای قدم زدن در بین‌الحرمین و سلامی بر اباعبدالله (ع). اربعین حسینی است؛ همان روزی که بنابر نقل مشهور، کاروان اسرا دوباره به کربلا بازگشتند و به زیارت پیکرهایی رفتند که ۴۰ روز پیش در مظلومانه‌ترین حالت به شهادت رسیدند. زیارت اربعین را هم که مدیون جابر هستیم و خیلی‌ها به “یاد قدم‌های جابر” پای در مسیر عشق گذاشته‌اند.

جزئیات برگزاری مراسم جاماندگان اربعین حسینی؛ میدان امام حسین(ع) شروع مراسم پیاده‌روی

امروز کربلا مملو از جمعیت عاشقان حسین و یارانش است اما همیشه جا برای یک نفر هست؛ یک نفری که دوست داشت امروز جسم و روحش با هم در کربلا باشد؛ اما نشد که نشد. ایرادی ندارد، حالا روحش کربلاست و جسمش قدم به قدم در راهپیمایی جاماندگان اربعینی از این خیابان به آن خیابان در پایتخت ایران یا همان سرزمین شیعیانش قدم برمی‌دارد. گا‌ه‌گاهی در برابر موکبی می‌ایستد و به یاد شهید لب تشنه کربلا لبی تازه می‌کند و گاهی هم با مداحی مشهور “حسین” که امسال بارها از تلویزیون پخش شد، بی‌اختیار اشک می‌ریزد. اینجا تهران است؛ ۱۵ شهریورماه سال ۱۴۰۲؛ پیاده‌روی جاماندگان اربعین از میدان امام حسین تا حرم شاه عبدالعظیم. 

بله؛ اینجا تهران است و خیابان‌هایش امروز جمعیتی را به خود می‌بینند که شاید دلشان سوخته‌تر از آنهایی‌ است که اکنون در بین‌الحرمین به سر و سینه می‌زنند؛ چون هم غم حسین در دل دارند و هم به وصال معشوق نرسیده‌اند!

اما امروز همه دست به دست هم دادند تا در قلب پایتخت کسی غریبی نکند، بغض کسی نشکند و کسی هوای کربلا به سرش نزند اما مگر می‌شود؟! بعید می‌دانم!

مانند همه سال پیاده‌روی مسیر عشق، از میدان امام حسین آغاز می‌شود و بعد از ۱۵ کیلومتر به امامزاده محبوب لوتی‌های قدیم تهران یعنی شاه عبدالعظیم ختم می‌شود؛ چه زیباست نامت حسین و چه شیرین‌ است زیارتت ای نواده امام هفتم، که مشهور است زیارت تو معادل زیارت سیدالشهدا در کربلاست. آرزوی هر جامانده این است که امسال قدم‌هایش در تهران برداشته شود و سال بعد گرد و خاک پیاده‌روی در مسیر نجف تا کربلا به روی لباس و کفش‌هایش بنشیند.

امروز در تهران موکب‌ها ردیف به ردیف صف شده‌اند و نوکران سیدالشهدا خط به خط ایستاده‌اند تا به زائران خدمت‌رسانی کنند. همه هم یک نوا به لب دارند: «ای مادر مهربان حسین، نظری کن که سخت محتاجیم. دلمان کربلا می‌خواست، نشد که نشد، شاید گناهکاریم!»

گزارش تسنیم از مراسم پیاده‌روی اربعین حاکی از عکس‌ها و فیلم‌هایی است که همگی روایتگر حال و هوای عاشقان حسین (ع) در ایران است؛ عده‌ای پیاده‌ راه می‌روند، عده‌ای در موکب چای می‌ریزند، عده‌ای مراقب امنیت مردم‌اند و عده‌ای دیگر مسیر زائران را تمیز نگه می‌دارند.

می‌توانید فهرست و جزئیات این اماکن و مراکز را در نشانی map.farhangsara.ir مشاهده کنید.

۱۱:۰۰| کودکان پابه‌پای والدین در مسیر عاشقی

رفته رفته به نیمه روز اربعین حسینی در سال ۱۴۰۲ نزدیک می‌شویم و شاهد حضور پرشور جمعیت در مسیر عاشقی پایتخت هستیم، مسیری که اگرچه پیچ و خمش با هر روز تهران متفاوت است و عطر حسینی به خود گرفته اما نکته جالب توجه اینجاست که حضور کودکان و نوجوانان در میان خیل عظیم جمعیت کاملا مشهود است، چون با گام‌های کوچکشان آمده‌اند تا درس عاشقی از والدین خود گیرند.

در این زمینه اگرچه مواکب بسیاری مشغول ارایه خدمات به جاماندگان اربعین حسینی می‌کنند اما آن دسته از موکب‌ها که محصولات فرهنگی به‌خصوص برای کودکان و نوجوانان ارایه می‌کنند بیشتر خودنمایی می‌کنند. بله این مواکب فرهنگ حسینی و ایثار را به آیندسازان این مرز و بوم می‌آموزند.

 

.

 

.

۱۰:۲۵| سیل خروشان جمعیت جاماندگان اربعین حسینی در میدان خراسان به سمت میدان شوش و حرم عبدالعظیم حسنی

درحالی که بیش از ۲۰۰۰ موکب مشغول ارایه خدمات مختلف به جاماندگان اربعین حسینی در پایتخت ایران هستند، هرچه عقربه‌های ساعت به ظهر نزدیک می‌شود، شاهد افزایش جمعیت و تراکم بیشتر عاشقان اباعبدالله برای رسیدن به حرم عبدالعظیم حسنی هستیم تا با زیارت حرم مطهرش دل به کربلا سپرده و عطر حسینی بگیرند. تراکم جمعیت به گونه‌ای است که اکنون مسیرهای تعیین شده در دو لاین رفت و برگشت زیر گام‌های استوار جاماندگان اربعین حسینی قرار گرفته است.  براستی که اکنون تراکم جمعیت افراد در حرکت به سمت حرم مطهر عبدالعظیم حسنی از میدان خراسان به سمت میدان شوش تماشایی است و موج خروشان عاشقان حسین(ع) در این مسیر به‌دلیل جمعیت بالا برای لحظاتی ایست کامل دارد و خیل جمعیت پس چند دقیقه دوباره به حرکت در می‌آید و یادآور این سروده است که می‌گوید: راه عشق پیچ و خمش فرق دارد.

 

.

 

.

 

هفت آموزۀ یاوران مهدی (عج) در زیارتنامۀ اربعین

۹:۵۰|شور و هیجان عاشقان حسین(ع) زیر آفتاب سوزان

چهارمین ساعت از آغاز راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در پایتخت همزمان با سایر شهرهای کشورمان از راه میرسد، رفته رفته دمای هوا افزایش می‌یابد اما گرمای هوا اثری بر جمعیت عاشقان حسین ندارد و هرچه دماسنج عدد بالاتری را نشان می‌دهد شاهد افزایش شور و هیجان جمعیت شرکت کنندگان در پیاده‌روی جاماندگان پایتخت هستم، نوای هلابیکم یا زوارالحسین از جای جای  مسیر اصلی راهپیمایی به گوش می‌رسد.

در این مسیر مواکب و ایستگاه‌های صلواتی همچون طریق اصلی کربلای حسینی در تلاش هستند تا تسهیل گر حضور عاشقان حسین باشند و با پخش آب و شربت، بستی و خوراکی‌های خنک عاشقان حسین را همراهی می‌کنند اما چه کنیم از دل خون عزاداران حسینی به یاد لب‌های تشنه سالار شهیدان و یارانش در سرزمین کربلا؟

 

.

 

۹:۳۰|من هم آنجا هستم

در میان خیل عظیم عاشقان حسین که به سمت حرم عبدالعظیم حسنی در حرکت هستند، پویشی به نام من هم آنجا  هستم آغاز شد تا جاماندگان از اربعین حسینی در کربلا ضمن ثبت اثر انگشتشان زیر تصویری خاص از بین‌الحرمین و بارگاه مقدس امام حسین(ع) نشان دهند که اگرچه امسال از غافله اربعینی‌های کربلا جا مانده‌اند اما دلشان نه تنها امروز بلکه هر روز با کاروان سالار شهیدان امام حسین علیه‌السلام است. با کمی دقت و دیدن اندازه‌های مختلف اثرانگشت‌های ثبت شده در این بنر می‌بینیم از همه گروه‌های سنی در این مسیر گام نهاده‌ و دلشان با سالار شهیدان عالم بشریت است.

 

.

 

 

اربعین جانبازان| اربعین یک قدم قبل از ظهور است + فیلم

۹:۰۰| عطر و نوای کربلا در خیابان‌های تهران پیچید

هرچه به سمت ظهر و برگزاری مراسم نماز جماعت در طول مسیرهای ۵ گانه راهپیمایی جاماندگان اربعین در پایتخت نزدیک می‌شویم شور حسینی در سراسر مسیر بیشتر احساس می‌شود و گروهی با نواختن دهل و عطرآگین کردن جاماندگان حال و  هوای اربعین کربلای حسینی را در مسیر برای جاماندگان ایجاد می‌کنند. بله اینجا مسیری برای رسیدن به کربلای ایران یعنی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی است که زیارتش، ثواب زیارت سیدالشهدا را دارد.

 

.

 

۸:۴۰| شور حسینی در مسیرهای پنج‌گانه موج می‌زند

هم اکنون نزدیک به سه ساعت است که مراسم پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در پایتخت همزمان با سراسر کشور آغاز شده و هرچه از آغاز این مراسم می‌گذرد تراکم جمعیت در مسیر‌های پنجگانه بیشتر می‌شود و شور حسینی در تمامی نقاط تعیین شده موج می‌زند. پیر و جوان، کودک و نوجوان همه و همه گام در راهی گذاشته‌اند که یادآور رشادت‌های سالار شهیدان و ایستادگی مقابل ظلم و ستم است. این جمعیت آمده تا به امامشان و آرمان‌هایش لبیک گویند و یکبار دیگر نشان دهند که ایران یکپارچه و یکصدا در مقابل همه شیطنت‌های دشمنان ایستاده و حسینی وار در میدان است.

 

.

 

اربعین جانبازان | با آقا بسته بودم که ما داریم می‌آییم + فیلم

۸:۱۵|همراهی مسئولان و مقامات با مردم

درحالی که خیل عظیمی از جمعیت با ذکر عاشقی حسین(ع) و لبیک یا زهرا، لبیک یا مهدی، لبیک یا حسین، لبیک یا عباس به سمت حرم عبدالعظیم حسنی(ع) هستند آذین بندی قابل توجه مسیر بخصوص ابتدای خیابان هفده‌شهریور توسط ستاد برگزاری یادآور عمودهای طریق حسینی در کربلا است و به نوعی جاماندگان اربعین حسینی همسو و همدل با حاضران کربلا اگرچه با فاصله اما همراه زائران و مجاوران حرمش عزاداری می‌کنند تا مسیرهای تعیین شده پایخت کشورمان حال و هوای بین‌الحرمین به خود گیرد.

این درحالی است که حضور برخی از مقامات و مسئولان لشکری و کشوری از جمله حجت الاسلام طائب، سردار رحیم صفوی، سردار سرلشکر حسین سلامی فرماندهی کل سپاه پاسداران، فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله تهران؛  فخاری، استاندار تهران؛ سردار محمدیان رئیس پلیس پایتخت؛ سردار عباس نیلفروشان، معاون عملیات کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در میان خیل عظیم جمعیت نمادی از همدلی، همراهی و هم‌زبان اقشار مختلف مردم و مسئولان کشورمان است.

 

.

۷:۳۰| عاشقان امام حسین یک‌به‌یک از راه می‌رسند

بعد از برگزاری مراسم آغازین در میدان امام حسین(ع) هم اکنون خیل جمعیت جاماندگان اربعین حسینی در راه رسیدن به حرم عبدالعظیم به نزدیکی میدان خراسان حدفاصل پل شهید محلاتی رسیده‌اند. لازم به یادآوری است در طول این مراسم براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده حدود ۲۰۰۰ موکب و ایستگاه صلواتی مشغول ارائه خدمات به عاشقان حسین(ع) هستند.

 

.

 

۶:۰۰ | آغاز مراسم پیاده‌روی جاماندگان در تهران

آیین پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی، در میدان امام حسین(ع) تهران همزمان در سراسر کشور با قرائت زیارت عاشورا از سوی عاشقان سالارشهیدان آغاز شد و دلدادگان حسینی با پیمودن مسیر ۱۵ کیلومتری، تا حرم حضرت عبدالعظیم(ع) در شهرری پیاده‌روی می‌کنند. این درحالی است که پیاده‌روی جاماندگان برای نخستین بار  اربعین سال ۱۳۹۲ با حضور جمعی از طلاب و دانشجویان به صورت خودجوش از میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد و پس از آن هر ساله بر عظمت این حرکت افزوده شد و از سال ۱۳۹۴ با ورود دستگاه‌های اجرایی شهرستانی و استانی این حرکت با برنامه‌ریزی و انسجام بهتری برگزار می‌شود.

این گزارش درحال تکمیل است…

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.