سیگنال بانک مرکزی به بازار دلار

0

به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز تهران امروز دوشنبه ۱۳ شهریور ماه با گپ منفی تقریبا ۸۰ تومانی نرخ دلار آغاز به کار کرد.اسکناس آمریکایی در تهران که روز گذشته در حول و حوش ۴۹ هزار و ۶۰۰ تا ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان به کار خود پایان داده بود، امروز با ۴۹ هزار و ۵۲۰ تومان روانه بازار شد. اما در نیمه ظهر امروز در حدود ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت خورد که نسبت به عصر روز گذشته رنج است.

نرخ حواله درهم نیز در بازار امروز نوسان قابل توجهی را ثبت نکرد و با ۱۳ هزار ۶۷۰ تومان باز شد و تا زمان نگارش این گزارش در حدود ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت. 

البته، امروز بازار ارز هرات شاهد اصلاح شدن نرخ دلار بود. قیمت دلار در بازار یاد شده تا ۴۹ هزار و ۴۵۰ تومان پایین آمد که نسبت به روز قبل تقریبا ۱۵۰ تومان کاهش را نشان می‌دهد. 

روز گذشته اظهارات حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران درباره آماده شدن سند سپتامبر میان ایران و طرف‌های برجامی همچنان مورد توجه بازیگران ارزی قرار گرفت و همین خبر به عنوان سرعت گیری در مسیر معامله گران افزایشی عمل کرد. 

با این حال امروز ناصر کنعانی در نشست خبری خود درباره اظهارات امیرعبداللهیان گفت: سند سپتامبر سند جدیدی به شمار نمی‌رود و همان روند مذاکرات ایران و ۱+۴ بوده است. به نظر می‌رسد جزئیات جدیدی که از سوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی مطرح شده باعث شد که قیمت دلار از مسیر اصلاح برگردد و نسبت به روز قبل رنج شود. 

البته خبر مهمی که در بازار امروز مورد توجه برخی از معامله گران ارزی قرار گرفت، کگاتبه محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی با جواد اوجی وزیر نفت در خصوص نرخ تسعیر ارز در بورس کالا بود.  

آن طور که در خبرها آمده بانک مرکزی در مکاتبه با وزارت نفت، نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران را مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات پالایشی و پتروشیمی در بورس‌ کالا اعلام کرد. در واقع  بانک مرکزی به دنبال تغییر دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان است که نشان دهنده رشد تقریبا ۳۵ درصدی است.  

آنطور که برخی از تحلیلگران اقتصادی می گویند این کار ممکن است باعث این شود که همه صادرکنندگان با انگیزه بیشتری نسبت به عرضه ارز اقدام کنند و فضا برای کاهش قیمت دلار در بازار آزاد تا حدوی باز شود. البته این اقدام نیازمند همراهی اخبار سیاسی و اقتصادی مثبت تری نیز خواهد بود.

فارغ از بازار ارز ، در بازار جهانی طلا، قیمت طلای جهانی امروز تقریبا ۴ دلار رشد کرد و به ۱۹۴۴ دلار رسید. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۳۷۲ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نسبت به روز قبل ۹ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش را نشان می دهد . 

قیمت سکه امامی هم امروز در حدود ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان معامله شد که نسبت به عصر دیروز رنج بود اما در مقایسه با معاملات پشت خطی یکشنبه شب ۱۰۰ هزار تومان افزایش را نشان می دهد. 

 

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.