شارژ دلار با واردات ۵ تن شمش طلا

0

روز گذشته معاون وزارت صمت در مطلبی از شارژ طلایی کشور در هفته‌های اخیر خبر داد. به گفته این مقام مسوول‌؛ «مکانیزم واردات شمش طلا با هدف بازگشت ارز به کشور تسهیل شده و ۵ تن شمش طلا در ۲ هفته اخیر وارد کشور شد.» با احتساب رقم ۱۹۳۹ دلار به عنوان آخرین نرخ اونس طلا جهانی می‌توان نتیجه گرفت که بر اساس سخنان معاون وزیر صمت در دو هفته گذشته رقمی حدود ۳۴۲میلیون دلار در قالب طلا وارد کشور شده است.

به عقیده کارشناسان اقتصادی رقم مذکور می‌تواند تاثیر ملموسی بر تداوم شرایط ثبات در بازار داشته باشد. از سوی دیگر اخبار سیاسی نیز حاکی از آن است که روند همکاری‌‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی رو به جلو است. خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ به نقل از برخی منابع ناشناس، ادعاهایی درباره محتوای گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرده است. به گزارش «دنیای اقتصاد» وبگاه شبکه خبری بلومبرگ ادعا کرده انتظار می‌‌‌‌‌‌رود آژانس اتمی در گزارش جدید خود این جمع‌‌‌‌‌‌بندی را مطرح کند که ایران در حال «کاهش سرعت ذخیره‌‌‌‌‌‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد» است. در نتیجه احتمال انتشار اخبار مثبت نیز عامل دیگری است که سیگنال ثبات را به معامله‌گران بازار داخل ارسال می‌کند. روز گذشته نیز نرخ شاخص ارزی که در یک ماه و نیم گذشته زیر مرز قیمت ۵۰ هزار تومانی در یک کریدور ثابت نوسان کرده، دست به فعالیت جدیدی نزد و با حدود ۲۰۰ تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۴۹ هزار و ۱۵۰ تومان رسید.

دلار در سقف هفته گذشته

دیروز شنبه ۱۱ شهریور ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در واپسین معاملات هفته گذشته فعالیت خود را در سطوح انتهایی کانال ۴۸ هزار تومانی پایان بخشیده بود، در بازار صبح روز گذشته کانال عوض کرد و در بازه ۴۹ هزار تا ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد. در ادامه بازار روز گذشته شیب نمودار این ارز تند‌‌تر شد و در نهایت با حدود ۲۰۰تومان رشد نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه گذشته در رقم ۴۹ هزار و ۱۵۰ تومان به فروش رسید. بررسی‌‌ها از روند نرخ ارز مذکور حاکی از آن است که بالاترین قیمت دلار در هفته گذشته رقم ۴۹ هزار و ۲۰۰تومان بوده است. پس از پایان معاملات نقدی روز گذشته نیز معامله‌گران فردایی اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر از نرخ روز کرده و قیمت دلار را به بازه ۴۹۰ هزار و ۲۰۰ تا ۴۹ هزار و ۲۵۰ تومان رساندند. البته مشاهدات پیشین گویای آن است که عمدتا این رشد قیمت‌‌ها در معاملات فردایی در بازار روز بعد تثبیت نشده مگر سیگنال‌‌های نگران‌کننده سمت و سوی بازار را تغییر دهد. در شرایط کنونی نیز که سیگنال‌‌های مورد توجه فعالان بازار عمدتا مثبت است، انتظار رشد قیمت در نرخ ارز وجود ندارد. روز گذشته همزمان با رشد نسبی قیمت ارز، نرخ سکه طلا نیز واکنشی افزایشی داشت. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار روز گذشته با حدود ۱۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۲۸میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.