شرق Azarbaijan برای افزایش صادرات فرش

0

در سال گذشته (منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶) حدود ۱۶۴ میلیون دلار فرش دستباف از استان آذربایجان شرقی ایران صادر شده است.

ناصر آویشان، رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: با از بین رفتن تحریم ها، درصدد افزایش صادرات خود در سال جاری هستیم.

به گزارش ایلنا، مقاصد صادراتی شامل آلمان، آمریکا، عربستان سعودی، امارات، لبنان، پاکستان، سوئیس، ایتالیا، کانادا، انگلیس و آفریقای جنوبی بود که در این میان کشورهای عربی و آلمان بزرگترین خریداران بودند.

آویشان با اشاره به نقش صنعت فرش در ایجاد اشتغال، خاطرنشان کرد: در سال مالی ۹۵-۹۴، ۲۷۵ هزار قالیباف به صورت مستقیم در آذربایجان شرقی فعال بودند.

به گفته این مقام مسئول، آذربایجان شرقی قطب فرش دستباف جهان است و باید برای رونق صنعت فرش در این استان اقدامات موثرتری صورت گیرد.

حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: صادرات فرش دستباف ایران به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار در سال گذشته از ایران ۲۷ درصد افزایش داشته است.

بیش از ۸۴ میلیون دلار از کل به ایالات متحده صادر شد که در مقایسه با ۲.۷ میلیون دلار در سال قبل، که نشان دهنده افزایش ۹۶.۷ درصدی است.

صادرات فرش ایران به دلیل تحریم های اعمال شده بر این کشور به دلیل برنامه هسته ای اش به شدت آسیب دید. ایالات متحده که بزرگترین واردکننده فرش دستباف ایران است، واردات فرش ایرانی را در کنار سایر محصولات در سپتامبر ۲۰۱۰ ممنوع کرد.

کارگر از آغاز مجدد صادرات فرش به آمریکا پس از تحریم ها به عنوان مهم ترین رویداد برای صنعت فرش ایرانی یاد می کند.

او گفت: “تحریم های ناعادلانه ما را برای سال ها از بزرگترین بازار فرش جهان دور نگه داشت، اما برجام واقعا راه را هموار کرد.”

برجام نام رسمی توافق هسته ای است که ایران در ژوئیه ۲۰۱۵ با قدرت های جهانی امضا کرد. اجرای آن به معنای لغو رسمی تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی بود.

۲۲ منطقه فرش دستباف ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت رسیده است.

WIPO یکی از ۱۷ آژانس تخصصی سازمان ملل متحد است. این انجمن جهانی برای خدمات مالکیت معنوی، سیاست، اطلاعات و همکاری است. ماموریت آنها رهبری توسعه یک سیستم مالکیت فکری بین‌المللی متعادل و مؤثر است که نوآوری و خلاقیت را به نفع همه میسر می‌سازد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.