شرکای تجاری آینده نگر

0

وزارت امور اقتصادی و دارایی ۵۹ شریک تجاری “مناسب” را برای ایران برای دستیابی به رشد صادرات محور شناسایی کرده است.

بر اساس مطالعه انجام شده توسط این وزارتخانه، کشورهای اروپایی که پتانسیل تبدیل شدن به شرکای اقتصادی ایران را دارند عبارتند از آلمان، ایتالیا، هلند، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، اتریش، بلژیک، سوئد، دانمارک، جمهوری چک، فنلاند، اسلواکی، نروژ و ایسلند.

بر اساس این مطالعه، مساعدترین شرکای تجاری خاورمیانه و شمال آفریقا برای ایران باید عراق، اردن، امارات، بحرین، عمان، قطر، کویت و مصر باشند.

این وزارتخانه گفت که کشورهای مشترک المنافع که برای انجام تجارت مناسب هستند عبارتند از جمهوری آذربایجان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، بلاروس، روسیه و قرقیزستان.

از میان اعضای انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا که پتانسیل بالایی برای شریک شدن ایران دارند، در این تحقیق از اندونزی، تایلند، فیلیپین، سنگاپور، مالزی و ویتنام نام برده شده است.

سایر کشورهای آسیایی که مایل به تبدیل شدن به متحدان اقتصادی ایران هستند عبارتند از: چین، هند، کره جنوبی، ترکیه، ترکمنستان، پاکستان، هنگ کنگ، ژاپن، گرجستان، بنگلادش و لهستان.

علاوه بر این، برزیل، ایالات متحده، کانادا، اروگوئه و مکزیک کشورهای آمریکایی هستند که می‌توانند به شرکای اصلی تجاری ایران تبدیل شوند، در حالی که آفریقای جنوبی، موزامبیک، نیجریه، الجزایر و غنا می‌توانند به شرکای برتر اقتصادی ایران در آفریقا تبدیل شوند.

استرالیا نیز برای تبدیل شدن به شریک تجاری مطلوب ایران واجد شرایط مناسبی در نظر گرفته شد.

این مطالعه با استفاده از «مفاهیم، ​​روش‌شناسی و فناوری‌های سیستم پشتیبانی تصمیم»، اطلاعات موجود ۱۹۵ کشور را در سه مرحله تجزیه و تحلیل کرد.

ریسک های سیاسی و تجاری تجارت در این کشورها بر اساس داده های ارائه شده توسط آژانس اعتبار صادرات بلژیک موسوم به ONDD و همچنین رشد اقتصادی کشورها در مرحله اول ارزیابی شد. تنها ۱۲۱ کشور از مرحله اول عبور کردند.

در مرحله دوم ظرفیت های تجاری و صادراتی و اندازه بازار این کشورها مورد ارزیابی قرار گرفت.

در مرحله نهایی، موانع تجاری تجارت با این کشورها سنجیده شد. در نهایت ۵۹ کشور از ۱۹۵ کشور به عنوان مناسب ترین شرکای تجاری ایران انتخاب شدند.

تجارت خارجی غیرنفتی ایران در سال مالی گذشته (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۷) به ۸۷ میلیارد دلار رسید.

آخرین اطلاعات منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که ایران در سال مالی گذشته (منتهی به ۲۹ اسفندماه) ۱۲۹ میلیون و ۶۴۸ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار صادر کرده است که نسبت به سال قبل ۳.۵۸ درصد رشد ارزشی داشته است. -year.

چین بزرگترین مقصد صادرات کالاهای ایرانی بود. این کشور آسیایی در سال مالی گذشته ۳۷.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۸.۱۷۷ میلیارد دلار وارد کرده است که نسبت به سال قبل ۹.۱ درصد رشد داشته است.

سایر مقصد مهم صادرات امارات متحده عربی با ۷.۴۳ میلیارد دلار ، عراق با ۶.۱ میلیارد دلار ، ترکیه با ۳.۲ میلیارد دلار و کره جنوبی با ۲.۸ میلیارد دلار بود.

صادرکنندگان عمده به ایران در سال ۱۷-۲۰۱۶ شامل چین (۱۰.۷۳ میلیارد دلار)، امارات (۶.۴ میلیارد دلار)، کره جنوبی (۳.۴۶ میلیارد دلار)، ترکیه (۲.۷۳ میلیارد دلار) و آلمان (۲.۵۳ میلیارد دلار) بودند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.