شرکت‌های آلمانی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران خم می‌شوند

0

چقدر سریع فرو رفتند-دایملر، فولکس واگن، زیمنس، بایر و بسیاری دیگر.

در مقاله‌ای که توسط یکی از برجسته‌ترین آلمانی‌زبان منتشر شده، آمده است: با وجود تمام سخنان شجاعانه سرپیچی در زمان اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، شرکت‌های آلمانی اکنون تجارت خود را با این کشور خاورمیانه به حالت تعلیق درآورده‌اند. روزنامه تجاری هندلزبلات گزیده ها در ادامه می آیند:

رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه به صراحت در توییتی نوشت: «هرکس با ایران تجارت کند، با ایالات متحده تجارت نخواهد کرد.

هر چه مدیران آلمانی ممکن است در مورد حکمت یا قانونی بودن تحریم ها فکر کنند، بازار ایالات متحده به سادگی آنقدر مهم است که مخاطره ایجاد اختلال کند. دولت برلین متعهد شده است که راه‌هایی برای محافظت از شرکت‌های آلمانی در برابر تحریم‌های ثانویه بیابد، اما به نظر می‌رسد که آن‌ها برای شروع راه امن‌تر یعنی عدم نقض تحریم‌ها را ترجیح می‌دهند.

شرکت ها با “چارچوب چند جانبه تغییر یافته”

سازگار می شوند

دایملر، سازنده خودروهای لوکس مرسدس بنز، به محض اجرایی شدن تحریم‌ها در روز سه‌شنبه اعلام کرد که «فعالیت‌های خود در ایران را مطابق با تحریم‌های قابل اعمال تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورده است».

وینترشال، تولیدکننده نفت و گاز اعلام کرد که دفتر خود در تهران را تعطیل خواهد کرد. فولکس واگن هشدار داد که فروش کامیون و اتوبوس واحد اسکانیا در ایران ممکن است به طور کامل از بین برود. زیمنس گفت که در حال انجام اقداماتی است تا فعالیت های تجاری خود را با “چارچوب چندجانبه تغییر یافته” مطابقت دهد. غول مواد شیمیایی بایر و تولیدکننده کالاهای مصرفی هنکل گفتند که در حال بررسی تجارت خود در ایران هستند.

ایالات متحده اعلام کرد که با خروج یکجانبه از توافق هسته ای ایران در ماه مه، تحریم ها را تمدید خواهد کرد. متحدان اروپایی، از جمله آلمان، با این اقدام مخالفت کردند و گفتند که از پایان توافق خود حمایت خواهند کرد.

آرزوهای اروپا در مقابل واقعیت

در ظاهر، تهدید ایالات متحده شرکت های آلمانی را در بلاتکلیفی قرار می دهد. Constantin Lauterwein از شرکت حقوقی Hengeler Mueller گفت: “پایبندی به تحریم های ایالات متحده می تواند با قوانین اتحادیه اروپا در تضاد باشد، که می تواند در آلمان یک تخلف محسوب شود که تا ۵۰۰۰۰۰ یورو جریمه دارد.”

“در عین حال، نادیده گرفتن تحریم های ایالات متحده می تواند یک ضرر بزرگ به خصوص از نظر دسترسی به بازار ایالات متحده باشد.”

رویارویی بر سر تحریم ها بار دیگر قدرت اقتصادی ایالات متحده را نشان می دهد و توانایی آلمان یا هر کشور اروپایی دیگر را برای پیروی از سیاستی متفاوت به شدت محدود می کند.

شکاف بین آرزوهای اروپا به عنوان یک قدرت بزرگ و ناتوانی آن در برابر قدرت ایالات متحده، مثل همیشه گسترده است.

به اصطلاح “قانون مسدود کننده” که توسط اتحادیه اروپا وضع شده کمک چندانی نمی کند. کمیسیون اروپا روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام به اپراتورهای اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا خسارات ناشی از تحریم‌های فراسرزمینی ایالات متحده را از افرادی که باعث آن‌ها شده‌اند را بازیابی کنند و تأثیر هر گونه حکم دادگاه خارجی مبتنی بر آنها را در اتحادیه اروپا باطل می‌کند. همچنین افراد اتحادیه اروپا را از پیروی از این تحریم ها منع می کند.

با این حال، Lautwein گفت که به احتمال زیاد موجی از شکایت ها را به همراه نخواهد داشت. چه کسی زیان می دهد: یک دولت، یک بانک، یک شرکت؟ چگونه میزان خسارت را تعیین می کنید؟

واشنگتن وعده تحریم های بیشتر برای ماه نوامبر را داده است که مستقیماً صادرات نفت و گاز ایران را هدف قرار می دهد. مانند گذشته، مقامات آمریکایی توجه چندانی به آسیب های وارد شده به شرکت های اروپایی از طریق تحریم ها نخواهند داشت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.