شرکت‌های بیمه ایرانی و نروژی برای جبران آتش سوزی نفتکش

0

رئیس کل بیمه مرکزی ایران اعلام کرد: در پی تصادف نفتکش ایرانی در دریای چین شرقی، بیمه‌گران ایرانی ۳۰ درصد هزینه‌ها را جبران می‌کنند و مابقی را یک شرکت نروژی پوشش می‌دهد.

عبدالناصر همتی همچنین گفت: یک شرکت بیمه نروژی مسئولیت پوشش ۷۰ درصدی خسارت نفتکش را بر عهده دارد و شرکت های بیمه داخلی یعنی البرز و ملت به ترتیب ۲۰ درصد و ۱۰ درصد باقی مانده را به عهده دارند. /p>

این مقام مسئول افزود: نیمی از ریسک های شرکت های بیمه ایرانی توسط بیمه مرکزی ایران که به عنوان رگولاتوری صنعت نیز فعالیت می کند، بیمه اتکایی شده است.

نفتکش ایرانی موسوم به سانچی بامداد یکشنبه در حال حمل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی از جزیره خارگ ایران به Daesan در کره جنوبی بود که با یک کشتی فله بر CF کریستال چینی برخورد کرد.

به گزارش رسانه دولتی چین، این نفتکش در حال سوختن و بلند کردن دود غلیظ تیره بوده و محموله خود را تا صبح دوشنبه به دریای چین شرقی پرتاب کرده است.

همتی خاطرنشان کرد: این نفتکش توسط شرکت ملی نفتکش ایران اداره می شد و ارزش آن تقریباً ۳۲ میلیون دلار است.

به گفته همتی، نفتکش ایرانی توسط شرکت پتروشیمی هانوا توتال اجاره شده بود و آنها با شرکت ملی نفت ایران قراردادی رایگان بسته بودند بنابراین احتمالاً طرف کره ای مسئول پوشش نشت نفت این حادثه است.

وی گفت: نفتکش حامل میعانات خام فوق سبک بوده و خریدار محموله را روی عرشه دریافت کرده است، بنابراین مسئولیت مقابله با آلودگی ناشی از نشت محموله بر عهده شرکت کره ای است.

معاون فنی شرکت بیمه البرز نیز با تایید این موضوع خاطرنشان کرد: این نفتکش متحمل خسارت کلی شده است که شرکت های بیمه مرتبط را ملزم به پرداخت مبلغ ۳۲ میلیون دلار می کند.

احمد صفرزاده همچنین به ایبنا گفت: حداکثر خسارتی که باید بپردازیم ۶.۴ میلیون دلار است و سهم شرکت بیمه ملت نیز بیش از ۳.۲ میلیون دلار نیست و ۲۲.۴ میلیون دلار باقیمانده را شرکت های بیمه خارجی پوشش خواهند داد.

با این حال، سخنگوی شرکت کره جنوبی اعلام کرده است که Hanwha قصد دارد برای جبران خسارت محموله تحت برنامه بیمه خود مطالبه کند، در حالی که خسارات ناشی از برخورد احتمالاً تحت سیاست NITC پوشش داده خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، چین، کره جنوبی و ایالات متحده اولین کشورهایی بودند که کشتی ها و هواپیماها را برای جستجوی خدمه گمشده سانچی فرستادند.

این در حالی است که اخیراً مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است که دو کشتی از ناوگان شرکت آنها به اضافه یک شناور نجات دیگر از خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به انجام ماموریت امدادی به محل حادثه اعزام شده اند.

سیروس کیان ارسی گفت: سه آتش نشان غول پیکر چینی نفتکش را محاصره کرده اند و در تلاش برای مهار آتش هستند اما به دلیل مقدار بیش از حد گاز سمی نمی توانند به نفتکش نزدیک شوند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.