شرکت‌های محلی خودرو مجاز به افزایش قیمت‌ها هستند

0

شورای رقابت تحت حمایت دولت که قیمت محصولات داخلی از جمله وسایل نقلیه را زیر نظر دارد، به برخی خودروسازان داخلی اجازه افزایش قیمت چند مدل را داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ایران خودرو و سایپا دو خودروساز اصلی مجاز به افزایش قیمت برخی از مدل‌های پراید و تیبا (تولید سایپا) علاوه بر سمند و چند مدل پژو (تولید IKCO) هستند. /p>

این حکم به سایپا اجازه می دهد تا قیمت پراید و تیبا را تا ۱.۵ درصد افزایش دهد و به IKCO فضایی می دهد تا از ۲.۵ درصد تا ۳ درصد بیشتر برای مدل های سمند و پژو خود شارژ کند.

با مجوز شورا، ۱.۵ میلیون ریال (۴۰ دلار) به قیمت تیبا و پراید که در حال حاضر به قیمت ۲۵۰ میلیون ریال (۶۶۵۰ دلار) به فروش می رسد، اضافه می شود. مدل های پژو و سمند ۴ میلیون ریال (۱۰۷ دلار) افزایش می یابد.

علاوه بر این، خودروهای وارداتی در حال حاضر ارزان‌تر شده‌اند، زیرا ظاهراً هیچ کنترلی روی قیمت‌های آن‌ها وجود ندارد که عمدتاً توسط صاحبان نمایشگاه‌های خودرو و ارتش نمایندگان آنها تعیین می‌شود.

 انتقاد از اتاق

به گزارش ایسنا، در همین رابطه ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تهران از سیاست جنجالی مبنی بر حمایت از تولید خودرو داخلی با وجود کیفیت پایین انتقاد کرد.

به عقیده وی “اگر می خواهیم از تولید داخلی حمایت کنیم، ابتدا باید تولیدکنندگان خود را ملزم به رعایت الزامات کیفیت کنیم.”

روغنی با اشاره به گرانی «بی‌معقول» مدل‌های وارداتی، گفت: مدل‌های خارجی با قیمت ۵۰ تا ۷۰ درصد بیش از قیمت واقعی در بازار بین‌المللی به فروش می‌رسند و در نتیجه نیاز به رقابت در داخل و بین خودروسازان داخلی را از بین می‌برد. /p>

خودروهای وارداتی بسیار گران‌تر از نمونه‌های داخلی هستند که عمدتاً به دلیل تعرفه‌های تنبیهی واردات است که تا ۱۰۰% می‌رسد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.