شرکت معدن سنگ آهن اختلافات زیست محیطی را حل می کند

0

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران اعلام کرد: اداره محیط زیست ایران مجوز آغاز عملیات اکتشافی در لایه زمین‌شناسی غنی از سنگ آهن D19 را برای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو صادر کرده است.

انتظار می رود ذخایر کنونی سنگ آهن CMIC در حدود شش سال دیگر تمام شود و ناهنجاری واقع در نزدیکی معادن فعلی این شرکت تنها راه نجات آن محسوب می شود.

با توجه به سرمایه‌گذاری‌های عظیمی که [در CMIC] برای تکمیل زنجیره تولید فولاد انجام شد، بررسی مجدد ذخایر سنگ آهن در مناطق معدنی اطراف چادرملو ضروری بود. بهرامن به نقل از Bourse24 گفت: تفاهم جدید بین چادرملو و DOE ارزیابی دقیق ذخایر D19 را ممکن می کند.

به گفته روابط عمومی CMIC، تاریخ دقیق شروع عملیات اکتشافی هنوز اعلام نشده است.

اهمیت قرارداد جدید در این واقعیت نهفته است که اختلاف بین CMIC و DOE بر سر ناهنجاری D19 بیش از یک دهه در جریان بوده است. منطقه ای که در استان یزد قرار دارد، بخشی از یک منطقه حفاظت شده است که زیستگاه یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی است. مناطق حفاظت‌شده در ایران توسط سازمان امنیت ملی مدیریت می‌شوند و رضایت آن برای اجازه هرگونه فعالیت در این منطقه الزامی است.

یکی از مقامات CMIC از طریق تلفن به فایننشال تریبون گفت که چادرملو برای حفاظت از محیط زیست منطقه به سازمان امنیت ملی “تعهد” داده است.

او گفت: “معدن دیگر ما در نزدیکی این ناهنجاری فعال است و ما اقداماتی را برای حفاظت از محیط زیست در آنجا انجام داده ایم.”

گزارش شده است که CMIC 80 هکتار فضای سبز در اطراف معدن اصلی خود که در ۱۸۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد، ایجاد کرده است.

این شرکت ظرفیت تولید ۱۰.۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، ۳.۴ میلیون تن گندله و ۲ میلیون تن فولاد در سال را دارد. این یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره سنگ آهن در خاورمیانه است که بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در سال مالی گذشته (اسفند ۹۵-۱۳۹۵) به تولید ۹.۰۵ میلیون تن از این ماده رسید. .

سهامداران اصلی چادرملو عبارتند از: گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۳۹.۱۷ درصد سهام، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با ۱۶.۶ درصد و شرکت فولاد مبارکه با ۸.۲۳ ​​درصد.

ادامه تولید این شرکت برای برنامه توسعه فولاد ایران نیز ضروری است. هدف دولت این است که صنعت فولاد کشور را به ششمین تولیدکننده بزرگ جهان بر اساس اهداف تعیین شده در برنامه چشم انداز ۲۰ ساله (۲۵-۲۰۰۵) که تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام را تعیین می کند، تبدیل کند. برای تحقق این رقم بالغ بر ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن مورد نیاز است.

به گفته محمود نوریان، مدیر عامل CMIC، منطقه معدنی جدید دارای ذخایر تخمینی ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن است.

سرمایه‌گذاران چادرمالو به این خبر واکنش مثبت نشان دادند و سهام این شرکت را پس از هفته‌ها معاملات راکد تقویت کردند.

بیش از ۴۵.۱ میلیون از سهام CMIC به ارزش ۱.۸۴ میلیون دلار در روز سه شنبه معامله شد. سهام این شرکت که در بورس اوراق بهادار تهران با علامت CHML با ارزش بازار ۱.۳۶ میلیارد دلار پذیرفته شده است، در روز سه شنبه با رشد ۴.۹۹ درصدی به ۱۵۵۶ ریال به ازای هر سهم رسید.

سود هر سهم چادرملو و نسبت قیمت به سود در بورس اوراق بهادار ۲۲۴ ریال و ۷.۰۸ است. این در حالی است که شرکت در ماه منتهی به ۲۲ آگوست تنها هفت روز افزایش تجارت را ثبت کرده بود. روز سه شنبه بیشترین حجم و ارزش معاملات ماه را به خود اختصاص داد.

جالب اینجاست که این شرکت روز چهارشنبه از طریق Codal.ir بیانیه ای به سرمایه گذاران خود صادر کرد که علیرغم «آقای نظرات بهرامان . . هرگونه خبر در مورد توافق مکتوب و نهایی به سرعت اعلام خواهد شد.» به نظر می رسد که این شرکت به سادگی تلاش کرده است که در توافق شفاهی خود با DOE قرار داشته باشد. با این حال، سرمایه گذاران همیشه هر شایعه احتمالی در بازار را انتخاب می کنند و CMIC با موفقیت از آن بهره برداری کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.