شرکت های آلمانی ، ایتالیایی ، کره ای برای کمک به ساخت شهرهای جدید ایرانی

0

یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید وابسته به وزارت راه و شهرسازی در پی ساخت شهرهای دوستدار محیط زیست با ساختمان های مستحکم و سیستم های عمومی هوشمند از امضای قرارداد با شرکت هایی از آلمان، ایتالیا و کره جنوبی خبر داد. از کمک آنها در فاز دوم ساخت شهرهای جدید در ایران بهره مند شوید.

بر اساس توافقات انجام شده، شرکت های خارجی در این مرحله در زمینه های مختلف از جمله کمک به مطالعات ایجاد شهر جدید خوارزمی، ساخت بیمارستان های ۳۰۰ تختخوابی در شهرهای جدید گلبهار، پرند، پردیس و هشتگرد، کمک خواهند کرد. همچنین به نقل از سایت وزارت راه، سید محمود میریان گفت: طراحی و اجرای سیستم مترو در شهرهای جدید فولادشهر، سهند و پردیس.

وی همچنین با اشاره به اینکه شرکت های خارجی در مرحله طراحی شهرهای هوشمند جدید کمک خواهند کرد، گفت: پرند اولین شهر هوشمند جامع کشور خواهد بود.

اولین شهر هوشمند ایران در ۳۰ مارس ۲۰۱۷ در منطقه آزاد تجاری انزلی راه اندازی شد اما این یک پروژه آزمایشی برای عرضه ملی بزرگتر بعدها بود.

شهر هوشمند نامی است که به فضای شهری اطلاق می‌شود که فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات را برای ارتقای کیفیت و عملکرد خدمات شهری مانند انرژی، حمل‌ونقل و خدمات شهری به منظور کاهش مصرف منابع، هدر رفت و هزینه‌های کلی در خود جای داده است.

هدف کلی شهر هوشمند ارتقای کیفیت زندگی از طریق فناوری هوشمند است.

سرمایه گذاری

به گزارش میریان، شرکت عمران شهرهای جدید بسته های سرمایه گذاری مختلفی را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی آماده کرده است.

وی افزود: ما اقداماتی را برای معرفی پروژه های شهرهای جدید انجام داده ایم و نیازهای هر یک از آنها را به طور مشخص شرح داده ایم.

این مقام مسئول در ادامه گفت: اقدامات مذکور منجر به جذب بیش از ۵.۸ تریلیون ریال (۱۵۲.۶ میلیون دلار) سرمایه گذاری برای شهرهای جدید تیس، علوی و مجلسی در چهار ماهه نخست سال جدید منتهی به ۳۱ تیر ۱۳۹۶ شده است. /p>

وی گفت: قرارداد سرمایه گذاری مجلسی و علوی قبلا امضا شده و قرارداد سرمایه گذاری شهر جدید تیس با شرکت سرمایه گذاری توسعه مکران به زودی نهایی می شود.

به گفته عضو هیئت مدیره NDTC، سرمایه گذاری در شهرهای جدید در چهار سال ریاست جمهوری روحانی رشد قابل توجهی داشته است، به طوری که حجم سرمایه گذاری ها در سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۳ بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال (۵.۲ میلیون دلار) بوده و این رقم از ۵ فراتر رفته است. تریلیون ریال (۱۳۱.۵ میلیون دلار) برای سال منتهی به ۲۱ مارس ۲۰۱۷، که میریان آن را سطح قابل قبولی برای سرمایه گذاری می داند.

در سال ۲۰۱۵، NTDC اعلام کرد که آماده امضای قراردادی ۹۰۰ میلیون یورویی با سازنده کره ای Daelim برای ساخت شهر خوارزمی در زمینی به مساحت ۵۰۰ هکتار در ۵۰ کیلومتری جنوب تهران است. این پروژه یکی از ۱۲۱ فرصت بزرگ سرمایه گذاری است که اخیرا توسط وزارت راه و شهرسازی به شرکت های خارجی و داخلی معرفی شده است.

میریان گفت: میزان سرمایه گذاری در دوره ریاست جمهوری روحانی به ۱۳ تریلیون ریال (۳۴۲.۱ میلیون دلار) رسیده است.

شرکت عمران شهرهای جدید طی سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۶ با یک برنامه ریزی منسجم موفق به جذب سرمایه گذاری در شهرهای جدید بهارستان، امیرکبیر، پردیس، سهند، اندیشه، هشتگرد، مجلسی و پرند شد که دستاورد قابل توجهی برای شرکت،” او گفت.

قرارداد بانک مسکن

میریان اعلام کرد که شرکت NTDC موفق به انعقاد قراردادی به ارزش ۱۰ تریلیون ریال (۲۶۳.۱ میلیون دلار) با بانک مسکن شده است که بر این اساس این بانک مسئولیت مدیریت دارایی های شرکت ساختمانی پردیس و استفاده از آن در اجرای پروژه های عمرانی شهر را بر عهده می گیرد.

وی افزود: اگر این طرح موفقیت آمیز باشد، قطعا آن را در شهرهای جدید دیگر اجرا خواهیم کرد.

این مقام همچنین گفت که NTDC مشتاق گسترش روابط با بخش خصوصی است و به طور کامل از سرمایه گذاران حمایت خواهد کرد.

میریان خاطرنشان کرد که طرح توسعه شهر جدید معمولا توسط مرکز توسعه ملی طراحی می شود، اما این مردم و بخش خصوصی هستند که بیشتر این پروژه ها را تامین مالی می کنند.

او گفت: “تشویق بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در شهرهای جدید بسیار مهم است، زیرا روند توسعه آنها را سرعت می بخشد و مفهوم شکل دادن به محیط زندگی را به مردم ارائه می دهد.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.