شرکت های کوچک و متوسط ​​ایرانی در مدت ۱۰ ماه ۱.۹ میلیارد دلار وام دریافت می کنند

0

به گفته رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ۱۱ هزار و ۲۳۲ بنگاه کوچک و متوسط ​​در ۱۰ ماهه منتهی به ۲۸ دی ماه ۱۳۹۶ مجموعاً ۷۹ تریلیون ریال (۱.۹۷ میلیارد دلار) وام دریافت کرده‌اند.

علی یزدانی که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز هست، افزود: این وام ها بخشی از یک طرح تشویقی است که توسط تیم اقتصادی دولت تهیه شده است و بر اساس آن قرار است ۱۶۰ هزار میلیارد ریال (۴ میلیارد دلار) وام به این کشور داده شود. ایرنا گزارش داد که SME ها در بخش های صنعتی و کشاورزی با مشکل مواجه هستند.

طبق تعریف سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بنگاه‌هایی که با ۵۰ کارگر یا کمتر اداره می‌شوند و ۱۰۰ کارگر یا کمتر به ترتیب کوچک و متوسط ​​محسوب می‌شوند.

در جولای ۲۰۱۶، اعلام شد که ۹۶ درصد از ۸۸۰۰۰ کسب و کار ایرانی دارای مجوز، کوچک و متوسط ​​محسوب می شوند.

به گفته رضا رحمانی، معاون دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۲۰ هزار واحد صنعتی از رکود خارج شده‌اند.

به گفته فرشاد مقیمی، معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، شرکت‌های کوچک و متوسط ​​ایرانی از زمان روی کار آمدن حسن روحانی رئیس‌جمهور در مرداد ۱۳۹۲ تاکنون ۱.۸۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب کرده‌اند که از این میزان ۶۵۳ میلیون دلار پس از اجرای برنامه هسته‌ای ایران سرمایه‌گذاری شده است. معامله.

وی گفت: از زمان ریاست جمهوری روحانی، سرمایه گذاران خارجی ۴۷ قرارداد برای ایجاد بنگاه های صنعتی کوچک و متوسط ​​و ایجاد ۲۷۴۰ شغل منعقد کرده اند.

این قراردادها توسط ترکیه، آذربایجان، ایرلند، ژاپن، عراق، افغانستان، کرواسی، چین، آلمان، فرانسه، ترکمنستان و امارات امضا شده است.

هفت قرارداد از ۴۷ قرارداد از زمان رفع تحریم ها امضا شده است.

مقیمی خاطرنشان کرد: از مجموع قراردادها، ۲۵ پروژه به بهره برداری رسیده و مابقی یا در دست ساخت هستند و یا ماشین آلات آنها در حال نصب است.

در اردیبهشت ماه، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران میزبان هیاتی از کارشناسان بانک جهانی بود که برای ارزیابی وضعیت اعطای وام به بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​آمده بودند.

محسن جلال پور که در آن زمان رئیس ICCIMA بود، گفت: «ممکن است بتوانیم آنها را وادار کنیم که حداقل ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار وام به ما بدهند، اگر بتوانیم آنها را در مورد پتانسیل و قابلیت‌های شرکت‌های کوچک و متوسط ​​ایرانی متقاعد کنیم».

در اقدامی که توسط ایران فرابورس آغاز شد، بورس فرابورس در ماه دسامبر بستری را برای معامله سهام SME راه اندازی کرد.

ظهور SMEها در بازار سرمایه به سوق دادن اقتصاد به سمت شفافیت بیشتر کمک خواهد کرد. شاپور محمدی، مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این امر با تامین مالی کسب‌وکارهای کوچک‌تر باعث اشتغال و رشد می‌شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.