شستا صدرنشین بیشترین ورود پول به بورس شد

0

 در معاملات روز یکشنبه پنجم شهریور ۱۴۰۲، شاخص کل  بورس تهران  ۵۸ هزار و ۳۹۱ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۵۱ هزار و ۴۸۸ واحد رسید. 

 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با افزایش ۱۵ هزار و ۵۷۰ واحدی در رقم ۷۰۰ هزار و ۴۴۹ واحدی ایستاد. 

 

شاخص کل   فرابورس  نیز با رشد ۵۵۴ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۹۶ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افزایش ۳ هزار و ۳۴۹ واحد به سطح ۱۲۷ هزار و ۲۵۴ واحد رسید. 

 

تداوم ورود سرمایه به بورس

 

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای دومین روز مثبت شد و ۴۰۲ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد.  

 

امروز نماد شستا بیشترین ورود را داشت که ارزش آن ۱۸۰ میلیارد تومان بود. پس از شستا، نمادهای صبا، شتران، شبندر و خساپا بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

 

در سوی دیگر، بیشترین خروج  پول حقیقی  به نمادهای رمپنا، پی‌پاد و بمولد اختصاص داشت.

 

 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌  بورس  و فرابورس

 

امروز نمادهای فملی،  فولاد  و شستا نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل سصفها، دعبید و ثفارس از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای آریا، وسپهر و  صبا  بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای تماوند،  بپاس  و میهن بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد شستا بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و  خودرو  در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در  فرابورس  نیز بمولد، فن افزار و دی بیشترین تراکنش را داشتند.  

 

ارزش معاملات سهام 

 

امروز  ارزش معاملات  کل  بازار سهام  به ۱۴ هزار و ۷۸۲ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۱۲ میلیارد تومان بود که یک درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

 

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۳۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۷ هزار و ۵۷۳ میلیارد تومان رسید. 

 

در معاملات امروز نماد شستا بیشترین ارزش معاملات   بازار سهام   را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات  آن ۳۰۰ میلیارد تومان بود. 

پس از شستا، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد خساپا و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد ۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون و ۱۵۸ هزار و ۸۸۱ سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

عرضه و تقاضای بورس 

 

در معاملات یکشنبه، ۱۱۰ نماد صف خرید داشتند و ۶۱ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۳۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۲۵۳ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۷ درصدی به ۳۴۷ میلیارد تومان رسید.

 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

 

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.