شورای امنیت سازمان ملل از حوثی ها می خواهد که حملات کشتیرانی دریای سرخ را متوقف کنند

0

قطعنامه با حمایت ۱۱ عضو همچنین خواستار آزادی فوری خدمه چند ملیتی Galaxy Leader توقیف شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای خواستار پایان دادن به حملات حوثی های یمن شد. کشتی در دریای سرخ و آزاد کردن Galaxy Leader تحت اداره ژاپن که سال گذشته توقیف شد.

۱۱ عضو شورا روز چهارشنبه به اقدامی رای دادند که از حوثی‌های همسو با ایران خواسته می‌شود «فوراً تمام حملاتی را که تجارت جهانی و حقوق و آزادی‌های کشتیرانی و همچنین صلح منطقه‌ای را مختل می‌کند، متوقف کنند».

چهار عضو – الجزایر، چین، موزامبیک و روسیه – رای ممتنع دادند. هیچکدام رای مخالف ندادند چین و روسیه به عنوان اعضای دائم شورا حق وتو دارند اما ترجیح دادند از آن استفاده نکنند.

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در بیانیه‌ای پس از رأی‌گیری گفت: «پیام امروز جهان به حوثی‌ها واضح بود: فوراً این حملات را متوقف کنید». ایالات متحده در کنار ژاپن از این قطعنامه حمایت کرد.

توماس-گرینفیلد افزود: “با این قطعنامه، شورا به مسئولیت خود برای کمک به تضمین جریان آزاد ترانزیت قانونی از طریق دریای سرخ بدون مانع عمل کرده است.”

ایالات متحده می‌گوید حوثی‌های مورد حمایت ایران از زمان فرماندهی گلکسی لیدر و ۲۵ خدمه چندملیتی آن در ۱۹ نوامبر، ۲۶ حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها ادعا می‌کنند که کشتی‌های مرتبط با اسرائیل یا کشتی‌های اسرائیلی را در اعتراض به جنگ جاری در غزه هدف قرار می‌دهند، اما بسیاری از کشتی‌ها هیچ ارتباط قابل‌توجهی با این کشور نداشته‌اند و بسیاری از خطوط شروع به اجتناب از منطقه کرده‌اند. .

مفاد کلیدی این قطعنامه به حق کشورهای عضو سازمان ملل متحد، مطابق با قوانین بین‌المللی، اشاره می‌کند که «از کشتی‌های خود در برابر حمله، از جمله کشتی‌هایی که حقوق و آزادی‌های ناوبری را تضعیف می‌کنند، دفاع کنند».

این ماده به منزله تأیید ضمنی عملیات Prosperity Guardian است، یک گروه ضربت دریایی چندملیتی به رهبری ایالات متحده، از جمله بریتانیا و نروژ، که در ماه دسامبر برای دفاع از کشتی های تجاری در برابر حملات حوثی ها تأسیس شد.

نروژ یکی از بزرگترین ناوگان کشتیرانی تجاری جهان را دارد و کشتی ها توسط حوثی ها هدف قرار گرفته اند.

پیشتر در روز چهارشنبه، ارتش ایالات متحده اعلام کرد که ۲۱ موشک و پهپاد حوثی را که بخشی از “حمله پیچیده” به خطوط کشتیرانی جنوب دریای سرخ. بریتانیا که با ایالات متحده برای خنثی کردن حمله حوثی ها همکاری کرد، گفت که این بزرگترین حمله تا کنون در منطقه بوده است.

ایالات متحده ایران را متهم می‌کند که با نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، از حملات حوثی‌ها، از جمله موشک‌ها و پهپادهای پیشرفته، حمایت حیاتی می‌کند. تهران این اتهامات را رد می کند.

محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلابی حوثی‌های یمن، قطعنامه سازمان ملل را یک “بازی سیاسی” رد کرد و مدعی شد که ایالات متحده ناقض قوانین بین‌المللی است.

دریای سرخ خاورمیانه و آسیا را از طریق کانال سوئز و تنگه باریک باب المندب به اروپا متصل می کند. تقریباً ۱۰ درصد از کل تجارت نفت و حدود ۱ تریلیون دلار کالا هر ساله از این تنگه عبور می کند.

در زمان ربوده شدن، Galaxy Leader – اگرچه در نهایت متعلق به یک شرکت مرتبط با یک تاجر اسرائیلی بود – توسط یک خط کشتیرانی ژاپنی با خدمه ای از بلغارستان، مکزیک، فیلیپین، رومانی و اوکراین اداره می شد. /p>

حوثی ها از سال ۲۰۱۴ درگیر جنگ داخلی با دولت بین المللی به رسمیت شناخته شده یمن هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.