شکایت ماسک و تسلا به دلیل توئیت جنجالی

0

ایلان ماسک و شرکت تسلا به دلیل دستکاری قیمت سهام با توئیت بمب‌گذاری شده مدیر اجرایی مبنی بر اینکه به خصوصی کردن شرکت فکر می‌کند و تامین مالی مطمئن است، شکایت کردند.

بلومبرگ گزارش داد، طبق شکایت سهامداران، که روز جمعه به عنوان یک دعوای دسته جمعی تقلب در اوراق بهادار در دادگاه فدرال در سانفرانسیسکو ثبت شد، ماسک در مورد تأمین مالی دروغ گفت تا بتواند سهام را بالاتر ببرد و فروشندگان کوتاه مدت را که علیه شرکت شرط بندی می کنند کمین کند.

ماسک با پست ۵۳ شخصیتی در ۷ آگوست در توییتر طوفانی به راه انداخت: «من در نظر دارم تسلا را با قیمت ۴۲۰ دلار خصوصی کنم. تأمین بودجه.» سهام در ابتدا با افزایش ۱۱ درصدی به ۳۸۰ دلار رسید. پس از آن سقوط کرد و در طی دو روز حدود ۷ درصد از دست داد، زیرا تردیدها در مورد امکان‌پذیری ایده خصوصی ادامه یافتن – و در مورد اعلام ماسک مبنی بر اینکه بودجه از قبل وجود داشته است. نه او و نه هیچ کس دیگری مدرکی ارائه نکرده است که چنین بوده است.

سهامدار کالمن ایزاکس در این شکایت گفت: «اظهارات ماسک مبنی بر اینکه او تأمین مالی کرده است، به ویژه با اهمیت بود و بازار را به طور قابل توجهی متحول کرد. از آنجایی که ماسک تامین مالی را تضمین نکرده و اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده‌ای را در بازار منتشر کرده است، فروشندگان سهام تسلا مجبور شدند موقعیت خود را با خرید سهام با قیمت‌های متورم مصنوعی بعد از ساعت ۱۲:۴۸ بعد از ظهر پوشش دهند. در ۷ آگوست ۲۰۱۸. بدیهی است که همه خریداران اوراق بهادار تسلا نیز آسیب دیده اند.”

تسلا از اظهار نظر در مورد این کت و شلوار خودداری کرد. ماسک بزرگترین سهامدار تسلا است که ۲۰ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

به گفته افراد آشنا، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در حال بررسی این موضوع است که آیا توئیت «تامین بودجه» ماسک واقعی بوده است یا خیر، به گفته افراد آشنا، بررسی دقیق بیانیه‌های عمومی تسلا پس از اعلام این خبر را تشدید می‌کند.

طبق گفته افرادی که خواستند نامشان فاش نشود، زیرا بررسی خصوصی است، وکلای اجرای SEC در دفتر سانفرانسیسکو قبلاً در حال جمع آوری اطلاعات کلی در مورد اعلامیه های عمومی تسلا در مورد اهداف تولید و اهداف فروش بودند. سایر سرمایه گذاران نیز شروع به طرح دعوا کرده اند. در نهایت، پرونده ها ادغام می شود و به قاضی واحد رسیدگی می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.