صادرات ایران در بازار سرب آسیا وزن دارد

0

حق بیمه سالانه سرب تصفیه شده تحویل سال ۲۰۱۷ در آسیا در مقایسه با سال قبل در نتیجه افزایش صادرات فلز ایران کاهش یافته است.

منابع بازار به متال بولتن گفتند که حق بیمه شمش سرب با خلوص ۹۹.۹۷ درصد در محدوده ۵۰ تا ۹۰ دلار در هر تن قفل شده است، بنادر CIF آسیای شرقی، در قراردادهای عرضه تمام سال ۲۰۱۷، از ۹۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن در سال گذشته. .

سرب عمدتاً به عنوان ماده خام برای تولید باتری های سرب اسیدی مورد استفاده برای تامین انرژی وسایل نقلیه خودرو خریداری می شود. قیمت سرب سه ماهه بورس فلزات لندن در سال ۲۰۱۶ با ۲۲.۲ درصد افزایش به ۲۱۸۱ دلار در هر تن رسید.

قیمت‌های بالاتر این فلز، در راستای تقویت دلار آمریکا، انگیزه تولید و صادرات سرب از کشورهایی مانند ایران و روسیه را فراهم کرده است، جایی که نرخ ارز اخیراً آسیب دیده است. منابع گفتند که صادرات بیشتر به نوبه خود حق بیمه بلندمدت را کاهش داده است.

یکی از تاجران اصلی به متال بولتن گفت: «در دسترس‌تر و ارزان‌تر می‌شود.

بازار پیشرو در ۱۲ ماه گذشته کاملاً تغییر کرده است. قابل کنترل بود، حالا سخت شده است. رقابت زیادی در اطراف وجود دارد.”

چندین منبع تایید کردند که بر اساس معاملات CIF تایوان، مرکز تولید باتری در منطقه، ۵۰ تا ۶۰ دلار در هر تن برای سرب با منشاء ایرانی، ۷۰ تا ۷۵ دلار در هر تن برای روسیه و ۸۵ تا ۹۰ دلار در هر تن برای مواد منشاء استرالیا تعیین شده است. .

یکی از خریداران در آنجا گفت: «اگرچه آنها ادعا می‌کنند خلوص [سرب ایران] ۹۹.۹۸۵ درصد است، اما خریداران همچنان آن را ۹۹.۹۷ درصد می‌دانند، زیرا تفاله آنها از بقیه بیشتر است».

داده‌های خاصی در مورد صادرات سرب ایران در دسترس عموم نیست، اما منابع داخل کشور توضیح داده‌اند که صنعت آنجا در زمان کاهش قیمت‌ها چه آسیب دیده است و اکنون که قیمت‌ها بازگشته است، دستیابی به همان حق بیمه برای فلز خود دشوارتر است.

پس از لغو تحریم ها، اکثر کشورهای آسیایی علاقه مند به همکاری با ما بودند. یک تولید کننده و صادرکننده سرب در ایران گفت، اما اکنون LME بالاتر رفته است، مشتریان فقط مایل به خرید با حق بیمه کمتر هستند.

تقاضا از سوی سازندگان باتری ثابت مانده است. صنعت هنوز شاهد کاهش قابل توجهی از سهم بازار از دیگر اشکال باتری‌ها مانند لیتیوم یون نیست.

تولید خودرو تا حد زیادی بدون تغییر بوده است. داده های فدراسیون خودرو ASEAN نشان می دهد که تولید وسایل نقلیه موتوری در این منطقه در ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۰ درصد افزایش داشته است. با این حال، مرکز اصلی تولید مالزی شاهد کاهش ۱۵.۲ درصدی تولید در همان دوره بود.

یک منبع تجاری دوم گفت: “حداقل ۹۰٪ از سازندگان باتری سرب ما انتظار دارند که مصرف بدون تغییر و برای عرضه و تقاضای پایدار [در سال ۲۰۱۷] باقی بماند.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.