صادرات سیمان در IME در Q4 از سر گرفته می شود

0

عبدالرضا شیخان، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان سیمان گفت: قرار است معاملات سیمان در سه ماهه چهارم سال جاری (۳۰ آذر تا ۳۰ اسفند) در تابلوی معاملات صادراتی بورس کالای ایران از سر گرفته شود.

خبرگزاری فارس به نقل از شیخان اظهار داشت: صنعت سیمان در چند سال گذشته وضعیت سختی را پشت سر گذاشته است و تنها چیزی که می تواند وضعیت بازار را بهبود بخشد، صادرات از طریق IME است.

بورس کالای ایران که در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد، یک بورس کالا در تهران است. IME محصولات کشاورزی، صنعتی و پتروشیمی را در بازارهای نقدی و آتی معامله می کند. این بازار عمدتاً یک بازار داخلی یا منطقه‌ای است که آرزو دارد در آینده بین‌المللی‌تر شود.

IME خدمات متنوعی از جمله ارائه دسترسی به عرضه اولیه کالاها، قیمت گذاری برای بازارهای خارج از بورس، ثانویه و کاربران نهایی ایران، ارائه محلی برای خرید و فروش دولتی و خرید، تسهیل بستر معاملات و رابط کاربری، ارائه می دهد. ارائه خدمات تسویه و تسویه، مدیریت ریسک و خدمات فناوری، و همچنین آموزش فعالان بازار.

به گفته شیخان، ورود IME مزایای بسیاری را برای فعالان صنعت سیمان فراهم می کند که بارزترین آنها شفافیت در قیمت گذاری مصالح ساختمانی است.

وی افزود: «این به نوبه خود منجر به حذف واسطه‌هایی می‌شود که تعادل بازار را برهم می‌زنند و در عین حال رقابت را تقویت می‌کنند، کیفیت محصولات را افزایش می‌دهند و خریداران خارجی منشاء محصولات را تضمین می‌کنند.

این انجمن همچنین در حال مذاکره با IME برای از سرگیری عرضه سیمان در هیئت تجاری داخلی بورس کالا است.

شیخان گفت: «اما خیلی زود است، زیرا ابتدا باید با تقویت صادرات، بازار داخلی پر از انباشته را متعادل کنیم.

سیمان آخرین بار از ۲۲ دسامبر ۲۰۱۰ تا ۲۱ مارس ۲۰۱۲ در تابلوی معاملاتی اصلی IME عرضه شد. در این دوره، تقاضا و فروش هرگز به ترتیب از ۲۰۰,۰۰۰ و ۱۷۰,۰۰۰ تن در ژوئن ۲۰۱۱ تجاوز نکردند. تا سال ۲۰۱۲، هم تقاضا و هم فروش تقریباً متوقف شد.

صنعت Woebegone

حمید پورمحمدی معاون برنامه ریزی و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: ظرفیت تولید سالانه کارخانه های سیمان ایران بیش از ۳۰ میلیون تن از تقاضای بازار داخلی بیشتر است.

ظرفیت تولید داخلی حدود ۸۰ میلیون تن در سال است در حالی که تقاضا ۵۰ میلیون تن است. بیش از ۱۶ میلیون تن سیمان مازاد بر تقاضا در انبارهای سراسر کشور انباشته شده است، زیرا بخش ساخت و ساز هنوز از رکود خارج نشده است.

قبل از اینکه رکود به صنعت سیمان برسد، تولیدکنندگان ایرانی به لطف پروژه بحث برانگیز مسکن مهر – طرحی در مقیاس بزرگ که در سال ۲۰۰۷ توسط دولت سابق برای تامین مسکن ارزان قیمت آغاز شد، رونق هفت ساله را تجربه کردند. این پروژه چند میلیارد دلاری در طول سال ها به دلیل کمبود بودجه، سوء مدیریت و اتهامات کلاهبرداری و اختلاس کند شد.

در این روند، رکود عظیم به تقاضای داخلی برای مصالح ساختمانی آسیب رساند. تولیدکنندگان سیمان مجبور به یافتن بازارهای صادراتی جدید برای کاهش موجودی های برآمده خود شدند.

بازار عراق که زمانی مقصد اصلی سیمان ایران بود، تا همین اواخر راه نجات تولیدکنندگان داخلی برای مقابله با رکود در بخش ساخت و ساز بود. پس از آنکه دولت عراق واردات را در آوریل امسال ممنوع کرد، شرکت های سیمان ایران برای یافتن بازارهای جدید هجوم آوردند.

دولت اخیراً ۲۸۵.۷ میلیون دلار یارانه برای حمل و نقل سیمان به بازارهای خارجی جدید اختصاص داده است.

قراردادهایی با کشورهای آفریقایی امضا شده و دو محموله به تانزانیا و مصر صادر شده است. شرکت های سیمان نیز قراردادی را با مقامات هائیتی برای صادرات به این کشور حوزه کارائیب امضا کرده اند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد ۶۰ درصدی تولید سیمان داخلی در دهه آینده را برای رسیدن به ۱۲۰ میلیون تن هدف گذاری کرده است. پیش بینی می شود صادرات ۶۸ درصد افزایش یابد و به ۳۲ میلیون تن برسد.

در سال گذشته منتهی به ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ بیش از ۱۵ میلیون تن سیمان و کلینکر (ماده اصلی مورد استفاده در تولید سیمان) صادر شد که عراق نزدیک به ۶۵ درصد از این رقم را به خود اختصاص داد. پس از آنکه دولت عراق واردات سیمان را ممنوع کرد، صادرات در ماه آوریل به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

بر اساس داده های CEA، تولید همچنین شاهد روند نزولی است زیرا تولید سال ۲۰۱۵ به ۵۸.۶ میلیون تن رسید که ۱۲ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت.

کاهش تولید منجر به سقوط رتبه جهانی ایران شد. این کشور در سال ۲۰۱۵ سه پله پایین تر از رتبه چهارم سال قبل در میان تولیدکنندگان برتر سیمان جهان ایستاد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.