صادرات شکلات، بیسکویت بدون گمرک به اتحادیه اروپا

0

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه گفت: بر اساس توافق بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، صادرات بیسکویت و شکلات ایرانی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از عوارض گمرکی معاف می‌شود.

پیش نویس توافقنامه بین ایران و اتحادیه اروپا پس از بیش از یک سال مذاکره در ۵ ژوئیه در ایروان، ارمنستان، برای وضع تعرفه صادرات ترجیحی بر ۳۵۰ محصول صنعتی ایران در ازای ۱۸۰ کالا از EEU امضا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این قرارداد توسط مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، و ورونیکا نیکیشینا، وزیر تجارت اتحادیه اروپا، امضا شد.

ایران سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار شکلات، بیسکویت و شیرینی صادر می کند. کارشناسان معتقدند در صورت تسهیل واردات مواد اولیه مورد نیاز، این رقم به یک میلیارد دلار می‌رسد، زیرا واحدهای تولیدی زیر ظرفیت کار می‌کنند.

با صادراتی به ارزش حدود ۱۱۸ میلیون دلار، محصولات شکلاتی اصلی ترین مواد غذایی ارسال شده از ایران به مقاصد خارج از کشور طی شش ماه منتهی به ۲۲ سپتامبر بوده است. شیرینی ها و شکلات ها ۳۰ تا ۴۰ درصد از کل صادرات مواد غذایی ایران را تشکیل می دهند.

خسروتاج اعلام کرد که صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا به طور کامل از حقوق گمرکی معاف می شود و یا از کاهش عوارض گمرکی تا ۸۰ درصد برخوردار می شود.

سرانه مصرف بیسکویت، شکلات و شیرینی در ایران ۲ کیلوگرم در سال است در حالی که میانگین این رقم برای کشورهای اروپایی حدود ۱۰ کیلوگرم است.

نزدیک به ۵۰ درصد بیسکویت و شکلات های ایران در شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی تولید می شود. بالغ بر ۸۵۰ واحد تولیدی در تبریز نیز محصولات خود را صادر می کنند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک انجمن اقتصادی یکپارچه بین المللی از روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان است.

این اتحادیه دارای یک بازار واحد یکپارچه با ۱۸۳ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی بیش از ۴ تریلیون دلار است.

EEU خواستار جابجایی آزاد کالاها، سرمایه، خدمات و مردم است و سیاست های مشترک حمل و نقل، کشاورزی و انرژی را با مفاد ارز واحد و ادغام بیشتر در آینده فراهم می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.