صادرات غیر روغنی ایران به چین ۲۷ ٪ افزایش یافته است

0

وابسته بازرگانی ایران در چین گفت: صادرات غیرنفتی ایران به چین در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷.۱ درصد افزایش ارزش و ۲۷.۷ درصد افزایش وزن داشته است.

سید رضا سید آقازاده افزود: تراز تجاری دو کشور در این مدت ۴۰۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

سید آقازاده به ارزش و حجم تجارت دوجانبه اشاره ای نکرد. با این حال، آخرین داده‌های منتشر شده توسط ایسنا نشان می‌دهد که ایران در ۹ ماه منتهی به ۳۰ سپتامبر ۱۳.۸۸ میلیارد دلار کالا به چین صادر کرده است.

در مجموع ۲۷ میلیارد دلار کالا بین دو کشور مبادله شد.

نفت با ۸.۷۴ میلیارد دلار، سهم عمده صادرات ایران به چین را تشکیل می دهد که روزانه ۶۳۳ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می کند و بزرگترین مشتری نفت ایران است.

سید آقازاده به خبرنگار ایرنا گفت: صادرات نفت ایران به چین طی ۱۱ ماهه امسال ۱۰.۸ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸.۵ درصد رشد داشته است.

محصولات معدنی بخش عمده ای از صادرات غیرنفتی ایران به چین را تشکیل می دهند.

آخرین آمار منتشر شده توسط سازمان نوسازی توسعه معادن و صنایع معدنی ایران نشان می‌دهد که معدن‌کاران ایرانی در هفت ماهه نخست سال مالی جاری (۲۱ مارس تا ۲۲ اکتبر) ۱۲.۴۴ میلیون تن محصولات معدنی به ارزش ۱.۰۸ میلیارد دلار به چین صادر کرده‌اند.

سنگ آهن با ۱۰.۴۷ میلیون تن به ارزش ۵۸۴.۲۵ میلیون دلار، عمده ترین کالای صادراتی در دوره هفت ماهه بوده است.

کیوان جعفری تهرانی، یکی از اعضای هیئت مدیره و رئیس امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، گفت: «ایران در حال حاضر هفتمین تامین کننده سنگ آهن چین است که در مقایسه با دوران اوج خود در سال ۲۰۱۳ سه پله کاهش یافته است. .

تهرانی خاطرنشان کرد: سهم ایران از واردات سنگ آهن چین در سال ۲۰۱۳ بین ۲.۳ تا ۲.۵ درصد بوده و ۲۳.۵ میلیون تن صادرات داشته که بیش از ۹۰ درصد آن به چین بوده است.

این مقام مسئول پیش بینی می کند محموله های سنگ آهن ایران در سال ۲۰۱۷ تا پایان سال به ۱۷ تا ۱۷.۵ میلیون تن برسد و با تاکید بر اینکه علیرغم کاهش ۶ میلیون تنی نسبت به سال ۲۰۱۳، همان ۹۰ درصد آن به چین خواهد رفت.

به گفته بهادر اهرمیان، عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، سال مالی ۹۷-۱۳۹۶ اولین بار است که چینی ها از ایران فولاد وارد کردند.

ایران در دوره هفت ماهه ۲۴۵۳۵۳ تن محصولات فولادی به ارزش ۲۲.۸۶ میلیون دلار به چین ارسال کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.