صادرات فولاد ایران به ۱۵ ایالت

0

فولادسازان ایرانی در ۹ ماهه نخست سال مالی جاری (۲۱ مارس تا ۲۱ دسامبر) ۶.۳۷ میلیون تن فولاد نیمه تمام و نهایی به ارزش ۲.۳۴ میلیارد دلار را به ۱۵ کشور صادر کردند.

بر اساس اعلام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، صادرات به ترتیب از نظر حجم و ارزش ۲۳ درصد و ۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

مقاصد صادراتی شامل ایتالیا، تایلند، اندونزی، افغانستان، عمان، مصر، تایوان، عراق، ترکیه، هند، سودان، اردن، بلژیک، امارات متحده عربی و اسپانیا بود.

محصولات صادراتی شامل کلاف نورد گرم و سرد، ورق گالوانیزه، شمش، لوله و میلگرد است.

عباس عبدالخانی وابسته بازرگانی ایران در عمان گفت: صادرات به عمان طی ۹ ماهه بیش از ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار بوده که بیش از نیمی از صادرات غیرنفتی ایران به کشور همسایه در این مدت را به خود اختصاص داده است.

بر اساس اهداف تعیین شده در برنامه چشم انداز (۲۵-۲۰۰۵)، ایران در نظر دارد تا پایان سال مالی جاری ۸ میلیون تن، در سال مالی ۱۹-۲۰۱۸ به ۹.۵ میلیون تن و ۱۴ میلیون تن فولاد صادر کند. در ۲۰۲۰-۲۱.

ESCO صادرات میلگرد به بریتانیا را آغاز کرد

شرکت ذوب آهن اصفهان به تازگی صادرات میلگرد به انگلستان را آغاز کرده است.

یک منبع شرکت در اوایل این ماه به S&P Global Platts گفت که قرارداد ۵۰۰۰ تنی به قیمت ۵۰۵ دلار در هر تن FOB بندر جنوبی در ماه اکتبر منعقد شد و افزود که این محموله در اواخر ژانویه ۲۰۱۸ موعد مقرر است.

او گفت: “قراردادهای اضافی برای همان مقصد تقریبا نهایی شده است، در حالی که محموله دیگری برای اسکاتلند در دست مذاکره است.”

این امر پس از آن صورت گرفت که ESCO اولین فولادساز ایرانی شد که گواهینامه Cares UK را دریافت کرد و تأیید کرد که شمش و میلگرد آن مطابق با استاندارد BS 4449:2005 درجه استاندارد B500B است.

ESCO بزرگترین تولید کننده محصولات بلند ایران و تنها تولید کننده فولاد ایران است که از کوره بلند استفاده می کند که دارای سه مورد از آن است. با این حال، یکی از کوره‌ها (با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال) در نتیجه تقاضای داخلی پایین بیکار است.

به گفته این شرکت، حدود ۵۰ درصد از تولید این شرکت در ۹ ماه مورد بررسی به بلژیک، هلند، سودان، مصر، تایلند، پاکستان، عمان، امارات و سایر بخش‌های خاورمیانه صادر شده است.

اسکو با صادرات ۸۰۵۴۳۴ تن تیرآهن، میلگرد، کلاف و سایر محصولات به خارج از کشور، پس از شرکت فولاد خوزستان، دومین صادرکننده بزرگ فولاد ایران در این مدت بود که نشان دهنده رشد ۸۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. میلگرد ۱۱۵۴۵۱ تن از کل صادرات ESCO را تشکیل می دهد که نسبت به سال قبل ۶ درصد رشد داشته است. پس از آن تیرآهن و کلاف به ترتیب با ۸۰ هزار و ۳۴۳ تن و ۴۸ هزار و ۵۸۹ تن قرار گرفتند. محموله های تیرآهن ۲۵٪ کاهش یافت، در حالی که صادرات کویل ۹۹۹٪ افزایش یافت.

اتحادیه اروپا در اکتبر ۲۰۱۷ تعرفه های قطعی ضد دامپینگ را برای واردات ورق گرم از ایران و سه کشور دیگر اعلام کرد، در حالی که صادرات محصولات نیمه تمام ادامه دارد.

یک تاجر فولادی مقیم تهران به پلاتس گفت: این اولین محموله میلگردی است که از ایران به یک کشور اروپایی ارسال می شود.

KSC اکسل تمام فولادسازان ایرانی

صادرات شرکت فولاد خوزستان به رکورد ۱.۹۴ میلیون تن اسلب، بلوم و بیلت در این مدت رسید که با ۴۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، بزرگترین صادرکننده فولاد ایران باقی ماند.

صادرات بلوم با ۸۶۱۷۲۶ تن، سهم بزرگی از محموله های KSC را به خود اختصاص داد که نسبت به سال قبل ۱۵۰ درصد افزایش داشت. صادرات بیلت با ۶۱۳,۲۴۲ تن افزایش ۱۶ درصدی، پس از آن اسلب با ۴۹۹,۴۵۲ تن با ۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل قرار گرفت.

علیرغم تداوم رشد دو رقمی هر ماه در سال جاری، نهمین ماه ایرانی (منتهی به ۲۱ دسامبر) شاهد کاهش ۲ درصدی محموله های KSC بود و به ۲۳۹۰۳۷ تن رسید. این رقم در مقایسه با ماه قبل ۴۱% افزایش یافته است.

به گفته محمد کشانی، مدیر KSC، این شرکت صادرات ۲.۲ میلیون تنی را در سال جاری هدف گذاری کرده است.

این فولادساز که در جنوب غربی استان خوزستان قرار دارد، به بیش از ده کشور جهان صادرات دارد. حدود نیمی از صادرات به منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا می رود ، در حالی که سایر مقصد مهم صادرات در خاور دور و آمریکا واقع شده است.

واردات فولاد در همین دوره نه ماهه به ۲.۹۱ میلیون تن به ارزش ۱.۶۵ میلیارد دلار رسید که به ترتیب ۲% و ۱۴% افزایش نسبت به سال قبل نشان داد.

کارخانه های فولادی ایرانی در کل ۱۲.۷۷ میلیون تن اسلب ، شکوفه ، بیلت و شمش و ۷.۹ میلیون تن کویل های گرم و سرد ، میلگرد ، تیرها ، لوله ها ، ورق های گسترده و گالوانیزه تولید کردند تا ۱۹ ٪ ثبت کنند و ۵ درصد رشد سالانه.

مجموع بیش از ۴۸.۶ میلیون تن محصولات معدنی به ارزش بیش از ۶.۸۵ میلیارد دلار از ایران طی ۹ ماهه صادر شده است که به ترتیب ۱% و ۳% افزایش در سال گذشته نشان می دهد.

صادرات خالص مستقیم فولاد به بالاترین حد خود در ۱۰ سال گذشته رسید، زیرا در سال ۲۰۱۶ به ۹۷۱۰۰۰ تن رسید و از همه کشورهای دیگر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا برتری داشت.

در سال ۲۰۰۷، ایران بزرگترین واردکننده فولاد منا بود و خالص صادرات آن ۱۱.۶ میلیون تن بود. این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۶۷۴۰۰۰ تن رسید. به جز سال ۲۰۱۶، ایران از سال ۲۰۰۶ به طور مداوم در قلمرو منفی قرار داشت، اگرچه روند صعودی ثابتی را دنبال کرد.

بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد، ایران چهاردهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان در سال ۲۰۱۷ بود. بین اوکراین و مکزیک قرار گرفت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.