صادرات فولاد ایران ۵۵ ٪ افزایش می یابد

0

بر اساس آمار معادن ایران، فولادسازان بزرگ ایران در ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذرماه بیش از ۴.۱۲ میلیون تن فولاد خام و محصولات فولادی صادر کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۵ درصدی را به ثبت رساندند. و سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی.

تولیدکنندگان داخلی در آذر ماه ایران (۲۱ آبان تا ۳۰ آذر) ۴۷۹ هزار و ۸۵۴ تن صادر کردند تا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۷ درصد جهش داشته باشند.

شرکت فولاد خوزستان با ارسال بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع بلوم، بیلت و اسلب طی ۹ ماهه امسال با ۴۸ درصد رشد در سال جاری، سهم عمده صادرات کل صادرات را به خود اختصاص داده است. اسلب های KSC به ویژه تقاضای بالایی داشتند، زیرا محموله ها با افزایش ۲۴۶۹ درصدی به ۵۳۴۷۹۶ تن رسید.

KSC، بزرگ‌ترین تولیدکننده نیمه‌ساخت ایران، در چند ماه گذشته به بهبود موقعیت خود در بازارهای اسلب خاور دور ادامه داده است. این شرکت در ماه اکتبر چندین قرارداد امضا کرد و حضور خود را در بازار در اندونزی، تایوان و تایلند تقویت کرد. بخش ساخت و ساز داخلی آسیب دیده از رکود به KSC دلایل بیشتری برای شروع بیشتر صادرات داده است.

شرکت فولاد مبارکه دومین صادرکننده اصلی بود. صادرات آن ۲۰ درصد رشد کرد و به ۱.۳۷ میلیون تن محصولات مختلف رسید، از جمله کویل ها و نوارهای فولادی گرم، سرد، گالوانیزه، اسید شویی، قلع اندود، رنگی، موجدار.

تولید HRC مجتمع فولاد صبا – یکی از شرکت های تابعه MSC – با افزایش ۱۷۷۱۹ درصدی به ۲۱۲۰۵ تن رسید.

MSC همراه با شرکت های تابعه خود، بزرگترین تولید کننده فولاد تخت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و بزرگترین فولادساز ایران است که ۱% از تولید ناخالص داخلی ایران را به خود اختصاص می دهد.

مبارکه نیز با توجه به رکود فعلی بازار داخلی، به صادرات به عنوان راه نجاتی برای حفظ این شرکت وابسته است.

پاسخگویی به تقاضای داخلی همیشه در راس دستور کار MSC بوده و خواهد بود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از محمود اکبری، معاون فروش و بازاریابی MSC در آذرماه امسال، توسعه این شرکت به توسعه صادرات بستگی دارد.

رتبه سوم این فهرست به مجتمع فولاد هرمزگان تعلق گرفت که طی سه فصل ۸۱۲ هزار و ۱۱۵ تن اسلب ارسال کرده و رشد ۷۵۱ درصدی را در سال گذشته داشته است.

شرکت ذوب آهن اصفهان با تولید ۴۳۰ هزار و ۲۸۵ تن تیرآهن، میلگرد، کلاف و شمش قلع، دومین صادرکننده فولاد بود. ESCO رکورد حمل و نقل خود را ۲ درصد کاهش داد. این تنها فولادساز بزرگی بود که در آن دوره کاهش صادرات داشت.

ESCO مستقر در اصفهان (معروف به ذوب آهن اصفهان) سومین تولیدکننده بزرگ فولاد ایران است که تحت کنترل وزارت صنعت، معدن و تجارت است. با این حال، این شرکت در حال حاضر در آب داغ است زیرا در سال مالی گذشته (مارس ۲۰۱۵-۲۰۱۶) حدود ۱.۹ میلیارد بدهی و زیان به ارزش ۳۳ میلیون دلار ثبت کرده است.

سهامداران عمده این شرکت، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (که با نام اختصاری فارسی شستا شناخته می شود) و صندوق بازنشستگان فولاد برای کارگران بازنشسته فولاد ایران، در چندین نوبت سعی کرده اند مالکیت اسکو را از طریق فروش بلوکی به فروش برسانند، اما نتوانسته اند هیچ خریداری را جذب کنند. . در نتیجه، این شرکت که دارای محدودیت نقدی است نتوانسته است برنامه های توسعه خود را آغاز کند و اکنون در تلاش برای یافتن بازارهای صادراتی جدید است.

شرکت فولاد خراسان با حمل ۵۱ هزار و ۴۸۵ تن در رتبه پنجم صادرکنندگان بزرگ فولاد قرار گرفت و پس از آن شرکت فولاد آلیاژی ایران با ۳۰ هزار و ۷۶۶ تن و فولاد اکسین با ۱۶ هزار و ۱۸۱ تن در رده های بعدی قرار گرفتند.

به گفته رسول خلیفه سلطانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، انتظار می‌رود تولیدکنندگان فولاد تا پایان سال مالی جاری (اسفند ۹۶) نزدیک به ۵.۷ میلیون تن صادرات داشته باشند.

به گفته این مقام، بهبود قیمت های جهانی فولاد باعث شده تا تولیدکنندگان فولاد به طور فزاینده ای توجه خود را به سمت صادرات معطوف کنند.

فولادسازان در سال گذشته با صادرات بیش از ۴.۱ میلیون تن محصولات فولادی به ارزش حدود ۷ میلیارد دلار، رکورد جدیدی را ثبت کردند. صادرات نفت خام ۱.۸ میلیون تن بود.

ایران با تولید ۱۶.۴ میلیون تن فولاد خام در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۶، در حال حاضر چهاردهمین فولادساز بزرگ جهان است که رشد ۱۱ درصدی را در سال گذشته ثبت کرده است.

این کشور قصد دارد طبق برنامه چشم انداز ۲۰ ساله (۲۰۰۵-۲۵) که تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام در سال را پیش بینی می کند، به ششمین تولید کننده بزرگ فولاد جهان تبدیل شود.

کارخانه های فولاد ایران تاکنون ۳۱ میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد سالانه را محقق کرده اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.