صادرات میعانات South Pars در ۹۱ متر بشکه در ۵ ماه

0

مدیر عامل شرکت جنوب گفت: صادرات میعانات گازی میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس در پنج ماهه نخست سال مالی جاری (شروع از ۳۰ اسفندماه) با ۱۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز ۹۱ میلیون بشکه گذشت. مجتمع گاز پارس (SPGC) گفت.

به گزارش ایرنا، مسعود حسنی افزود: میزان تولید در دوره مذکور به ۸۷ میلیون بشکه رسید که ۱۳ درصد بیشتر از تولید در مدت مشابه سال گذشته است.

به گفته این مقام، حجم صادرات در این دوره از سطح تولید بیشتر بود زیرا SPGC از ذخایر ذخیره سازی استفاده کرد. ایالات نشان می دهد که SPGC در حال حاضر تمام تولید میعانات گازی خود را ارسال می کند.

حسنی با اشاره به تولید گاز طبیعی در بازه زمانی پنج ماهه خاطرنشان کرد: نزدیک به ۶۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از مخازن مشترک برداشت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش را نشان می دهد. >

وی با بیان اینکه این مجتمع در پنج ماه گذشته ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز شیرین شده تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است، افزود: SPGC در تولید طیف وسیعی از کالاهای خود از جمله اتان، پروپان و بوتان رکوردهایی را به ثبت رسانده است. و همچنین گوگرد.

حسنی در پاسخ به سوالی درباره تولید اتان، خاطرنشان کرد: تولید مجتمع در پنج ماهه اول سال ۲۰۱۶ به ۸۸۷۰۰۰ تن رسیده است، اما در مدت مشابه در سال ۲۰۱۷، ۲۸ درصد افزایش داشته و به ۱.۱۳ میلیون تن رسیده است.

پارس جنوبی همچنین در مدت پنج ماه ۵۹۰ هزار تن پروپان، ۳۵۰ هزار تن بوتان و نزدیک به ۲۲۰ هزار تن گوگرد تولید کرد.

خروجی پالایشگاه دوم


پارس جنوبی فاز ۲ و ۳
< /figure>

به گفته مهدی گرامی شیرازی، رئیس پالایشگاه دوم پارس جنوبی، فازهای ۲ و ۳ از ۳۰ اسفندماه سال جاری تاکنون در مجموع ۸.۱ میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده اند که این میزان معادل روزانه حدود ۵۶ میلیون مترمکعب است.

شیرازی همچنین افزود: تولید میعانات گازی و گوگرد این پالایشگاه در این مدت به ترتیب ۱۰ میلیون بشکه و ۵۳ هزار تن بوده است.

به گفته این مقام مسئول، تمامی محموله های گوگرد تولید شده در فازهای ۲ و ۳ در حال ارسال به خارج از کشور است.

وی با اشاره به چین و هند به عنوان بزرگترین مشتریان گوگرد و میعانات گازی ایران، گفت: به دلیل تقاضای کم در اروپا، ایران بر توسعه صادرات به آسیا متمرکز است.

این پالایشگاه گاز طبیعی را از فازهای ۲ و ۳ میدان گازی پارس جنوبی برای پردازش و پمپاژ آن به خط لوله گاز سراسری موسوم به IGAT دریافت می کند. پالایشگاه دوم ۲۰ سال پیش به عنوان اولین مورد از ۱۴ تاسیسات فرآوری برنامه ریزی شده برای پروژه بزرگ پارس جنوبی ایران راه اندازی شد.

پارس جنوبی بزرگترین مخزن گازی جهان در خلیج فارس است که بین ایران و قطر مشترک است. تخمین زده می شود که ۵۱ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی و حدود ۵۰ میلیارد بشکه میعانات گازی در آن وجود داشته باشد.

ایران فاز اول یک کارخانه بزرگ پالایش میعانات گازی به نام پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در ماه آوریل راه اندازی کرد. این کارخانه واقع در استان هرمزگان در سه فاز در حال توسعه است که فاز اول آن روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴، ۴.۵ میلی لیتر گازوئیل یورو ۴، ۱ میلی لیتر نفت سفید و ۳۰۰ هزار لیتر در روز تولید می کند. لیتر در روز گاز نفتی مایع.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.