صادرات نفت ایران در سال 2017 به یک میلیارد بشکه رسید

0

صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال 2017 به نزدیک به 1 میلیارد بشکه رسید در سالی که اوپک و سایر تولیدکنندگان تلاش‌های خود را برای جلوگیری از عرضه و تخلیه ذخایر متورم افزایش دادند.

پورتال خبری وزارت نفت شانا روز دوشنبه گزارش داد که این کشور در سال گذشته حدود 777 میلیون بشکه نفت خام و 180 میلیون بشکه میعانات گازی ارسال کرد که میانگین آن 2.62 میلیون بشکه در روز بود.

این به 2.1 میلیون بشکه در روز نفت خام و 490000 بشکه در روز میعانات کاهش می یابد.

میعانات گازی فوق سبک نفتی است که از پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس، استخراج می شود. ایران تقریباً کل میعانات تولیدی خود را ارسال می کند.

بخش عمده ای از محموله ها (62 درصد) برای مشتریان در آسیا ارسال شده است در حالی که اروپا 38 درصد از صادرات را به خود اختصاص داده است. بیشترین میزان مصرف از چین، بزرگترین خریدار و مصرف کننده انرژی نفت در جهان و پس از آن هند، کره جنوبی و ژاپن بوده است.

درآمد نفتی این کشور با هر بشکه نفت 50 دلاری حدود 48 میلیارد دلار خواهد بود. بر اساس گزارش انجمن اطلاعات انرژی ایالات متحده، ایران در سال های 2011 و 2012 به ترتیب 95 میلیارد و 69 میلیارد دلار از صادرات نفت خام به دست آورد.

در این گزارش ها از ترکیه، ایتالیا، بریتانیا، مجارستان و هلند به عنوان برخی از مشتریان اروپایی نفت خام ایران نام برده شده است.

تا دو سال پیش، ایران از بازار انرژی اروپا خارج شده بود و تجارت نفت آن به تعداد انگشت شماری از خریداران آسیایی محدود می‌شد که با معافیت‌های موقت فقط حدود 1 میلیون بشکه در روز نفت مصرف می‌کردند.

اما لغو تحریم ها در ژانویه 2016 به ایران کمک کرد تا فروش نفت به مشتریان عمده در اروپا از جمله ساراس و انی ایتالیا، پالایشگاه یونانی هلنیک پترولیوم، رپسول مستقر در مادرید، رویال داچ شل و غول انرژی فرانسوی توتال را از سر بگیرد. سرمایه گذاری بلندپروازانه گاز ایران در فراساحل.

قیمت نفت خام از بیش از 100 دلار در هر بشکه در اواسط سال 2014 به کمتر از 30 دلار در هر بشکه در اوایل سال 2016 سقوط کرد و تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک را واداشت تا اتحادی برای کاهش تولید تشکیل دهند.

قیمت نفت با تمدید توافق کاهش عرضه بین اوپک و برخی تولیدکنندگان غیراوپک از مارس تا پایان سال 2018 حمایت شده است.

در ماه‌های پایانی سال 2017، قیمت‌ها نیز از تنش‌های سیاسی در خاورمیانه و اختلالات عرضه در عراق، ایالات متحده و جاهای دیگر حمایت شدند.

این توافق معیارهای نفت خام را به بالاترین سطح خود از اواسط سال 2015 رسانده است.

بر اساس این طرح، انتظار می رود ایران روزانه حدود 3.8 میلیون بشکه نفت تولید کند. طبق آمار و ارقام دولتی و داده های ارائه شده توسط منابع ثانویه اوپک که بر تولید کشورهای عضو این گروه نظارت دارند، این کشور تقریباً در همان سطح تولید می کند.

این کشور که زمانی دومین اوپک و چهارمین تامین کننده بزرگ نفت خام در جهان بود، امیدوار است به روزهای قدرتمند خود در دهه 1970 بازگردد، زمانی که بیش از 6.5 میلیون بشکه در روز تولید می کرد.

غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در این ماه گفت: بر اساس برآوردهای شرکت ملی نفت ایران، ایران می تواند ظرف 10 سال آینده 3 میلیون بشکه به تولید روزانه نفت خام خود اضافه کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.