صادرات نفت ایران نزدیک به یک میلیارد بشکه در سال ۲۰۱۷

0

صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال ۲۰۱۷ به نزدیک به ۱ میلیارد بشکه رسید در سالی که اوپک و سایر تولیدکنندگان تلاش‌های خود را برای جلوگیری از عرضه و تخلیه ذخایر متورم افزایش دادند.

پورتال خبری وزارت نفت شانا روز دوشنبه گزارش داد که این کشور در سال گذشته حدود ۷۷۷ میلیون بشکه نفت خام و ۱۸۰ میلیون بشکه میعانات گازی ارسال کرد که میانگین آن ۲.۶۲ میلیون بشکه در روز بود.

این به ۲.۱ میلیون بشکه در روز نفت خام و ۴۹۰۰۰۰ بشکه در روز میعانات کاهش می یابد.

میعانات گازی فوق سبک نفتی است که از پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس، استخراج می شود. ایران تقریباً کل میعانات تولیدی خود را ارسال می کند.

بخش عمده ای از محموله ها (۶۲ درصد) برای مشتریان در آسیا ارسال شده است در حالی که اروپا ۳۸ درصد از صادرات را به خود اختصاص داده است. بیشترین میزان مصرف از چین، بزرگترین خریدار نفت و مصرف کننده انرژی در جهان و پس از آن هند، کره جنوبی و ژاپن بوده است.

درآمد نفتی این کشور با هر بشکه نفت خام ۵۰ دلاری حدود ۴۸ میلیارد دلار خواهد بود. بر اساس گزارش انجمن اطلاعات انرژی ایالات متحده، ایران در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب ۹۵ میلیارد و ۶۹ میلیارد دلار از صادرات نفت خام به دست آورد.

در این گزارش ها از ترکیه، ایتالیا، بریتانیا، مجارستان و هلند به عنوان برخی از مشتریان اروپایی نفت خام ایران نام برده شده است.

تا دو سال پیش، ایران از بازار انرژی اروپا خارج شده بود و تجارت نفت آن به تعداد انگشت شماری از خریداران آسیایی محدود می‌شد که با معافیت‌های موقت فقط حدود ۱ میلیون بشکه در روز نفت مصرف می‌کردند.

اما لغو تحریم ها در ژانویه ۲۰۱۶ به ایران کمک کرد تا فروش نفت به مشتریان عمده در اروپا از جمله ساراس و انی ایتالیا، پالایشگاه یونانی هلنیک پترولیوم، رپسول مستقر در مادرید، رویال داچ شل و غول انرژی فرانسوی توتال را از سر بگیرد. سرمایه‌گذاری بلندپروازانه گاز ایران در فراساحل.

قیمت نفت خام از بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه در اواسط سال ۲۰۱۴ به کمتر از ۳۰ دلار در هر بشکه در اوایل سال ۲۰۱۶ سقوط کرد و تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک را واداشت تا اتحادی برای کاهش تولید تشکیل دهند.

قیمت نفت با تمدید توافق کاهش عرضه بین اوپک و برخی تولیدکنندگان غیراوپک از مارس تا پایان سال ۲۰۱۸ حمایت شده است.

در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۷، قیمت‌ها همچنین از تنش‌های سیاسی در خاورمیانه و اختلالات عرضه در عراق، ایالات متحده و جاهای دیگر حمایت شدند.

این توافق معیارهای نفت خام را به بالاترین سطح خود از اواسط سال ۲۰۱۵ رسانده است.

بر اساس این طرح، انتظار می رود ایران روزانه حدود ۳.۸ میلیون بشکه نفت تولید کند. بر اساس آمار و ارقام دولتی و داده های ارائه شده توسط منابع ثانویه اوپک که بر تولید کشورهای عضو این گروه نظارت دارند، این کشور تقریباً در همان سطح تولید می کند.

این کشور که زمانی دومین اوپک و چهارمین تامین کننده بزرگ نفت خام در جهان بود، امیدوار است به روزهای قدرتمند خود در دهه ۱۹۷۰ بازگردد، زمانی که بیش از ۶.۵ میلیون بشکه در روز تولید می کرد.

غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در این ماه گفت: بر اساس برآوردهای شرکت ملی نفت ایران، ایران می تواند ظرف ۱۰ سال آینده ۳ میلیون بشکه به تولید روزانه نفت خام خود اضافه کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.