صادرات و واردات چین کاهش می یابد زیرا تقاضای جهانی ضعیف بهبود می یابد

0

صادرات در ماه آگوست ۸.۸ درصد کاهش یافت و در چهارمین ماه متوالی کاهش به ۲۸۴.۸۷ میلیارد دلار رسید.

صادرات و واردات چین هر دو در ماه آگوست نسبت به سال قبل کاهش یافتند که منعکس کننده تقاضای ضعیف جهانی است که بر کاهش فشارها می افزاید. اقتصاد.

اطلاعات گمرک منتشر شده در روز پنجشنبه نشان داد که صادرات در ماه اوت در چهارمین ماه متوالی کاهش ۸.۸ درصدی به ۲۸۴.۸۷ میلیارد دلار رسید. واردات با ۷.۳ درصد کاهش به ۲۱۶.۵۱ میلیارد دلار رسید.

کل مازاد تجاری از ۸۰.۶ میلیارد دلار در ژوئیه به ۶۸.۳۶ میلیارد دلار کاهش یافت.

رهبران چینی اقدامات سیاسی مختلفی را برای تقویت اقتصاد پس از بازگشت این کشور از همه‌گیری کووید-۱۹ زودتر از حد انتظار انجام داده‌اند.

بانک مرکزی قوانین استقراض را کاهش داده و نرخ‌های وام مسکن را برای خریدارانی که برای اولین بار خانه خریداری می‌کنند کاهش داده است، در حالی که برخی اقدامات تخفیف مالیاتی برای مشاغل کوچک ارائه می‌کند.

تا کنون، مقامات از مخارج محرک در مقیاس بزرگ یا کاهش گسترده مالیات اجتناب کرده اند.

تقاضا برای صادرات چین پس از اینکه فدرال رزرو و بانک های مرکزی اروپا و آسیا شروع به افزایش نرخ بهره در سال گذشته برای کاهش تورم کردند که در بالاترین حد چند دهه بود، تضعیف شد.

اقتصاددانان می‌گویند که بیشتر تأثیر این افزایش نرخ‌ها هنوز در اقتصادهای بزرگ غربی که مخارج مصرف‌کننده نسبتاً قوی باقی مانده‌اند، عبور نکرده است.

جولیان ایوانز-پریچارد از کپیتال اکونومیکس در گزارشی گفت: «با نگاهی به آینده، انتظار داریم صادرات در ماه‌های آتی کاهش یابد و در پایان سال به پایین‌ترین حد خود برسد.

او گفت: “بیشتر اقدامات سفارشات صادراتی حاکی از عقب نشینی قابل توجهی در تقاضای خارجی نسبت به آنچه تاکنون در داده های گمرک منعکس شده است.”

تجارت چین در دو سال گذشته به تدریج در حال کاهش بوده است، اگرچه کاهش صادرات و واردات در ماه اوت نسبت به ژوئیه که صادرات ۱۴.۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت در حالی که واردات ۱۲.۴ درصد کمتر شد، شدیدتر بود.

داده‌های گمرک نشان داد که صادرات حساس سیاسی به ایالات متحده با ۱۷.۴ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۴۵ میلیارد دلار رسیده است، در حالی که واردات کالاهای آمریکایی با کاهش ۴.۹ درصدی به نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

واردات چین از روسیه، عمدتاً نفت و گاز، ۱۳.۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت و به ۱۱.۵۲ میلیارد دلار رسید.

خریدهای چینی انرژی روسیه افزایش یافته است و به جبران درآمدهای از دست رفته به دلیل تحریم های غرب که برای مجازات کرملین به دلیل تهاجم به اوکراین اعمال شده اند، کمک کرده است.

صادرات به اتحادیه اروپا با ۱۰.۵ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه در سال گذشته به ۴۱.۳ میلیارد دلار رسید، در حالی که واردات کالاهای اروپایی با ۲.۵ درصد کاهش به ۲۴.۵۶ میلیارد دلار رسید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.