صادرکنندگان برنج باسماتی هندی که با مشکلات پیش فرض ایران روبرو هستند

0

نکول واردکنندگان ایرانی در مورد برخی از برندهای برنج باسماتی هندی تحت قراردادهای دوجانبه، صادرات هند این محصولات را در سه ماهه ژوئن تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش بیزینس استاندارد، دولت هند به صادرکنندگان هشدار داده است که از معاملات خصوصی با واردکنندگان ایرانی خودداری کنند.

داده‌های اداره توسعه صادرات محصولات کشاورزی و فرآوری‌های غذایی دولت هند نشان می‌دهد که محموله باسماتی در سه ماه اول سال مالی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۷.۲ درصد کاهش به ۱.۱۷ میلیون تن در دوره آوریل تا ژوئن رسیده است.

ایران بزرگترین واردکننده برنج معطر با برند و بدون برند هند است، زیرا یک سوم کل صادرات خود را در سه ماهه ژوئن به خود اختصاص داده است. واردکنندگان ایرانی که تحت محدودیت های تجاری ایالات متحده قرار گرفته اند، به صادرکنندگان باسماتی هندی به روپیه پرداخت می کنند.

بسیاری از این تراکنش ها به صورت خصوصی و بدون دخالت بانک ها و رگولاتورها انجام می شود. منابع آگاه می گویند تعدادی از واردکنندگان که عمدتاً با صادرکنندگان خصوصی باسماتی سروکار دارند، در پرداخت حدود ۵ میلیارد روپیه (۷۲.۵ میلیون دلار) کوتاهی کرده اند.

«معمولاً صادرکنندگان از شرکت آپدا گواهی می گیرند و فرآیندهای مناسب طی می شود. به گفته منابع تجاری، چندین شرکت بزرگ صادرکننده برنج باسماتی به دلیل عدم دریافت وجه در مقابل صادرات حجم زیادی به واردکنندگان، به دارایی های غیرفعال نزد بانکداران خود تبدیل شده اند.» /p>

به گفته منابع تجاری، برخی از صادرکنندگان هندی بدون گشایش اعتبار اسنادی که تضمین کننده دریافت پول از واردکنندگان است، به صورت خصوصی با واردکنندگان ایرانی معامله می کردند.

به گفته این مقام آپدا، حدود یک سوم باسماتی هند که به ایران صادر می شود با خطر نکول مواجه است.

ما موضوع را با وزارت تجارت ایران در میان گذاشته ایم. اما، به نظر می رسد، صادرکنندگان هندی فقط باید از مسیر قانونی برای بازیابی پول عبور کنند.

آپدا به صادرکنندگان توصیه کرده است که قبل از درخواست باسماتی، قرارداد صادرات باسماتی را ثبت نکنند یا ترتیبی پرداخت نکنند.

صادرات باید برخلاف سفارشات رسمی باشد که شامل مشخصات کیفی و مکانیزمی برای حل و فصل اختلافات است.

گورنم آرورا، مدیر عامل مشترک Kohinoor Foods، صادرکننده باسماتی، گفت: «وضعیت ممکن است ظرف چند ماه عادی شود.

گانش گوپتا، رئیس فدراسیون سازمان‌های صادرات هند، با اشاره به اینکه حساب روپیه در حال حاضر استفاده می‌شود، گفت: «دولت هند باید مشکلات پیش روی صادرکنندگانی را که محموله‌ها را به ایران حمل می‌کنند، با توجه به تهدید فزاینده تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه کشور خلیج فارس بررسی کند. برای تسویه پرداخت، بودجه محدودی برای برآورده کردن نیاز صادراتی فقط برای ۳-۴ ماه دارد.

به جز UCO Bank، هیچ بانک دیگری حاضر نیست با صادرکنندگانی که با ایران تجارت می کنند با توجه به تحریم های آمریکا معامله کند. به نقل از اکونومیک تایمز، گوپتا گفت: دولت باید فوراً وضعیت را بررسی کند و اقداماتی را انجام دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.