صادرکنندگان برنج پاکستانی امید به بازدید از ایران دارند

0

هیئتی ۱۶ نفره از انجمن صادرکنندگان برنج پاکستان برای بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری به طور کلی و افزایش صادرات برنج به کشور همسایه به طور خاص عازم ایران شده است.

روزنامه پاکستانی نیشن گزارش داد که این هیئت به ریاست سمعی الله نعیم رئیس REAP از تهران و همچنین شهر مشهد دیدار خواهد کرد و با نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران و اتاق بازرگانی و صنعت مشهد دیدار خواهد کرد. روز سه شنبه.

این هیئت با مسئولان وزارت بهداشت در خصوص شیوه های خوب تولید، وزارت صنایع و شرکت بازرگانی دولتی ایران برای خرید برنج پاکستانی از طریق مناقصه دولتی دیدارهایی خواهد داشت. این هیئت به میزبانی انجمن واردکنندگان برنج ایران برگزار خواهد شد.

جی تی سی یک شرکت دولتی ایرانی است که در زمینه خرید، واردات و توزیع مواد غذایی ضروری تخصص دارد. اهرمی برای اعمال کنترل بازار است. این شرکت همچنین مسئول حفظ عرضه گندم، برنج، روغن خوراکی و گوشت به عنوان ذخیره استراتژیک کالاهای اساسی کشور است.

هدف این مذاکرات افزایش تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه بین دو کشور دوست است.

رئیس REAP گفت که انجمن در مورد مسائل مربوط به ازسرگیری صادرات برنج که پس از تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه ایران کاهش یافت، از پاکستان، اجرای توافق مبادله ارز و شرط صدور گواهینامه GMP با مقامات ایرانی گفتگو خواهد کرد.

نعیم گفت که ایران تا قبل از اعمال تحریم ها در سال ۲۰۱۰، یک بازار ۸۰۰۰۰۰ تنی برنج باسماتی بود و صادرات به سختی به ۶۰۰۰۰ تن کاهش یافت.

وی افزود: “REAP در دسترس نبودن کانال بانکی را تنها مانع برای کاهش تجارت می داند.”

هدف از گفتگو بین تجار و صنعت گران پیشرو برای الهام بخشیدن به واردکنندگان ایرانی و همچنین سرمایه گذاران برای کشف فرصت های تجاری در پاکستان و تشویق سرمایه گذاری های جدید سودآور است.

اعضای REAP از ایرانیان دعوت می‌کنند تا از پاکستان دیدن کنند، جایی که انجمن می‌تواند جلسات B2B را با گروه‌های تجاری مترقی ترتیب دهد تا به دنبال سرمایه‌گذاری‌های مشترک جدید باشد.

تیم صادرکنندگان پاکستان همچنین جلساتی را با GTC برگزار خواهد کرد تا موضوع گواهینامه GMP برای صادرکنندگان برنج پاکستانی را که در حال حاضر به مانعی در مسیر صادرات برنج به ایران تبدیل شده است، مطرح کند.

وزارت بهداشت ایران استانداردهایی را برای واردات برنج در نظر گرفته است و تنها افرادی که تحت برنامه گواهینامه GMP آن ثبت نام کرده اند می توانند برنج را به کشور صادر کنند.

رئیس REAP گفت که تیم پاکستان همچنین تلاش خواهد کرد GTC را متقاعد کند که مناقصه هایی را برای برنج سوپر باسماتی و به اصطلاح دانه بلند ۳۸۶ اعلام کند تا اعضای REAP بتوانند از این تسهیلات برای رزرو سفارشات صادراتی برای ایران استفاده کنند.

به منظور تقویت ارتباط بین تجار دو کشور، گروه اعضای REAP جلسات B2B را با انجمن واردکنندگان برنج ایران برگزار خواهد کرد.

نعیم همچنین با وابسته بازرگانی پاکستان در مشهد تماس خواهد گرفت. وی ابراز امیدواری کرد که سفر این هیئت نه تنها بازرگانان پاکستانی و ایرانی را به هم نزدیکتر کند، بلکه درهایی را برای رونق صادرات برنج به ایران که بازار بزرگی برای پاکستان خواهد بود، باز کند.

وی گفت: “امیدوارم کشور (پاکستان) سهم خود را در بازار ایران که می تواند مقصد خوبی برای صادرات باسماتی آنها باشد، به دست آورد.

ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان برنج است و سالانه ۲ میلیارد دلار برنج خریداری می کند. با این حال، برنج پاکستان نزدیک به ۸ درصد از بازار ایران را به خود اختصاص داده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.