صادرکنندگان صنعتی در عراق با چالش هایی روبرو هستند

0

برای مشاغل ایرانی، عراق بازار بزرگی است.

در سال‌های اخیر، تحریم‌های اعمال‌شده بر سر برنامه هسته‌ای ایران، مانع بزرگی برای صنایع ایران در بازارهای داخلی و خارجی بوده است.

ایران در سال 2014 تنها 12 میلیارد دلار کالاهای مصرفی و خدمات ساختمانی به کشور همسایه صادر کرد. با این حال صادرات صنعتی سهم ناچیزی از صادرات را داشت.

با این حال، اکنون که محدودیت ها به لطف توافق هسته ای ژوئیه بین تهران و قدرت های جهانی از بین رفته است، شرکت های صنعتی ایران امیدوارند در داخل کشور نیز رشد کنند و حضور خود را در بازار عراق گسترش دهند.

مدیر بازرگانی MFS، یک شرکت فعال در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مکانیکی و فرآیندی، در مقاله ای که در هفته نامه فارسی تجارت فردا چاپ شده در نشریه خواهر ما نوشت، موانع بزرگی وجود دارد که باید برطرف شود.

به گفته ترلان جهانی، عدم اطلاع از اقتصاد عراق از سوی صادرکنندگان ایرانی یک مسئله مهم است.

«اطلاعات موجود به صورت پراکنده و در قالب اخبار و گزارش های موردی است که گاهی اوقات قدیمی می شود. آنها بیشتر بر روی کالاهای مصرفی مانند مواد غذایی، پوشاک و آجیل متمرکز شده اند که توسط تاجران و نه صنعتگران استفاده می شود.

صنعت گران باید به طور منظم در مورد اطلاعات و داده های بخش صنعتی، وزارتخانه ها، سازمان ها، واحدهای صنعتی، پیمانکاران، پروژه ها و روش های خرید و مناقصه رایج عراق به روز شوند. آخرین مقررات در مورد نحوه افتتاح دفاتر نمایندگی و شعب محلی؛ مقررات بانکی و سرمایه گذاری؛ قوانین قضایی و فهرستی جامع از وکلای مجرب عراقی.

جهانی گفت: «شرکت‌ها اغلب قبل از اینکه بتوانند تصویر دقیقی از یک بخش خاص در اقتصاد عراق ایجاد کنند، با مشکلاتی مواجه می‌شوند و متحمل زیان‌های قابل توجهی می‌شوند.

در واقع هیچ پیمانکار ایرانی ژنرال یا EPC (مهندسی، تدارکات و ساخت و ساز) در عراق برای برنده شدن و مدیریت پروژه ها و هموار کردن مسیر صادرات صنعتی به کشور همسایه وجود ندارد.

این در حالی است که چین، کره جنوبی، ایتالیا، ترکیه و امارات از تخصص پیمانکاران بزرگ برای تامین کالاها و تجهیزات مورد نیاز پروژه های نفت و گاز، ساخت و ساز، فاضلاب و برق عراق استفاده کرده اند.

شرکت ساخت و ساز، خرید و مهندسی نفت و گاز بریتانیا، پتروفاک، غول نفتی ایتالیایی انی، شرکت ساختمانی سامسونگ کره جنوبی، شرکت نفت کویت انرژی کویت، شرکت انرژی فرانسوی Technip، شرکت نفت و گاز روسیه گازپروم، شرکت انرژی ترکیه کالیک انرژی و شرکت ساختمانی انکا ، از جمله پیمانکاران بزرگ بین المللی هستند که علیرغم مشکلات امنیتی که کشور با آن مواجه است در عراق فعالیت می کنند.

جهانی از صادرکنندگان صنعتی ایران خواست تا تمامی استانداردها از جمله استانداردهای مربوط به مدیریت ریسک، بهره وری، ایمنی و محیط زیست را در نظر بگیرند تا بتوانند با بازیگران بین المللی در بازار عراق رقابت کنند.

چند ماه پیش، در جریان سفر علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی ایران به عراق، تهران و بغداد بر سر افزایش تجارت دوجانبه به 25 میلیارد دلار در سال های آینده توافق کردند.

تقویت صادرات صنعتی می تواند کلید تحقق این هدف بلندپروازانه باشد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.