صرافی ها خواستار ترک عملیات بانکی شدند

0

رئیس اداره نظارت بر بانک مرکزی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی ایران مصمم است صرافی ها را به فعالیت اصلی خود بازگرداند و عملیات بانکی را به بانک ها واگذار کند.

وی ادامه داد: برای مدتی بنا به دلایلی مجبور بودیم از طریق صرافی ها به خارج از کشور منتقل کنیم اما اکنون سیستم بانکی ما به نقطه قابل اعتماد بازگشته است و همانطور که رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد صرافی ها باید به کار بانکی خود پایان دهند. به گزارش ایبِنا، عباس کمره‌ای نیز گفت: فعالیت‌ها تا بانک‌ها بتوانند نقش خود را در بازار بازیابند.

وی با اشاره به نگرانی صرافان مبنی بر اینکه خروج آنها از فعالیت های بانکی باعث تضعیف جایگاه آنها می شود، گفت: زمانی سیاست گذاران تشخیص دادند که وظایف مهمی را به صرافی ها محول کنند و شاهد پیامدهای مثبت و منفی آن بودیم و اکنون سیاست گذار تصمیم گرفته است. راه دیگری برای رسیدگی به امور است و شکایت برای صرافان قابل قبول نیست.”

این مقام گفت اگر صرافان معتقدند بازار آنها به اندازه کافی سودآور نیست، می توانند آن را ترک کنند.

وی افزود: «مهمترین چیز برای اقتصاد ایران شفافیت است، زیرا زمانی که این شفافیت وجود نداشته باشد، مقداری منفعت و بیشتر ضرر می کند.

کمره‌ای گفت: تعدادی از مبادله‌کنندگان بوده‌اند که در سال گذشته قوانین را رعایت نکرده‌اند و در نتیجه با مجازات‌هایی مواجه شده‌اند که منجر به تعطیلی ۱۰ تا ۱۲ مورد از آنها شده است.

در ماه ژوئیه، سیستم بانکی از CBI حمایت کرد تا با ارزهای خارجی با نرخ بازار آزاد معامله کند.

بانک مرکزی ایران اخیراً از مشاغل دعوت کرده است تا ارز مورد نیاز خود را با نرخ بازار از سیستم بانکی تهیه کنند. این پیشنهاد با استقبال خوبی مواجه شد و مقدمه ای برای طرح طولانی مدت برای یکسان سازی رژیم دو نرخی ارز در بازار ایران تلقی می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.