صعود ادامه‌دار بورس با‌ سیاست دولت در زمینه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

0

به گزارش ایران اکونومیست، روند ابتدایی معاملات بورس در نیمه دوم معاملات تغییر یافت و عرضه‌ها از تقاضا پیشی گرفت و بورس امروز تا ۲۰ هزار واحد رشد کرد، اما با شدت گرفتن عرضه‌ها به دلیل رسیدن شاخص به یک مقاومت جدی در میانه کانال ۲.۱ میلیون واحدی، ۶ هزار واحد از رشد بورس پس گرفته شد.

یکی از موضوعاتی که در هفته‌ها و ماه‌های گذشته روند بورس را دچار چالش کرده بود، سیاست دولت در زمینه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بود، اگر از رانت اطلاعاتی ایجاد شده در زمینه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها بگذریم، باید از قصه پرغصه سهامداران خرد در زمینه سیاست دولت در این زمینه یاد کنیم؛ کارشناسان بازار سرمایه معتقدند سیاست دولت در قبال پتروشیمی از سال گذشته اشتباه بود که فرمول محاسبه نرخ خوراک را به رقم ثابت ۵ هزار تومانی تغییر داد، در سال جاری و با توجه به بودجه سال ۱۴۰۲، دولت باید ۲۷۰ هزار میلیارد تومان از نرخ خوراک درآمد کسب می‌کرد که این موضوع سبب شد تا به نرخ ۷ هزار تومانی روی بیاورد.

این سیاست دولت، منجر به زیان سهامداران شرکت‌های پتروشیمی و ترسیدن سایر سهامداران شد، سهامداران خرد که از سال ۹۹ و با اختلاف دو وزارتخانه با زیان زیادی روبرو شدند، در ماه‌های گذشته نیز به دلیل سیاست‌گذاری اشتباه دولت در این زمینه متضرر شدند.

* تغییر فرمول به نرخ ثابت نرخ خوراک اشتباه بود

در همین زمینه، وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با ایران اکونومیست، گفت: در صورتی که مصوبه دولت در حوزه نرخ خوراک برای ۶ سال آینده ثابت بماند طبعا این رویداد مثبت خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: تقریبا از سال ۱۳۹۲ مشکلات پیرامون نرخ خوراک پتروشیمی‌ها وجود داشته و هر سال با مشکلات متعددی در این زمینه مواجه هستیم.

وی افزود: کسری بودجه و سیاست‌های دولت در قبال چگونگی پوشش کسری بودجه طبیعتا می‌تواند در افزایش بار مالیاتی و هزینه‌های شرکت‌ها‌ خود را نمایان کند، حال باید دید که آیا فرمول برای بلند مدت ثابت می‌ماند یا خیر.

* رفت و برگشت بورس ادامه دارد

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، شاخص کل بورس برای دهمین روز متوالی رشد کرد، امروز شاخص ۱۴ هزار و ۸۳۲ واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۶۹ صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش ۵ هزار و ۵۷۶ واحد در رقم ۷۲۶ هزار و ۴۶۰ واحدی ایستاد، بازدهی این شاخص نیز مثبت ۷۷ صدم درصد بود.

شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۲۰۵ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۷۷۷ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با افزایش هزار و ۶۲ واحدی به سطح ۱۳۰ هزار و ۵۱۷ واحد رسید. 

* خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز سه‌شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و ۶۲ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. 

امروز نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان)، وتجارت (بانک تجارت) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شاوان (پالایش نفت لاوان)، سیلام (سیمان ایلام) و هجرت (پخش هجرت) اختصاص داشت.

* رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان بود که ۱۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۵ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۶ هزار و ۹۰۶ میلیارد تومان رسید.

* کاهش ارزش صف‌های خرید بورس 

در پایان معاملات امروز، ۴۰۷ نماد با رشد قیمت و ۳۸۵ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند. حدود ۵۱ درصد نمادهای بورسی و فرابورسی سبزپوش بودند.

در معاملات سه‌شنبه، ۹۰ نماد صف خرید داشتند و ۵۰ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۳۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۲۱۸ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۹ درصدی به ۲۸۷ میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به ۲۸ میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به ۱۱.۳ میلیون تومان رسید.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.