صعود ۲۴ هزار واحدی بورس در روز خداحافظی با “نیما”

0

بررسی روند معاملات امروز بورس نشان می‌دهد، به دنبال حذف ارز نیمایی استقبال از خرید سهم‌های پتروشیمی و پالایشگاهی بالا رفته و همین امر، سرعت صعود شاخص‌های بورسی را افزایش داده است.

 

 از اواسط معاملات روز گذشته بازار، سهم‌های نفتی به استقبال حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی رفته بودند. در ابتدای معاملات امروز نیز همین روند ادامه یافت و در نهایت خبری که اهالی بازار سرمایه در انتظار آن بودند منتشر شد.

 

امیرمهدی صبائی سخنگوی سازمان بورس در توئیتی اعلام کرد: مطابق مفاد نامه رئیس کل بانک مرکزی، نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران، مبنای نرخ تسعیر قیمت خوراک و قیمت پایه محصولات شرکت‌های پالایش نفت و پتروشیمی در بورس‌های کالایی قرار گرفت.

 

بنابراین زین پس معاملات محصولات پالایشی و پتروشیمی با دلار ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود و سود قابل توجهی در انتظار این شرکت‌ها خواهد بود. البته نباید فراموش کرد با این امتیاز که در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته بعید است تخفیفات دولتی روی خوراک شرکت‌ها ادامه یابد.

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت روز گذشته خود گام برداشت. به طوری که در پایان بورس امروز شاخص کل، با رشد ۲۴ هزار و ۴۹۴ واحدی که معادل ۱.۱۶ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و ۱۳۶ هزار واحدی ایستاد.

 

شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد. به این ترتیب نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار نیز توانست به ارتفاع خود بیفزاید و با رشد ۱.۰۲ درصدی به سطح ۷۲۰ هزار و ۹۰۲ واحدی برسد.

 

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را ۱۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

 

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از ورود سرمایه حقیقی‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از ورود ۳۵۴ میلیارد تومانی پول به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

 

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز سه سهم شپنا، شستا و دی بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، دی و کرمان به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت. بنیرو با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، شگل نیز با افت ۵.۳ درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های شستا، شپنا و هجرت تعلق گرفت. همچنین سهم‌های شستا، دی و تاپیکو نیز در جریان معاملات امروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای فجر، دانا و وپست خروج پول هوشمند داشتند

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های وارس، ولراز و اتکاسا رقم خورد. همچنین سآبیک در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد نوری بود.

 

منبع: تجارت نیوز 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.