صندوق بین المللی پول برای ایران ۳۹ درصد تورم، ۱۱.۲ درصد بیکاری را پیش بینی کرده است

0

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد که نرخ تورم در ایران در سال ۲۰۲۱ از ۳۶.۵ درصد در سال گذشته به ۳۹ درصد و نرخ بیکاری از ۱۰.۸ درصد به ۱۱.۲ درصد افزایش یابد
در گزارش جدید چشم‌انداز اقتصاد جهان با عنوان «مدیریت واگرا» بهبودی، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که قیمت‌های مصرف‌کننده در سال ۲۰۲۲ به ۲۷.۵ درصد کاهش یابد.
پیش‌بینی نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۲ ۱۱.۷ درصد است.
این گزارش پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ به میزان ۲.۵ درصد رشد کند.
صندوق بین المللی پول رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰ را ۱.۵ درصد اعلام کرده است. پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۲ ۲.۱ درصد است
بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، این کشور در سال ۲۰۱۶، یعنی سالی که توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می‌شود، اجرا شد و تحریم‌های بین‌المللی در آن اجرا شد، رشد ۱۳.۴ درصدی را تجربه کرد. علیه جمهوری اسلامی برداشته شد.
رشد گسترده با ۳.۸ درصد بیشتر در سال ۲۰۱۷ به دنبال داشت. اما با خروج آمریکا از برجام در دولت دونالد ترامپ و اعمال دور جدید تحریم ها، اقتصاد ایران در دو سال بعد ۶ درصد و ۶.۸ درصد کاهش یافت.
در مقدمه خود، این گزارش به پیامدهای کووید-۱۹ برای اقتصاد جهانی اشاره می‌کند و می‌گوید: «اکنون بهبود قوی‌تری را در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ پیش‌بینی می‌کنیم. اقتصاد جهانی در مقایسه با پیش‌بینی قبلی ما، با پیش‌بینی رشد ۶ درصدی در سال ۲۰۲۱ و ۴.۴ درصدی در سال ۲۰۲۲. خسارت ناشی از بحران.”
IMF خاطرنشان کرد که مسیرهای بهبود واگرا احتمالاً در مقایسه با انتظارات قبل از همه گیری، شکاف های قابل توجهی در استانداردهای زندگی بین کشورهای در حال توسعه و سایر کشورها ایجاد می کند.
«تلفات درآمد سرانه انباشته طی سال‌های ۲۰۲۰-۲۲، در مقایسه با پیش‌بینی‌های قبل از همه‌گیری، معادل ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی سرانه سال ۲۰۱۹ در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه [به استثنای چین] است، در حالی که در اقتصادهای پیشرفته، این زیان انتظار می رود نسبتاً کوچکتر، در ۱۱٪ باشد. وی گفت: این روند کاهش فقر را معکوس کرده است، به طوری که پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۰، ۹۵ میلیون نفر دیگر وارد ردیف اقشار فقیر افراطی شوند و ۸۰ میلیون نفر بیشتر از قبل دچار سوءتغذیه شوند. با کمپین فشار “حداکثر” ایالات متحده در دولت سابق ایالات متحده دست و پنجه نرم کرد. دولت جدید به رهبری جو بایدن به دنبال احیای برجام است.

SCI: تورم مصرف کننده مالی ۲۰۲۰-۲۱ در ۳۶.۴ درصد 

بر اساس آخرین داده های منتشر شده از سوی سازمان، میانگین شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۰ مارس که پایان دوازدهمین ماه مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ است، ۳۶.۴ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است. مرکز آمار ایران نشان می دهد.
SCI میانگین نرخ تورم سالانه در ماه گذشته ایران را که در ۲۸ بهمن ماه به پایان رسید، ۳۴.۲ درصد اعلام کرده بود.
تورم مصرف کننده در ماه مورد بررسی (۲۹ بهمن تا ۳۰ اسفند) نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۸.۷ درصد افزایش داشته است. تورم سالانه در ماه منتهی به ۱۸ فوریه ۴۸.۲ درصد بوده است.
کل CPI (با استفاده از سال منتهی به اسفند ۱۳۹۶ به عنوان سال پایه) در ماه منتهی به ۲۹ اسفند به ۲۹۸.۱ رسید که نسبت به ماه قبل از آن ۱.۸ درصد افزایش نشان می دهد. تورم مصرف کننده ماهانه برای ماه یازدهم ۲.۵ درصد بود.
SCI میانگین تورم سالانه مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ برای مناطق شهری و روستایی را به ترتیب ۳۶.۲ درصد و ۳۷.۷ درصد اعلام کرد.
CPI در ماه منتهی به ۲۰ مارس ۴۷.۸ درصد برای مناطق شهری و ۵۳.۳ درصد برای مناطق روستایی افزایش سالانه به ثبت رساند. که نشان دهنده افزایش ماهانه ۱.۸ درصدی و ۱.۶ درصدی برای مناطق شهری و روستایی است.
بیشترین رشد ماهانه شاخص در بین ۱۲ گروه از سبد کالاها و خدمات مصرفی خریداری شده توسط خانوارها در ماه منتهی به ۲۹ اسفند در دو گروه پوشاک و کفش و هتل ها و رستوران ها با ۴.۷ درصد و گروه ارتباطات ۰.۱ درصد کاهش قیمت ماهانه ثبت کرده است.
بیشترین تورم نسبت به سال قبل در ماه مورد بررسی مربوط به «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری آنها» با ۶۸.۳ درصد و کمترین تورم سالانه مربوط به گروه «ارتباطات» با ۲۰.۳ درصد بوده است.
بیشترین و کمترین میانگین تورم سالانه مربوط به «حمل و نقل» با ۶۵.۶ درصد و «ارتباطات» با ۱۶.۵ درصد بوده است.

SCI: نرخ بیکاری در سه ماهه چهارم ۹.۷٪

نرخ بیکاری ایران، نسبت جمعیت بیکار ۱۵ ساله و بالاتر، در سه ماهه چهارم سال گذشته (۳۰ آذر ۱۳۹۹ تا ۳۰ اسفند ۹۹) به ۹.۷ درصد رسید که نشان دهنده کاهش ۰.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. سال قبل
بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، در مجموع ۲ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۸۵۰ ایرانی در سه ماهه چهارم بیکار بوده اند. نرخ بیکاری مردان ۸.۴ درصد بود در حالی که نرخ بیکاری زنان حدود ۱۶.۵ درصد بود. بیش از ۱.۷۹ میلیون مرد و ۶۸۵۹۳۴ زن ۱۵ ساله و بالاتر در سه ماهه چهارم بیکار بودند.
نرخ بیکاری ۱۰.۲ درصد برای مناطق شهری (۱.۹۶ میلیون نفر) و ۸ درصد برای مناطق روستایی (۵۰۸۵۸۰ نفر) بود. بالاتر از آن، از نظر اقتصادی فعال یا شاغل یا جویای کار است – با ۴۰.۹٪ یا ۲۵.۶۱ میلیون نفر، که نسبت به سال قبل ۱.۵٪ کاهش داشته است.
نرخ مشارکت اقتصادی مردان و زنان در مدت مشابه به ترتیب ۶۸.۵ و ۱۳.۳ درصد بود.
SCI گزارش می دهد که ۲۱.۴۴ میلیون مرد و ۴.۱۶ میلیون زن ۱۵ ساله و بالاتر در سه ماهه چهارم از نظر اقتصادی فعال بوده اند. یا شاغل بودند یا به دنبال شغل بودند.
این مرکز دو رقم برای نرخ بیکاری جوانان ارائه می دهد: نسبت جمعیت بین ۱۵ تا ۲۴ سال و افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال. نرخ بیکاری جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال در سه ماهه چهارم به ۲۳.۶ درصد رسید که ۲.۱ درصد کاهش داشت در حالی که نرخ بیکاری بین ۱۸ تا ۳۵ سال ۱۶.۸ درصد بود که کاهش ۱ درصدی را نشان می دهد. .

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.