صندوق بین المللی پول تلاش های ایران را علیه بانک های سایه ای تگرگ می کند

0

صندوق بین‌المللی پول از تلاش‌های بانک مرکزی ایران برای مهار فعالیت‌های انبوهی از مؤسسات اعتباری سرکش که سال‌ها از نظارت رگولاتوری دور مانده و ثبات بازارهای مالی کشور را به خطر انداخته است، ستایش کرده است.

این نهاد جهانی در آخرین ماموریت مشورتی ماده ۴ خود در ایران این هفته اعلام کرد که گزارش نهایی آن در ماه دسامبر منتشر خواهد شد.

کاتریونا پورفیلد، رئیس نمایندگی صندوق بین‌المللی پول در ایران، گفت: خوشبختانه اقدامات مثبتی را در خصوص ساماندهی این موسسات شاهد بوده‌ایم. به نقل از پایگاه خبری رسمی CBI.

مؤسسات اعتباری بدون گواهی سال‌ها پیش ایجاد شدند، اما عمدتاً در دوران تصدی دولت سابق شکوفا شدند و به یک بازیگر اصلی تبدیل شدند، زیرا توانستند یک چهارم نقدینگی کشور را به دلیل نظارت کم یا بدون نظارت در اختیار بگیرند.

آنها در دو سال گذشته تیترهای بسیاری را به خود اختصاص دادند و به خاری در چشم دولت رئیس جمهور حسن روحانی و سیستم بانکی بیمار که قول اصلاح آن را داده بود تبدیل شدند. این بانک‌های سایه همچنین به دلیل دامن زدن به جنگ قیمت‌ها برای جذب پس‌انداز بیشتر مقصر شناخته شده‌اند که باعث افزایش نرخ‌های سود غیرمنطقی در سیستم بانکی شد.

بانک مرکزی پس از بحث‌های فراوان و مداخله بی‌سابقه مجلس، موفق شد فعالیت‌های آخرین مؤسسات را مهار کند و تعدادی از وام‌دهندگان تجاری را موظف به مدیریت فعالیت‌های آن‌ها کرد تا به تدریج آنها را از این بخش حذف کنند.

پورفیلد در نشست IMF-CBI به رشد ۱۲.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حالی که یکی از بالاترین نرخ‌های به‌دست‌آمده در جهان است، «سهم بخش غیرنفتی همچنان نیاز به بهبود دارد». .

او از تمرکز دولت بر تثبیت شاخص‌های مهم اقتصاد کلان مانند نرخ تورم ابراز رضایت کرد و خاطرنشان کرد که میانگین نرخ ۹ درصدی که در سال گذشته به دست آمد، در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

این مقام صندوق بین المللی پول با تاکید بر ضرورت حفظ ثبات اقتصادی، از بانک مرکزی بانک مرکزی آمریکا خواست تا ضمن تلاش برای ایجاد اصلاحات در بخش های بانکی و مالی در کنار بهبود مقررات مربوط به کارآفرینی و ایجاد شغل، مراقب نرخ ارز باشد.

مراحل انجام شده

در ادامه نمایندگان پورفیلد و CBI به ریاست اکبر کمیجانی معاون استاندار در خصوص سایر اقدامات از جمله اصلاح بخش بانکی، افزایش اختیارات نظارتی بانک مرکزی، ارائه راهکارهای یکسان سازی نظام دوگانه ارزی، مهار وام های غیرجاری و راهکارهای بهبود غیرجاری بحث و تبادل نظر کردند. رشد روغن.

کمیجانی که سایر مقامات از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه را همراهی می کردند، آخرین روندهای اقتصادی کشور را به هیئت صندوق بین المللی پول معرفی کرد.

وی یادآور شد که شرایط قبل از تحریم ها و عقب نشینی دولت که عمدتاً در کاهش قابل توجه نرخ تورم و حفظ ثبات در نرخ ارز تجسم یافته است، چقدر بد بود که در زمان آغاز کار دولت حسن روحانی، رئیس جمهور چهار سال پیش، نوسانات قابل توجهی را به ثبت رساند. .

وی افزود: همه شاخص ها نشان می دهد که اقتصاد ایران قابل پیش بینی تر و توانمندتر شده است.

این مقام بانک مرکزی اصلاح نظام بانکی را یکی از مهم ترین سیاست های کلان بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: از مولفه های اصلی آن ساماندهی معوقات پرداختی دولت به نظام بانکی است.

کمیجانی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت ارائه نرخ سود بالاتر از ۱۵ درصد توسط بانک ها و مؤسسات اعتباری از اوایل شهریور ماه، گفت: این بخشنامه تا حد زیادی رعایت شده و سیاستگذار نیز اقدامات انضباطی را علیه وام دهندگان متخلف اتخاذ کرده است.

وی گفت: در راستای کاهش نرخ سود و نرخ اوراق، مهار اضافه برداشت بانک ها، تقویت بازار بین بانکی برای پاسخگویی به نیازهای کوتاه مدت وام دهندگان، همگی در دستور کار قرار گرفته است.

مأموریت ماده IV سالانه با هر دولت عضو صندوق بین المللی پول مشورت می کند و سلامت اقتصادی هر کشور را برای جلوگیری از مشکلات مالی آینده ارزیابی می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.