صنعتی سازی از طریق سرمایه گذاری

0

سوال امروز این است که ایران با چه سرعتی می تواند درهای خود را باز کند و در اقتصاد جهانی ادغام شود. زمانی است، نه اگر، و دولت رئیس جمهور حسن روحانی در عجله است. این پیام کلیدی محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور بود.

امروز سوال این نیست که تحریم ها چطور؟ وی روز یکشنبه در دومین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا گفت.

این رویداد سه روزه که روز شنبه افتتاح شد، در روز دوم تمرکز را از امور مالی به سرمایه گذاری منتقل کرد. این انجمن میزبان بیش از 600 فعال صنعت آلمان و ایران در تهران است. این نشست توسط نادر ملکی، رئیس انجمن بین المللی بانکداران و علی ماجدی سفیر ایران در برلین برگزار شد.

نهاودیان که سخنران اصلی دومین روز این مجمع در کنار محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت بود، گفت: کسب و کارهای اروپایی باید ترس و تصورات نادرست خود را نسبت به ایران رها کنند و تغییر سیاست ایران را درک کنند.

نعمت زاده گفت: سیاست اقتصادی در ایران به دنبال جایگزینی واردات با کالاهای ساخت داخل است، در حالی که ایران همواره بخشی از اقتصاد جهانی بوده و خواهد بود.

“بزرگترین اشتباه ما در 50 سال گذشته روی جایگزینی واردات متمرکز شده است.”

> Snapback

در یک چرخش سیاست، ایران به دنبال سرمایه گذاری و مشارکت است. اما حضور ایران در رسانه های غربی به این تلاش لطمه می زند. نهاوندیان در ادامه به رپ رسانه ها به دلیل تمرکز آنها بر «بند بازگشت سریع» در توافق هسته ای پرداخت.

ایران و گروه 1+5 – انگلیس، فرانسه، ایالات متحده، چین و روسیه و آلمان – در ژوئیه گذشته توافقنامه‌ای به نام برنامه جامع اقدام مشترک امضا کردند که به مناقشه یک دهه بر سر دامنه برنامه انرژی هسته‌ای تهران پایان داد. .

تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده و اتحادیه اروپا در ماه ژانویه، پس از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تمام اقدامات کلیدی مرتبط با هسته‌ای خود را انجام داده است، به حالت تعلیق درآمد. با این حال، یک بند در این توافق می‌گوید که اگر ایران در هر زمانی به تعهدات خود عمل نکند، این تحریم‌ها “بازگشته” خواهند شد.

نهاوندیان توجه رسانه ها به این کلمه را نابجا دانست و آن را یک پروتکل قانونی عرفی خواند.

رسانه‌های غربی با این بند بازی می‌کنند و در مورد آن هشدار می‌دهند، اما اگر ایران بخواهد به توافق خود بازگردد، «آیا تمام مشکلات مذاکره برای توافق را پشت سر می‌گذارد؟ انگیزه‌ای برای بازگشت به گذشته وجود ندارد». .

نهاوندیان گفت: ایران به تمام اهداف خود در زمینه انرژی هسته ای دست یافته و توجهش به توسعه اقتصادی است.

وی گفت: “همه گروه های سیاسی اکنون بر تقویت بخش خصوصی توافق دارند. دولت روحانی در مورد توانمندسازی بخش خصوصی ایران جدی است. بنابراین از شرکای اروپایی جدید خود دعوت می کند تا مستقیماً با بخش خصوصی ایران تعامل کنند.”

دولت در حال تقویت شفافیت در ساختار خود و مقررات تجاری است و در عین حال از رقابت در بخش‌های اقتصادی حمایت می‌کند.

نهاوندیان برای کسانی که هنوز نسبت به تحریم‌ها محتاط هستند، گفت: «ما یک قدم به جلو برداشته‌ایم، حتی در صورت بازگشت تحریم‌ها، همه قراردادهای سرمایه‌گذاری که قبل از «بازگشت» احتمالی امضا شده‌اند، در برابر تحریم‌ها مصون خواهند بود.

> رشد در صنعت

نعمت زاده گفت: چشم انداز سرمایه گذاری برای صنعت ایران باید بین 10 تا 20 سال باشد. وزارت او طرحی ده ساله برای تبدیل ایران به کشوری تازه صنعتی بر اساس معیارهای سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ارائه کرده است.

وزیر افزود: در این طرح، اولویت‌ها و پروژه‌هایی ارائه شده است، هرچند «این طرح یک دستورالعمل است و اگر شرکت‌های خارجی خودشان پیشقدم شوند، خوشحال می‌شویم».

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، در تغییر برنامه مجمع، جایگزین حمید چیت چیان وزیر نیرو به عنوان سخنران شد.

این مراسم از پنجم مارس با حضور نهاوندیان، دبیر دولتی وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال آلمان، ماتیاس ماچینگ، سفیر آلمان در ایران، میشائیل فون اونگرن-اشترنبرگ، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، معاون اروپا و وزارت امور خارجه آغاز شد. در امور آمریکا، مجید تخت روانچی، اکبر کمیجانی، حمید تهرانفر و غلامعلی کامیاب معاونان بانک مرکزی و علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.