صنعت آب بطری در ایران در حال رشد است

0

دبیر انجمن آب معدنی و بطری ایران گفت: تنها کمتر از ۳ درصد مردم ایران مصرف کننده آب بسته بندی هستند و این به این دلیل است که ۹۵ درصد مردم به آب لوله کشی دسترسی دارند.

ایرانی ها سالانه نزدیک به ۱۵ لیتر آب بسته بندی می نوشند در حالی که سرانه مصرف همه کشورهای حاشیه خلیج فارس از ۱۰۰ لیتر بیشتر است. پیمان فروهر همچنین به ماهنامه فارسی آینده نگار، یکی از نشریات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: مردم ترکیه سالانه حدود ۱۴۰ لیتر آب بطری می نوشند.

حدود ۹۵ درصد از صنعت آب بطری داخلی متعلق به شرکت های خصوصی است که عمدتاً در دهه ۲۰۰۰ تأسیس شده اند.

پیدایش آب های بسته بندی شده در ایران به سال ۱۳۵۰ برمی گردد که اولین کارخانه های آملو و دماوند کارخانه های خود را افتتاح کردند. اما فرهنگ نوشیدن آب بطری در ایران از حدود یک دهه پیش آغاز شد. صاحبان مشاغل در این زمینه هیچ مشکلی در به یاد آوردن زمان سفارش سوپرمارکت ها برای آب بطری هر ۲۰ روز ندارند. اکنون آنها به صورت روزانه سفارشات را دریافت می کنند.

نوسازی زیرساخت های قدیمی آب آشامیدنی کشور هزینه سنگینی را به همراه خواهد داشت و زمان زیادی می برد. علاوه بر این، نشت آب بیش از ۳۰ درصد آب در سیستم تامین است. این نقص‌ها باعث می‌شود که آب بطری‌شده جایگزین نهایی آب لوله‌کشی شود.

وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود ۱۴۰ تولیدکننده آب بطری را ثبت کرده است که بیشتر آنها در دهه ۲۰۰۰ بوده است.

فروهر گفت: برای راه اندازی کارخانه آب بطری باید حداقل ۱۰۰ میلیارد ریال (۲.۶ میلیون دلار) سرمایه گذاری کنید.

تکنولوژی این کارخانه ها حتی بطری سازی تا حد زیادی از کشورهای اروپایی وارد می شود. بطری های نیم لیتری نزدیک به ۴۵ درصد از تولید آب بسته بندی شده کارخانه های ایران را تشکیل می دهند.

یک خانوار چهار نفره در صورت تصمیم به تغییر آب بطری، شاهد افزایش ۷۰۰ هزار ریالی (۱۸.۶ دلار) هزینه ماهانه خود خواهد بود… مردم ایران در مقایسه با ۳۵ لیتر نوشابه، سالانه کمتر از ۱۵ لیتر آب بطری می نوشند. او گفت که مردم ما به اهمیت خوردن و آشامیدن سالم توجه نکرده اند.

فروهر افزود: سالانه حدود ۱ تا ۱.۵ میلیارد لیتر آب در ایران بسته بندی می شود.

همه آب های بطری یکسان نیستند. آب طبیعی به این معنی است که هیچ ماده معدنی یا شیمیایی به محصول حذف یا اضافه نشده است. Purified به فرآیندهایی اطلاق می شود که مواد شیمیایی و پاتوژن ها را حذف می کنند. مقداری از آب بطری شده از منبع آب شهری سرچشمه می گیرد و قبل از بطری سازی تصفیه می شود.

صنعت آب بطری به عنوان یک تجارت پرسود در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. در سال ۲۰۱۵ ارزش بازار آن ۱۷۰ میلیارد دلار برآورد شد و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۲ با رشد ۹.۵ درصدی به بیش از ۳۱۹ میلیارد دلار برسد. امروزه آمریکایی‌ها بیشترین آب بطری شده را در هر کشور مصرف می‌کنند – طبق اعلام شرکت بازاریابی نوشیدنی، بیش از ۲۵ میلیارد لیتر در سال.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.