صنعت پوشاک ایران تلاش می کند تا بالای آب را حفظ کند

0

تسلط برندهای خارجی در بازار پوشاک ایران، عمدتاً از طریق قاچاق، تولید داخلی را در طول سالیان متمادی تضعیف کرده است.

به امید تقویت تولید داخلی و ایجاد تغییرات مؤثر در صنعت پوشاک ، پنجمین نمایشگاه بین المللی پوشاک ، همچنین با نام Iran Mode 2017 ، روز دوشنبه افتتاح شد و تا پنجشنبه اجرا می شود.

در محل نمایشگاه ، نمایشگاه های بین المللی دائمی تهران ، Tribune Financial با امین مومدام ، عضو هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان و تولید کنندگان نساجی ایران مصاحبه کرد.

مومدام ، که همچنین خزانه دار انجمن است ، گفت که طی دو سال گذشته تحولات امیدوارکننده ای در صنعت پوشاک ایران صورت گرفته است.

وی گفت: “کیفیت مواد اولیه ، منسوجات خاص تر ، در طول سالها بهبود یافته است ، زیرا طراحان نسبت به روند مد آگاه تر شده اند. من معتقدم تولیدکنندگان پوشاک ایرانی امروزی قادر به تولید و عرضه پوشاک برای سلیقه‌های مختلف در سبک‌های مختلف هستند.

این مقام گفت که بسیاری از تولید کنندگان پوشاک به دلیل سرعت حیرت انگیز قاچاق ، از کار خود خارج شده اند ، اما تولیدکنندگانی که مایل به مواجهه با این چالش بودند باعث افزایش کیفیت محصولات خود برای زنده ماندن و شکوفایی می شود.

به گفته مهادام ، در حال حاضر تولید پوشاک ایرانی کمتر از ۳۰ ٪ تقاضای داخلی را برآورده می کند ، اما وی معتقد است که تولید کنندگان ایرانی توانایی افزایش سهم را به ۷۰ ٪ دارند.

وی گفت: “به طور متوسط ​​، هر ایرانی سالانه دو مورد از لباس را خریداری می کند ، به همین دلیل تقاضا برای منسوجات در کشور ۱۶۰ میلیون متر در سال است.”

 آغشته به قاچاق

این مقام گفت که دولت واردات غیرقانونی پوشاک را ۲.۵ میلیارد دلار در سال اعلام می کند، اما رقم واقعی بیش از دو برابر این مقدار است.

وی گفت: حجم انبوه پوشاک خارجی که به کشور قاچاق می شود، بر تولیدکنندگان داخلی تأثیر مخربی گذاشته است.

فراوانی مارک های خارجی ، که برچسب قیمت ارزان تر را از بین می برد ، رقابت تولید کنندگان داخلی را از بین برده است ، زیرا مارک های خارجی مشهور از کمپین های تبلیغاتی قوی در سراسر جهان استفاده می کنند.

مقدم ارزش بازار پوشاک ایران را ۱۱ میلیارد دلار اعلام کرد.

وی گفت: “واردات پوشاک نباید به طور کلی متوقف شود ، اما آنها باید به درستی مدیریت شوند زیرا واردات متوسط ​​می تواند باعث ایجاد رقابت مثبت شود و تولید کنندگان را به سمت بهبود محصولات خود سوق دهد.”

مقدم خاطرنشان کرد: صنعت پوشاک ارزان‌ترین صنعت اشتغال‌زا در ایران است.

وی گفت: “برای هر شغل در صنعت نساجی ، سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیون ریال (۹،۰۲۵ دلار) لازم است در حالی که ۲ میلیون دلار برای ایجاد یک شغل در صنعت پتروشیمی لازم است.” بعد از صنعت نفت.

این مقام گفت که حداقل ۷۵۰۰۰۰ نفر به طور مستقیم در صنعت پوشاک درگیر هستند.

در راستای ایجاد اشتغال بیشتر در این حوزه، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه روز دوشنبه تفاهم نامه ای برای توسعه اشتغال روستایی در چارچوب «تولید پوشاک» امضا کردند. در مناطق روستایی» ایرنا گزارش داد.

این طرح با هدف ایجاد ۵۴۸۰ شغل در مناطق روستایی استان های اردبیل، چهارمحال بختیاری، کرمانشاه و همدان انجام می شود.

تأسیسات تولید پوشاک در ایران به دلیل عدم توانایی در واردات جدیدترین تجهیزات به دلایل مختلف از جمله کمبود منابع مالی و سال‌ها تحریم بین‌المللی علیه صنایع ایران به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور قدیمی شده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در این صنعت بیش از ۴۰ سال قدمت دارند، گفت: نوسازی تجهیزات مورد استفاده در صنعت پوشاک و انتقال فناوری از اولویت های اصلی است.

 تقویت تجارت

به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ایران در سال مالی گذشته (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۶) ۳۸۰۰ تن پوشاک به ارزش ۴۶.۲ میلیون دلار صادر کرده است که نسبت به سال قبل از آن ۲.۶ درصد از نظر حجم و ۳.۹ درصد رشد داشته است. اعلام کرد.

تقویت صادرات در ابتدا نیازمند ارتقای تولید داخلی است. برای این منظور، مسئولان در نظر دارند تا شهرک‌های صنعتی جدیدی را با هدف تقویت زنجیره‌های تولید داخلی راه‌اندازی کنند.

شهرک‌های صنعتی پوشاک جدید در فشافویه واقع در شهرستان ری استان تهران و شهرک‌های جدید در مقابل فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران از جمله پروژه‌های بزرگ هستند.

مقدم اقدامات راه اندازی شهرک های صنعتی پوشاک جدید در کشور را گامی مهم برای رونق این صنعت دانست.

وی در پایان گفت: «شهرک‌های صنعتی به کاهش قابل توجه هزینه‌های تولید منجر می‌شوند، زیرا زمینه‌های مختلف فعال در صنعت پوشاک می‌تواند متمرکز شود و نقش واسطه‌ها کاهش یابد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.