صنعت گوشت نقش داخلی و خارج از کشور را گوشت گاو می کند

0

از آنجایی که فرآورده های گوشتی جایگاه ویژه ای در سبد محصولات غذایی مصرفی خانوارهای ایرانی دارند، صنعت داخلی سخت تلاش کرده است تا با تقاضا همگام شود.

به حدی که صنعت گوشت فرآوری شده با سرعت کافی رشد کرده است تا جایی که انتظار می‌رود در دهه آینده سهم خود را در صادرات غیرنفتی افزایش دهد.

روزنامه دنیای اقتصاد در جزوه ای که به تازگی در مورد صنایع غذایی ایران منتشر کرده است، تصویر امیدوارکننده ای از صنعت گوشت ایران با چشم انداز رشد ارائه کرده است که می تواند راه را برای خودکفایی، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار هموار کند.

در حال حاضر ایران ۱۵۰ واحد تولید گوشت با سرمایه کل بیش از ۱۲ تریلیون ریال (۳۲۰.۵۹ میلیون دلار) دارد.

همانطور که مجید افلاکی، دبیر انجمن صنایع گوشتی فرآوری شده توضیح می دهد که اولویت اصلی ایران طی سالیان گذشته تامین کامل نیاز داخلی برای گوشت بوده است که محقق شده است.

به گفته افلاکی، سال گذشته ایران (اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۵) نه تنها تولیدکنندگان داخلی کل ۵۰۰ هزار تن نیاز داخلی را تامین کردند، بلکه در این مدت ۴۰۰۰ تن فرآورده های گوشتی نیز صادر کردند.

ما در زمینه صادرات راه زیادی در پیش داریم. ما در ابتدای راه هستیم، اما امیدواریم صادرات سالانه خود را تا سال ۱۴۰۰ به ۲۰۰۰۰ تن برسانیم. )،” او گفت.

این مقام مسئول گفت: ترکیه، فرانسه، برزیل، آلمان و روسیه مهمترین رقبای ایران هستند. وی بر اهمیت قیمت و کیفیت برای صادرکنندگان ایرانی برای حفظ برتری رقابتی خود در بازارهای بین المللی تاکید کرد و افزود: انتقال فناوری به روز، تامین مواد اولیه با کیفیت و حمایت دولت در این راستا محوری است.

او گفت: “اگرچه کیفیت محصولات ما به خوبی محصولات همتایان خارجی ما است، اما قیمت های ما نسبتاً بالاتر است.”

افلاکی گفت: برنامه هایی برای افزایش تولید گوشت داخلی به یک میلیون تن در سال در برنامه پنج ساله ششم توسعه (۲۰۱۷-۲۲) در حال انجام است.

برنامه های توسعه ایران که توسط سازمان برنامه و بودجه و با مشورت نمایندگان مجلس و شورای نگهبان تهیه شده است، مسیرهای وسیعی را برای طیف وسیعی از اصلاحات اقتصادی و اولویت های اجتماعی در پنج سال آینده ارائه می کند.

تولید جهانی فرآورده های گوشتی در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۳۲۰ میلیون تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۲ درصد افزایش داشت. ارزش بازار در همان سال ۷۱۴ میلیارد دلار برآورد شد در حالی که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۲ به ۱.۵ میلیارد دلار برسد تا رشد ۱۴ درصدی را به ثبت برساند.

بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۶، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، برزیل، هند، مکزیک، کانادا و روسیه بزرگترین تولیدکنندگان محصولات گوشتی فرآوری شده بودند.

تجارت جهانی فرآورده های گوشتی فرآوری شده به ۳۱.۱ میلیون تن رسید که نسبت به سال گذشته ۴.۴ درصد افزایش را نشان می دهد. به نظر می رسد رشد جمعیت جهان به طور مستقیم با رشد صنایع گوشتی مرتبط است و انتظار می رود این صنایع در سال های آینده رشد کنند.

در ایران، صنعت گوشت به ایجاد بیش از ۲۰۰۰۰ شغل مستقیم و ۷۵۰۰۰ شغل غیرمستقیم کمک کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.