صورت حساب های دستمزد دولتی ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد

0

صندوق بین‌المللی پول در گزارش تازه‌ای با عنوان «صورت‌حساب‌های دستمزد عمومی در خاورمیانه و آسیای مرکزی» اعلام کرد که دستمزدهای عمومی در ایران ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهند.

بسیاری از کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی، هم نسبت به درآمدها و هزینه های خود و هم در مقایسه با کشورهای همتای جهانی خود، دارای صورت حساب های دستمزد عمومی بزرگی هستند. این می تواند نتیجه سطوح بالای اشتغال عمومی، دستمزدهای غیرمعمول بالا، یا گاهی اوقات هر دو باشد.

صندوق بین المللی پول گفت، بازارهای کار در کشورهایی که غرامت بخش دولتی به طور فاحشی از بخش خصوصی بیشتر است، مخدوش است.

متوسط ​​صورتحساب دستمزد دولتی در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و الجزایر ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی است، در حالی که این رقم برای کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای در حال توسعه ۶ درصد است. این نسبت در قفقاز و آسیای مرکزی کمتر از ۴ درصد است.

بخش دولتی حدود ۲۵ درصد از کل اشتغال در (P)GCC، ۹ درصد برای قفقاز و آسیای مرکزی و ۱۶ درصد برای ایران را تشکیل می دهد.

تفاوت در صورت حساب های دستمزد عمومی در سراسر منطقه قابل توجه است. به عنوان مثال، در (P)GCC، صورتحساب دستمزد عربستان سعودی که حدود ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی است، بیش از دو برابر صورتحساب های دستمزد عمومی در امارات و قطر است.

در میان صادرکنندگان نفت غیر (P)GCC در خاورمیانه و شمال آفریقا، صورتحساب دستمزد عمومی عراق نیز از ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی فراتر رفته و به طور قابل توجهی بالاتر از ایران است.

صورت حساب های دستمزد عمومی در مراکش، تونس و کرانه باختری و غزه بیش از دو برابر اردن و سودان است.

این گزارش همچنین حاکی از دستمزدهای بالا در بخش‌های تحت حمایت دولت در خاورمیانه است که فرصت‌های شغلی فراوانی را برای شهروندان تشنه کار فراهم می‌کند، در مقابله با بیکاری فزاینده با افزایش سطح جمعیت شکست می‌خورد و به خدمات عمومی بهتر تبدیل نمی‌شود.

موسی غنی نژاد، اقتصاددان ایرانی، فقدان ساختاری یک سیستم انگیزشی کارآمد را عامل کاهش بهره وری نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی دانست.

او گفت: «اینکه ۱۰ تا ۲۰ درصد مشاغل دولتی در ایران بیکار هستند، دست کم گرفته شده است.

طبق برنامه پنج ساله سوم توسعه (۲۰۰۱-۲۰۰۶)، همه سازمان های دولتی موظف شدند کمتر از بازنشستگان خود را به کار گیرند. کوچک سازی دولت طبق انتظار در سال های برنامه پنج ساله سوم توسعه پیش می رفت. [رئیس جمهور سابق] محمود احمدی نژاد که در مارس مالی ۶-۲۰۰۵ به قدرت رسید، مسیر اشتغال عمومی را تغییر داد و به این ترتیب، حقوق و دستمزد دولت در پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود ۵۰۰۰۰۰ نفر افزایش یافت.

گزارش صندوق بین‌المللی پول می‌گوید، در میان صادرکنندگان نفت خاورمیانه غیر از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، صورتحساب دستمزد عمومی ایران از زمان اعمال تحریم‌های سازمان ملل در سال ۲۰۰۶ و افزایش تورم در حال کاهش است.

غنی‌نژاد گفت: اگرچه دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور به استخدام‌های عمومی بی‌بند و بار پایان داد، اما اقتصاد ایران همچنان با هزینه‌های متورم نیروی کار دست و پنجه نرم می‌کند.

اصلاحات لایحه دستمزد دولتی می‌تواند از تلاش‌های کشورها برای رشد بخش خصوصی و ایجاد شغل حمایت کند، که منبع اشتغال پایدارتر برای میلیون‌ها فارغ‌التحصیل جدید است که وارد بازار کار می‌شوند.

با فعال کردن سرمایه گذاری بیشتر در زیرساخت ها و حمایت اجتماعی، و با حذف انحرافات بازار کار، اصلاحات صورتحساب دستمزد می تواند بخش خصوصی را تقویت کند.

گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که تعداد کارمندان دولت از نزدیک به ۴ میلیون نفر در سال مالی ۱۳۸۴-۱۳۸۴ به ۳.۷۱ میلیون نفر در سال ۱۳۹۵-۱۳۹۵ کاهش یافته است و ۱۶.۷ درصد از کل شاغلان در ایران را تشکیل می‌دهند که نشان می‌دهد بخش دولتی دارای محدودی است. ظرفیت ایجاد شغل.

در این گزارش آمده است: با توجه به کاهش قیمت نفت و وضعیت بد بودجه ایران در سال‌های اخیر، حفظ قدرت خرید کارمندان دولت در سال‌های آینده دشوار به نظر می‌رسد و انتظار نمی‌رود بازار کار به سمت و سویی برود. با کمک دولت.

جالب توجه است که سهم زنان در استخدام بخش دولتی ۱۰ درصد بیشتر از مردان است، زیرا یک چهارم مشاغلی که در حال حاضر در اختیار زنان است، مشاغلی است که در نهادهای دولتی وجود دارد.

عنوان: بسیاری از کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی دارای صورت‌حساب‌های دستمزد عمومی بزرگی هستند، هم نسبت به درآمدها و هزینه‌های خودشان و هم در مقایسه با کشورهای همتای جهانی‌شان.

*ab

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.