ضرورت توجه به تعاون در لایحه برنامه هفتم/ درخواست تعاونی‌ها برای بانکدار شدن

0
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بهمن عبداللهی, رئیس اتاق تعاون ایران با حضور در نخستین همایش اقتصاد تعاونی ایران در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما با حضور رئیس جمهور اظهار داشت: نقش نمایندگان مجلس در اصلاح قوانین و توسعه برنامه هفتم به موضوع تعاون مهم است. حمایت‌های رئیس جمهور تاثیر عمیقی در بخش تعاون داشته و در سیاست های ابلاغی بر سهم 25درصدی سهم تعاون تاکید شده است.

رییس اتاق تعاون ایران با بیان اینکه در دولت گذشته باور به تعاونی وجود نداشت، گفت: در سال 91، 13هزار تعاونی در کشور تشکیل شد اما از سال 92تا 1400روند تشکیل تعاونی ها نزولی بود و فقط سه هزار تعاونی در کشور تشکیل شد.

وی تاکید کرد: با استقرار دولت سیزدهم، تاکیدات شخص رئیس جمهور در سخنرانی‌ها و همایش‌های مختلف در راستای تقویت تعاونی‌ها و کمک به حل مشکلات این بخش دلگرم کننده بوده است.

عبداللهی بیان داشت: ابلاغ سند توسعه تعاون یکی از دستاوردهای این دولت و مهمترین درخواست تعاونگران بود و در این زمینه اقدام معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل تقدیر است.

وی از رییس جمهور برای حضور در شورای تعاون و تشکیل مستمر آن درخواست کرد و گفت: حضور شما منشا تقویت و خیر در بخش تعاون به نفع مردم خواهد بود.در این دولت بر توسعه مناسبات خارجی تاکید شده است و عضویت ایران در 2پیمان بین المللی و توسعه روابط کشورمان با سایر کشورهای همسایه ستودنی است و شاهد توفیقات در عرصه های بین المللی هستیم.

رییس اتاق تعاون ایران بیان‌داشت: در سال های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی مردمی سازی اقتصاد را مورد تاکید قرار داده‌اند و این مهم در سیاست های اصل 44قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اتاق تعاون ایران با ارکان حاکمیتی دولت و مجلس و سیاست های کلان بحث گسترش فعالیت تعاونی ها را دنبال می‌کند، گفت: تاکید بر اجرای سند توسعه تعاونی‌ها و دارایی‌های دولت در استفاده از تعاونی‌ها یکی از مهمترین موارد است، همچنین به ساماندهی سهام عدالت و کمک به ماندگاری تعاونی ها منجر می‌شود.

*درخواست برای واگذاری یک بانک به بخش تعاون

رییس اتاق تعاون ایران از رییس جمهور درخواست کرد تا یک بانک به بخش تعاونی واگذار شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی دفتر تجاری ایران در مسکو که موجب دسترسی به بازار 110کشور می‌شود، خاطرنشان‌کرد: صادرات‌محوری و شبکه‌سازی برای تعاونی‌ها دنبال می شود و حضور در بازارهای خارجی باید مورد تاکید قرار گیرد.

عبداللهی افزود: چهارمین اجلاس تعاونی ها در تهران برگزار می شود که این امر منجر به توسعه فعالیت تعاونی ها می شود. در این همایش 100ج999- مقاله با موضوع اقتصاد تعاونی دریافت و 50مورد پذیرفته شد.

به گزارش تسنیم، صبح امروز آیت‌الله رییسی، رئیس جمهوری در این همایش گفت: میدان‌دادن به تعاونی‌ها و تقویت تعاونی‌ها جلوه روشنی از مردمی‌سازی حکمرانی و دولت و در راستای عدالت اجتماعی، اقتصادی، مسئولیت‌پذیری و ایجاد اشتغال است.

 

 

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.