ضرورت ورود نهادهای نظارتی بورس به تحولات بازار پس از اظهارنظر مدیران فولادی

0

سعید پیروی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به ضرورت نظارت بر ناشران در بازار سرمایه اظهار داشت: به تازگی یکی از مدیران شرکت‌های فولادی اظهاراتی بیان کرد که با آمار منتشر شده این شرکت در کدال تضاد قابل توجه داشت.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: وقتی نهادهای نظارتی بورس بی‌تفاوت باشند نتیجه این می‌شود که هزینه صحبت‌های غیرمستند کم شده و مدیران با اظهارات بی‌مبنا به بی‌ثباتی بازار کمک می‌کنند.
وی افزود: چرا باید یک مدیر فولادی، آمار کاهش تولید خود را ۵۴ درصد عنوان کند، در حالی‌که در کدال کمتر از ۷ درصد کاهش تولید داشته است.

پیروی تاکید کرد: این اظهارات که در تضاد با اطلاعات کدال بود، مشخصا به تلاطم در شاخص کل بورس ختم می‌شود و باید بررسی شود، فرد اظهارکننده آیا در ریزش بازار بورس ذینفع است یا خیر.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: متاسفانه سازمان بورس در برخورد با این موارد و بررسی آن‌ها بسیار منفعلانه عمل کرده و همین مسئله به تشدید چنین اظهاراتی دامن زده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: شفافیت در بازار سرمایه رکن اساسی شکل‌گیری این بازار است و چنین خلاف گویی‌ها به بی‌اعتمادی و تلاطم بازار ختم خواهد شد.

*خلاف‌گویی مدیرفولادی سهامداران حقیقی را از سهم خارج کرد

به گزارش فارس؛ روز گذشته مدیر عامل بزرگترین شرکت فولادی کشور گفته بود: فولاد مبارکه اردیبهشت امسال ۸۰۰ هزار تن تولید داشت اما در مردادماه به دلیل قطعی برق این حجم به ۳۶۲ هزار تن رسید.
این اظهارات در شرایطی بیان شد که نگاهی به آمار بارگذاری شده شرکت فولاد مبارکه در سامانه کدال اطلاعات متفاوتی را نشان می‌دهد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی کدال، تولید یک ماهه منتهی به ۳۱ اردیبهشت شرکت فولاد مبارکه معادل ۷۴۹ هزار تن بوده است. همچنین آمار تولید یک ماهه منتهی به ۳۱ مرداد این شرکت نیز به عدد ۶۹۸ هزار تن رسیده است.

بر اساس آمار یاده شده، تولید شرکت فولاد مبارکه در مرداد نسبت به اردیبهشت تنها ۶.۸ درصد کاهش داشته است، در شرایطی که بر مبنای اظهارات مدیرعامل فولاد مبارکه، کاهش در بازه زمانی مشخص به ۵۴ درصد می‌رسد.

بررسی معاملات روز گذشته سهم فولاد نشان می دهد حقیقی ها بیشترین خروج از این سهم را داشته و شرکت های حقوقی برای حمایت از این سهم وارد معاملات شده‌اند.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.