طرح اجاره مسکن در مرحله نهایی

0

اصغر میرمحمد صادقی، معاون امور اعتباری بانک مرکزی روز یکشنبه گفت: طرح لیزینگ املاک در مراحل پایانی خود قرار دارد.

طرح لیزینگ مسکن از مدت ها قبل در دستور کار بانک مسکن و بانک مرکزی قرار گرفته است. می تواند بخشی از تقاضای بازار مسکن را تامین کند. به گزارش ایسنا، وی گفت: این طرح تا خرداد ماه توسط شورای پول و اعتبار نهایی می شود.

صادقی با اشاره به ابهامات و فعالیت‌های سفته‌بازانه در سرمایه‌گذاری شرکت‌های لیزینگ در گذشته، گفت: MCC نسبت به محدود کردن دامنه فعالیت آنها اقدام کرد.

“به تدریج به این نتیجه رسیدیم که شرکت های لیزینگ می توانند نقش موثری در تامین مالی داشته باشند و از این رو می خواهیم نقش بیشتری در اقتصاد به آنها بدهیم.”

پروژه مسکن مهر

این مقام مسئول به طرح مسکن مهر اشاره کرد و گفت: پرونده 800 هزار واحد مسکونی ناتمام به بانک مرکزی ارائه شده است. خط اعتباری پروژه مسکن مهر را از 50 تریلیون ریال (1.65 میلیارد دلار) به 55 تریلیون ریال (1.82 میلیارد دلار) رساندیم. و سقف وام برای هر متقاضی از 250 میلیون ریال قبلی (8283 دلار) به 350 میلیون ریال (11597 دلار) افزایش می یابد.

طرح مسکن مهر با همکاری بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در سال آینده (از 30 اسفند) به اتمام می رسد.

دولت احمدی نژاد پروژه مسکن مهر را در سال 1386 با هدف ارائه هزاران واحد مسکونی به خانواده های کم درآمد راه اندازی کرد.

وام ازدواج

به گفته صادقی، وام ازدواج به زوجین از اولویت‌های بانک مرکزی است. وی گفت: 25 هزار میلیارد ریال (828 میلیون دلار) وام ازدواج به 721 هزار زوج پرداخت شده است. “تاکنون 431000 نفر منتظر وام ازدواج خود هستند.”

بازار بین بانکی

صادقی در خصوص نرخ سود بین بانکی به کاهش 10 درصدی نرخ ها اشاره کرد و گفت: با اقدامات بانک مرکزی، بدهی بانک ها به بانک مرکزی و اضافه برداشت وام دهندگان تا حد زیادی اصلاح شد.

جریمه اضافه برداشت پنج بانک دولتی به ارزش مجموعاً 36 تریلیون ریال (1.1 میلیارد دلار) به خط اعتباری از طریق تمدید بدهی آنها توسط CBI تغییر یافته است تا وام دهندگان بتوانند به تدریج بدهی خود را به بانک مرکزی پرداخت کنند. /p>

نرخ بهره CBI برای کارمزد اضافه برداشت از 34 درصد قبلی به 15 درصد کاهش یافته است. این نرخ برای بانک کشاورزی به 10 درصد کاهش یافته است.

به گفته صادقی، کل اضافه برداشت بانک های خصوصی بالغ بر 46 تریلیون ریال (1.5 میلیارد دلار) است که باید ظرف مدت 6 ماه با نرخ سود 26 تا 27 درصد تسویه شود.

وام خودرو

صادقی گفت: CBI و خودروسازان برای تامین مالی 20000 خودروی اضافی فروخته شده به عنوان بخشی از وام های 250 میلیون ریالی (8283 دلاری) خودرو توافق کرده اند. وام ها با 16 درصد به مشتریان ارائه می شود، اما خودروسازان باید 21 درصد سود به بانک هایی که پول را در اختیار خودروسازان قرار می دهند، بپردازند.

“اما CBI برای 20000 خودروی اضافی، پول را با 19٪ به بانک ها وام می دهد.”

این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس بسته تشویقی دولت، خودروسازان داخلی مجاز به فروش 110 هزار دستگاه خودرو هستند اما 20 هزار دستگاه دیگر نیز فروخته اند. “CBI در ابتدا هیچ مسئولیتی را برای تامین مالی خودروهای اضافی فروخته شده قبول نکرد.”

CBI متعهد شده بود 110000 فروش خودرو را به عنوان بخشی از طرح دولت برای کمک به خودروسازان و کاهش موجودی ناخواسته آنها در اکتبر گذشته تامین کند. وجوه مورد نیاز برای وام را با 14 درصد در اختیار بانک ها قرار داد و خودروسازان مجبور شدند خودروها را با نرخ سود 16 درصد بفروشند.

طرح کارت اعتباری

صادقی در پاسخ به سوالی درباره طرح کارت اعتباری گفت: بانک مرکزی اطلاعاتی درباره تعداد کارمندانی که در این طرح ثبت نام کرده اند، ندارد. او با این حال اظهار داشت که 18900 نفر در این طرح ثبت نام کرده اند که همگی تازه ازدواج کرده اند.

اظهارات وی در حالی بیان می شود که رئیس اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی یکشنبه گفت که طرح کارت های اعتباری CBI حتی قبل از راه اندازی کامل آن به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش ایسنا، محمدرضا دیانی گفت: فکر می‌کنم به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب در حال حاضر امکان صدور کارت اعتباری وجود ندارد.

او گفت که مردم امید خود را برای بهره مندی از تسهیلات وام های برنامه ریزی شده از دست داده اند. بانک مرکزی به جای کاهش سقف اعتبار کارت از 100 میلیون ریال (33000 دلار) به 60 میلیون ریال، به سادگی این طرح را لغو کرد.

سیستم کارت اعتباری بخشی از طرح تشویقی دولت بود که در ماه اکتبر رونمایی شد. قرار بود تا 100 میلیون ریال کارت اعتباری برای افزایش هزینه مصرف کنندگان و کمک به تولیدکنندگان داخلی با سود 12 درصد صادر شود. این طرح در 9 ژانویه راه اندازی شد و به زوج های تازه ازدواج کرده، کارمندان دولت و بازنشستگان ارائه شد.

دیانی گفت: «به مردم توصیه می‌کنم اگر می‌خواهند لوازم خانگی بخرند منتظر طرح (کارت اعتباری) نباشند زیرا قیمت‌ها به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.