طرح راه‌اندازی راه‌آهن ایران-آذری-گرجستان

0

ایران ، جمهوری آذربایجان و جورجیا قصد دارند راهرو با تأخیر طولانی مدت را که حمل بار از دریای سیاه-بین اروپای شرقی/جنوب شرقی و آسیای غربی-به خلیج فارس در جنوب شرقی خاورمیانه حمل می کند ، آغاز کنند.

این اعلامیه توسط معاون رئیس جمهور اسلامی ایران راه آهن ایران برای امور مربوط به امور عملیات حسین اشوری در گفتگو با آژانس خبری Trend در مجمع بین المللی تجارت راه آهن در مورد “مشارکت استراتژیک: منطقه خزر” در باکو انجام شد.

وی ادامه داد: «از این راهرو استفاده نشده است زیرا راه آهن ما کامل نبود. اما اکنون ایران، گرجستان و آذربایجان مایل به اجرای این مسیر هستند.

طرفین قبلاً در مورد کرایه و مدت سفر به توافق رسیده اند. امیدواریم یک ماه دیگر مسیر را آغاز کنیم و کالا را به منطقه خلیج فارس منتقل کنیم. محموله از رومانی به گرجستان و سپس آذربایجان و سپس به ایران منتقل می شود.

اگرچه بخشی از راه آهن آن کامل نیست ، ایران تضمین می کند که حمل و نقل را از طریق جاده های جاده ای که در آن راه آهن در دسترس نیست حمل می کند.

بخش ایرانی این کریدور بین رشت، مرکز استان گیلان شمالی ایران و شهر مرزی آستارا در انتظار راه‌اندازی است. به گفته وزیر امور خارجه جاده ها و توسعه شهری عباس آخوندی ، راه آهن رشتاستارا به ۱ میلیارد دلار نیاز دارد که نیمی از آنها توسط آذربایجان در وام تأمین می شود.

پل راه آهن استراتژیک در دسامبر تکمیل می شود.

جاوید قربانوف رئیس راه آهن آذربایجان هفته گذشته گفت که ساخت پل راه آهن بر روی رودخانه آستاراچای در مرز آذربایجان و ایران به عنوان بخشی از به اصطلاح کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب در ماه دسامبر به پایان می رسد

به گزارش خبرگزاری ترند، قربانوف گفت: بخش ۸.۳ کیلومتری راه آهن از ایستگاه آستارا تا پل در مرز با ایران آماده و آزمایش شده است.

پل راه آهن بر روی رودخانه آستاراچای یک تاسیسات استراتژیک مهم است که راه آهن آذربایجان و ایران را به هم متصل می کند و بخشی از بخش آستارا (آذربایجان) – آستارا (ایران) پروژه INSTC خواهد بود.

این کریدور قرار است شمال اروپا را به آسیای جنوب شرقی متصل کند. این به عنوان یک رابط برای اتصال راه آهن آذربایجان، ایران و روسیه عمل خواهد کرد.

در مرحله اولیه، برنامه ریزی شده است که سالانه ۶ میلیون تن محموله از طریق INSTC حمل شود و این رقم در آینده به بیش از ۱۰ میلیون تن افزایش یابد.

ارمنستان به ایران، اروپا پیوست

در همین حال، غلامحسین امیری، دبیر انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل ایران گفت: یک محموله اولیه از آلمان از طریق یک مسیر ترانزیتی چندوجهی که ایران را از طریق دریای سیاه به اروپا متصل می‌کند، وارد ایران شد. برنامه ریزی برای جایگزینی مسیری که از ترکیه می گذرد در حال انجام است.

به نقل از خبرگزاری مهر، امیری گفت: دو کانتینر از مرز ارمنستان وارد ایران شد.

“کانتینرها از هامبورگ در سفری نسبتاً کوتاهتر در مقایسه با مسیر ترکیه ارسال شدند.”

وی گفت: «در دو سال گذشته، ما در سمت مرز ترکیه در مورد انتقال محموله از اروپا با مشکلاتی روبرو بوده ایم. این ما را بر آن داشت تا مذاکرات را با کشورهای دیگر برای مسیرهای جایگزین آغاز کنیم.

اراده برای دور زدن ترکیه

تهران و آنکارا با اختلافات طولانی مدت ترانزیت، ناشی از قیمت های متفاوت سوخت در دو کشور همسایه، دست و پنجه نرم می کنند. این موضوع باعث شد تا دولت اقداماتی از جمله اخذ کارمزد از کامیون‌های ترکیه‌ای برای جبران قیمت‌های بسیار پایین سوخت در ایران تا پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه در گذرگاه مرزی بازرگان – دوغوبیزیت انجام دهد.

مرز مشترک اغلب صحنه ازدحام ترافیکی بوده و کامیون‌ها در خطوطی که در برخی مواقع به ۱۵ کیلومتر می‌رسند، در صف صف می‌کشند.

موافقت نامه های امضا شده توسط دو اداره گمرک کمک چندانی نکرده است.

امنیت مرزی یکی دیگر از مسائلی است که مانع ترانزیت از طریق ترکیه می شود. در حالی که در خاک ترکیه هستند، چندین کامیون ایرانی هدف حملات آتش‌سوزی قرار گرفته‌اند که آنکارا نیروهای مسلح وابسته به حزب ممنوعه کارگران کردستان را مقصر آن می‌داند.

دولت ایران از آنکارا خواسته است که ایمنی کامیون‌های ایرانی را تضمین کند، اما بی‌نتیجه است. این منجر به عدم اعتماد به توانایی ترکیه برای جلوگیری از خشونت های بی دلیل شده است. در نتیجه، وزارت راه و شهرسازی ایران به صادرکنندگان و شرکت‌های کشتیرانی که با اروپا معامله می‌کنند توصیه کرد از مسیرهای عبوری از ترکیه خودداری کنند.

این وزارتخانه به کامیون داران توصیه کرد دو مسیر جایگزین را طی کنند: یکی از طریق آذربایجان، روسیه و بلاروس. و دیگری از طریق ارمنستان، گرجستان، دریای سیاه و سپس رومانی یا بلغارستان.

امیری گفت: «هزینه حمل و نقل بار از طریق مسیر [جدید] ۱ تا ۲ درصد کمتر [در مقایسه با مسیر ترکیه] بود.

مذاکرات اخیر با آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، بلغارستان، ایتالیا و یونان حول یک کریدور ترانزیتی شامل آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، دریای سیاه، بلغارستان، یونان و ایتالیا متمرکز شده است. به گفته امیری، توافقنامه ای بین ایران، ارمنستان و گرجستان در خصوص استفاده از این کریدور امضا شده است. کامیون‌ها در کشتی‌های رول-آن/رول آف از گرجستان به بلغارستان از طریق دریای سیاه سوار می‌شوند. همین روش همچنین می‌تواند برای کامیون‌های حامل کالا از بنادر جنوبی یونان به ایتالیا با استفاده از دریای مدیترانه استفاده شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.