طرح چهار مؤسسه حسابرسی برتر دفاتر تهران

0

شرکت‌های حسابداری و خدمات حرفه‌ای «چهار بزرگ» جهان در پی لغو تحریم‌های بین‌المللی در ژانویه گام‌هایی برای ایجاد فعالیت در ایران برمی‌دارند.

گفته می‌شود که KPMG، Deloitte، PWC و EY درباره راه‌اندازی دفاتر در تهران یا شروع فعالیت‌های دیگر در کشور بحث‌هایی داشته‌اند.

هنوز مشخص نیست که چنین تحرکاتی چه زمانی انجام می شود، اما شرکت های حسابرسی به Arabian Business گفته اند که تقاضای کافی از مشتریانی داشته اند که به دنبال ورود به بازار برای توجیه گسترش خدمات خود به ایران هستند.

سخنگوی کی‌پی‌ام‌جی گفت: «کی‌پی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای‌جی به دنبال ایجاد حضور در ایران در اسرع وقت و به گونه‌ای است که با تمام قوانین و مقررات قابل اجرا باشد.

“تیمی از پرسنل غیر آمریکایی در حال حاضر در حال بررسی فرصت های موجود هستند تا KPMG بتواند از مشتریانی که به دنبال ورود مجدد به بازار هستند، پشتیبانی کند.”

PWC در بیانیه ای اعلام کرد: PWC تحولات ایران را از نزدیک زیر نظر دارد و از اهداف برنامه جامع اقدام مشترک – توافق هسته ای ایران با شش قدرت جهانی حمایت می کند. ما بزرگترین شبکه خدمات حرفه ای چهار بزرگ در سراسر جهان هستیم.

برخی از شرکت‌های عضو PWC به مشتریان بین‌المللی که فرصت‌های تجاری با ایران را بررسی می‌کنند و فرصت‌های بالقوه برای شروع فعالیت در آنجا را ارزیابی می‌کنند، کمک می‌کنند.

یکی از سخنگویان دیلویت گفت که این شرکت در حال حاضر “هیچ حضور حضوری در ایران” ندارد، “اما می تواند خدمات حرفه ای خاصی را از تیم های خارج از ایران به مشتریان ارائه دهد”.

این سخنگو افزود: دیلویت به طور مستمر تحولات را ارزیابی می کند تا برنامه ها و استراتژی مناسبی برای بازار ایران تعیین کند.

و EY در بیانیه ای گفت: “EY از نزدیک با مشتریان برای حمایت از منافع تجاری آنها در ایران، مطابق با قوانین و مقررات قابل اجرا، همکاری می کند.”

موضوع زمان

چهار بزرگ از جمله اولین شرکت‌های بین‌المللی هستند که به‌طور علنی اعلام کردند که به دنبال لغو تحریم‌ها در سال جاری، فعالانه به دنبال کار در تهران هستند.

اعتقاد بر این است که گروهی از شرکت‌های حقوقی بین‌المللی و حداقل یک بانک بزرگ جهانی نیز در حال مذاکره برای راه‌اندازی دفاتر در تهران هستند – اگرچه کارشناسان می‌گویند ممکن است مدتی طول بکشد تا سرمایه‌گذاران خارجی برای استفاده از بازار بازگشایی عجله کنند.

اگرچه اکثر تحریم‌های بین‌المللی برداشته شده‌اند، اما محدودیت‌هایی برای دخالت مستقیم شهروندان آمریکایی در ایران و عرضه محصولات و خدمات ایالات متحده به شرکت‌های مستقر در ایران وجود دارد.

نیکلاس کوارد، وکیل مستقر در ایالات متحده در شرکت حقوقی Baker & McKenzie، گفت: “دو کلمه ای که به بهترین شکل وضعیت فعلی را مشخص می کند، “تعادل” و “احتیاط” است.

تعادل از نظر رویکرد دولت نسبت به روابط جدید و اجرای دقیق در حفظ برخی تحریم‌های دیگر، و تعادل از سوی شرکت‌ها از نظر آگاهی از کارهایی که می‌توانند و نمی‌توانند انجام دهند و نحوه نظارت داخلی آن‌ها. >

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.